Σωστή καμινάδα

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3474 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα

Θανοςκ04 έγραψε: γεια σας και απο εμενα και χρονια καλα, απο τα παραπανω καταλαβα οτι μαλλον θα πρεπει να βαλω και εγω κλαπε, εγω εχω 13 μετρα καμιναδα, τι μου προτεινεται να κανω ; σε ποση αποσταση μπαινει μετα την εξοδο του λεβητα και αν μπορειτε να μου πειτε τα πλεονεκτηματα του




Θανο καλη χρονια. το κλαπε μπαινει αμεσως μετα την εξοδο των καυσαεριων του λεβητα σου.
εκτος απο οσα αναφερθηκαν παραπανω, η βασικη αρχη του ειναι να μην επηρεαζεται η λειτουργια του καυστηρα απο τις μεταβολες του ελκυσμου της καμιναδας που δεν ειναι ποτε σταθερος.
για να σου δωσω ενα παραδειγμα: χωρις κλαπε ενω ο λεβητας σου δουλευει σωστα, με μια αποτομη μεταβολη του εξωτερικου αερα, μπορει το οξυγονο που παιρνει ο καυστηρας για την καυση του να μην ειναι αρκετο με αποτελεσματα διαφορετικα σε καθε καυστηρα. σε μενα βγαζει εμπλοκη, σε καποιον αλλον δημιουργει κλιγκερ λογω ατελους καυσης κτλ.
αυτα τα προβληματα δεν ειναι ευκολο να τα εντοπισεις γιατι μπορει να διαρκουν απο δευτερολεπτα εως αρκετες ωρες, και μετα να επανερχονται ολα καλα.
οποτε με ενα κλαπε δεν αφηνεις τον ΠΟΤΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ελκυσμο της καπνοδοχου σου να επηρεασει την καυση σου.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Θανοςκ04

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3478 από Δημήτριος
Απαντήθηκε από Δημήτριος στο θέμα Απ: Re: Σωστή καμινάδα

michalisgr έγραψε: Δηλαδη εμεις που βαλαμε καμιναδα Φ80 ΙΝΟΞ καναμε λαθαος;; Κατι αλλο θελω να ρωτησω.. Η αποστοση της σομπας απο το τοιχο παιζει κανα ρολο στη καυση του πελλετ;; Πρεπει να εχει καποια αποσταση απο τον τοιχο;; Εμενα εχει καπου 8-10 ποντους.. Στο βιβλιο οδηγιων των Γερμανων λεει μενσα 40 ποντους απο πισω και 30 ποντους δεξια και αριστερα... Τι λετε;;;

Αν λειτουργεί σωστά δεν κάναμε λάθος. Οι αποστάσεις αφορούν την ασφάλεια και αναφέρονται σε εύφλεκτα υλικά πχ εύφλεκτα υλικά τοιχοποιίας έπιπλα κουρτίνες κλπ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3492 από kris76
Απαντήθηκε από kris76 στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα

χρηστος8 έγραψε: Φιλε κερβερε το κλαπε ελκυσμου φαινεται ποιο ειναι στο βιντεο του VARMEBARONEN απο το 9 και 40 και μετα. πωλειται και μεμονωμενο και εχει γυρω στα 120ε.
Η χρησιμοτητα του εχει να κανει με το οτι ο ελκυσμος της καπνοδοχου δεν ειναι ποτε σταθερος και εξαρταται απο τις εξωτερικες θερμοκρασιες, τον αερα που φυσαει και σε συναρτηση με το υψος της καπνοδοχου μεταβαλονται συνεχως ενω οι παραμετροι του καυστηρα παραμενουν ιδιοι.
το κλαπε σταθεροποιει τα pascal της εξοδου του λεβητα προς την καμιναδα καθε φορα που μεταβαλονται.
πχ. οταν φυσαει καποιος περιεργος αερας αν ο ελκυσμος αυξανεται τα πελλετ δεν καιγονται σωστα με αποτελεσμα καρβουνιασμενα πελλετ η απλα κλιγκερ.
Το τι παρενεργειες εχουμε δεν ειναι στανταρ σε ολους τους λςβητες. σε μενα που εχω τον FERROLI βγαζει μερικες φορες απλα εμπλοκη Α01. στους περισσοτερους εχουμε κλιγκερ.
Το κλαπε απο οσα ξερω δεν μπορει να αυξησει τον ελκυσμο, μπορει ομως οταν χρειαζεται να τον μειωσει εκει που πρεπει.
οποτε ενα σπιτι που εχει μικρο υψος καμιναδας δεν το χρειαζεται.
εγω ομως στο σπιτι μου που εχω 10 μετρα θα το βαλω οπωσδηποτε.


ειναι ποιο φθηνο γυρω στα 85 αν θυμαμαι καλα.και κανει οντως δουλεια δοκιμασμενα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3707 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
ερωτηση;..... τη μαυριλα που βγαινει απτη καμιναδα και εχει κατσει πανω σε τοιχους και νταβανια πως αφαιρειται;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3722 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
ελα μου ντε ... άμα ξέρει κάποιος , με ενδιαφέρει και εμένα η απάντηση

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3723 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Με βάψιμο την Άνοιξη ίσως;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ