Αντιστάθμιση

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131448 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Αντιστάθμιση
Σακη χωρις να θελω να μπερδεψω το θεμα που ανοιξες,μιας και ειχα διαβασει στο παρελθον ενα θεμα με την τριοδη που ειχες ανοιξει,μπορεις να αναφερεις τελικα ποια ειναι τα εξαρτηματα που απαιτουνται για την αντισταθμιση? Και ποσο μπορει να ειναι η εξοικονομηση καυσιμου σε βαθος ετους?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131463 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Αντιστάθμιση

pantelis1973 έγραψε: Σακη χωρις να θελω να μπερδεψω το θεμα που ανοιξες,μιας και ειχα διαβασει στο παρελθον ενα θεμα με την τριοδη που ειχες ανοιξει,μπορεις να αναφερεις τελικα ποια ειναι τα εξαρτηματα που απαιτουνται για την αντισταθμιση? Και ποσο μπορει να ειναι η εξοικονομηση καυσιμου σε βαθος ετους?


Παντελή ανοίγεις μεγάλη κουβέντα.

Δεν είναι μόνο η αντιστάθμιση και οτιδήποτε άλλο που συμβάλει στην οικονομία, όλα εξαρτώνται από τις ανάγκες σου και τις απαιτήσεις του χώρου σου για τον σχεδιασμό ενός συστήματος. Για μένα θα ήταν τελείως άχρηστο να συζητώ για αντιστάθμιση αν άναβα την "σόμπα" λίγες ώρες το βράδυ (κόστος/απόδοση).

Όλα τα παρακάτω απορρέουν από προσωπική μου έρευνα και μελέτη, από συζητήσεις με διάφορους ειδικούς και μη, και για να "ευλογήσουμε και τα γέννα του φόρουμ" και όσα έχω διαβάσει εδώ.

Να με συγχωρήσουν οι ειδικοί που δεν έμαθα τεχνικές ορολογίες.

Ξεκινάω λοιπόν με το γεγονός ότι θέλω 24 άωρη θέρμανση όλο τον χειμώνα και διαμορφώνω έτσι το σύστημα μου.

Πώς λοιπόν θα πετύχω ένα οικονομικό σύστημα σε καύσιμο σύμφωνα με αυτό που θέλω ;

Παίρνω σαν δεδομένο πως η αδιάλειπτη παροχή θέρμανσης και η διατήρηση σταθερής θερμοκρασίας σε έναν χώρο είναι η πιο οικονομική σε απαιτούμενη ενέργεια.

Για να διατηρήσουμε σταθερή θερμοκρασία στον χώρο μας απαιτείται χαμηλότερη θερμοκρασία νερών να ρέουν στα σώματα για μεγαλύτερο χρόνο, η θερμοκρασία των νερών όμως εξαρτάται και από την εξωτερική θερμοκρασία, άλλη θερμοκρασία νερών θέλουμε όταν η εξωτερική είναι 15 C° και άλλη όταν είναι 5 C°.

Δεν φαίνεται πουθενά από τα παραπάνω ότι γίνεται οικονομία ;

Και όμως φαίνεται, πολύ περισσότερη ενέργεια χρειάζεται στην μονάδα του χρόνου όταν οι μεταβολές θερμοκρασίας στον χώρο είναι μεγάλες και πολύ λιγότερη όταν το όλο σύστημα έχει όσο το δυνατόν τις μικρότερες μεταβολές θερμοκρασίας.

Αυτήν την σταθερότητα και προσαρμογή με τις εκάστοτε συνθήκες την αναλαμβάνει η αντιστάθμιση, όσο περισσότερα δεδομένα παίρνει ο ελεγκτής αντιστάθμισης και όσο πιο στενή συνεργασία έχει με τον λέβητα και τον θερμαινόμενο χώρο τόσο καλύτερα αποτελέσματα έχουμε, απ΄ότι έχω διαβάσει μέχρι και 35 % οικονομία.

Προσωπικά αυτό το 35% το πιστεύω, δεν έχω βάλει ακόμη ελεγκτή αλλά ρυθμίζω τα νερά προσαγωγής χειροκίνητα και προσαρμόζω την θερμοκρασία νερών έτσι ώστε εμπειρικά τουλάχιστον το σύστημα να ανταποκρίνεται σωστά πιστεύω.

Τροφοδοτώ δύο διαμερίσματα και μόνο στο ένα έχω προς το παρόν τρίοδη ανάμιξης, με μία πρόχειρη ματιά που έριξα σε περσινές καταναλώσεις με ίδιες θερμοκρασίες η κατανάλωση δείχνει απόλυτα πως είναι μικρότερη, νομίζω δεν αρκούν δύο μήνες μετρήσεων (που έχω την τρίοδη) για να δώσουν ένα σωστό αποτέλεσμα.

Γεγονός είναι ότι έχω πολύ σταθερή θερμοκρασία στο σπίτι.


Μηχανολόγος δεν είμαι, είμαι παθών γιαυτό μπορεί και να μην είναι σωστά αυτά που γράφω.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131466 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αντιστάθμιση
καλα τα λες :)
κι ακομα καλυτερα που την ψαχνεις .
δεν αρκει ομως μια τριοδη για να εχεις 35% οικονομια ( αν και ειναι αρκετα αισιοδοξο νουμερο) :)
σιγουρα ομως μια σημαντικη οικονομια επιτυγχανεται και προσοχη στην τοποθετηση των αισθητηρων


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SakiSystem

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131468 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Αντιστάθμιση

dimlyk έγραψε: καλα τα λες :)
κι ακομα καλυτερα που την ψαχνεις .
δεν αρκει ομως μια τριοδη για να εχεις 35% οικονομια ( αν και ειναι αρκετα αισιοδοξο νουμερο) :)
σιγουρα ομως μια σημαντικη οικονομια επιτυγχανεται και προσοχη στην τοποθετηση των αισθητηρων


Αυτήν την σταθερότητα και προσαρμογή με τις εκάστοτε συνθήκες την αναλαμβάνει η αντιστάθμιση, όσο περισσότερα δεδομένα παίρνει ο ελεγκτής αντιστάθμισης και όσο πιο στενή συνεργασία έχει με τον λέβητα και τον θερμαινόμενο χώρο τόσο καλύτερα αποτελέσματα έχουμε, απ΄ότι έχω διαβάσει μέχρι και 35 % οικονομία.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131482 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Αντιστάθμιση
Aρα δλδ θελουμε ενα αντισταθμιστη ο οποιος εχει αισθητηρια και μια τριοδη?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131502 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Αντιστάθμιση

pantelis1973 έγραψε: Aρα δλδ θελουμε ενα αντισταθμιστη ο οποιος εχει αισθητηρια και μια τριοδη?


Ναι μία τρίοδη ανάμιξης έναν ελεγκτή αντιστάθμισης και τα αισθητήρια ένα για την θερμοκρασία περιβάλλοντος και ένα στα νερά προσαγωγής, αυτά χρειάζομαι εγώ χωρίς να προβληματίζω το σύστημα μου.

Παντελή σε ένα σύστημα που από την αρχή δεν υπολογίστηκε με αντιστάθμιση για να επιλεγεί ο καταλληλότερος καυστήρας-λέβητας με ένα ολοκληρωμένο σύστημα αντιστάθμισης ίσως να μην φτάνει στο 35%, λέω εντελώς τυχαία 20% στα 1000€ λοιπόν είναι 200€ "έκπτωση".

Τα πραγματικά νούμερα για μένα τουλάχιστον θα βγουν την επόμενη χρονιά που θα έχω ολοκληρώσει τις εργασίες.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ