Σωστή καμινάδα

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10773 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα

terisds έγραψε:

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:

michalisgr έγραψε: Κωστα θα το κανω μετα και θα σου πω. βασικα σκεφτηκα και το αλλο ρε παιδια.. Οι κατασκευαστες ΟΛΟΙ λενε οτι θα πρεπει να εχει εισαγωγη αερα απο εξω αυτη η σομπα. Μηπως λεω τωρα εγω...αν καναμε αυτη την αλλαγη στη σομπα μας θα λυναμε το προβλημα του καπνου;;; ε;;;

επισης μη ξεχνας κωστα οτι η καμιναδα σου ειναι φ100 ή φ130;; εμενα ειναι μολις Φ80 μονου τοιχωματος.


Επειδή "εμείς" στο Ελλάντα γράφουμε "στ αρ..ια μας".. τους κατασκευαστές... αλλά με τα τόσα που γράφω, έχουν γίνει τούμπανο, αποφάσιασα να κάνω αυτά που λένε.. μόνο και μόνο γι αυτό...
Πρέπει να πάψω να ξέρω τα πάντα... και να επικουρούμαι από επαγγελματίες που δε μου χαλάνε χατήρι..

ΒΑΔΙΖΕΙΣ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ :cheer:



Το συνημμένο αρχείο δε βρέθηκε


χΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.. λες εεεεε???? Δε το σκέφτηκα έτσι... πολύ πιθανό να έχεις δίκιο!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10845 από Δημήτριος
Απαντήθηκε από Δημήτριος στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα

pamgias έγραψε: Εγώ πάντως που έχω εισαγωγή αέρα από έξω το πελετοτζάκι μου παίζει μια χαρά, νομίζω πως και για τις σόμπες θα δουλέψει. Δημητρη πως τα πας με την αιθάλη-στάχτη στο δάπεδο του μπαλκονιου; Μήπως υπάρχει τελείωμα στην καμινάδα τύπου φίλτρου κατακράτησής της;

Κάθε μέρα σκουπίζω. Δοκίμασα να βάλω μια σιτούλα γιατί που και που πετάει καμιά σπίθα αλλά την ξανάβγαλα γιατί δεν έκανε τίποτα. Φίλος στη Λάρισα που έβγαλε απευθείας χαμηλά τον καπναγωγό χρησιμοποίησε μια γωνία 90μοιρών και δοχείο με νερό από κάτω. Δεν μου άρεσε η απευθείας έξοδος για λόγους ελκυσμού στην περίπτωση διακοπής ρεύματος αν και μπορεί να ξεπεραστεί. Έχω αρχίσει να φτιάχνω αυτό. Οι διαστάσεις είναι σε ίντσες και προσαρμόζεται μόνο σε οριζόντια καπνοδόχο.




Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pamgias

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10901 από pamgias
Απαντήθηκε από pamgias στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Δημήτρη με αυτό το τελείωμα και πάλι δεν θα σκουπίζεις το δάπεδο;Σε τι αποσκοπείς με αυτό;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10918 από Δημήτριος
Απαντήθηκε από Δημήτριος στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Περιορισμένη διασπορά στάχτης παράλληλα με ευρύτερη διάχυση του καπνού, ενώ θα αποκρύπτονται τυχον σπίθες. Τελειώνω ένα μοντέλο από χαρτόνι και θα προχωρήσω στην επιλογή μεταλλικού φύλλου. Δεν βιάζομαι γιατί δεν εχω πρόσβαση σε μηχανήματα οπότε όλα θα γίνουν στο χέρι κι έχω αποφασίσει να το δοκιμάσω απο Οκτώβριο με το καλό!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10946 από kris76
Απαντήθηκε από kris76 στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα

Δημήτριος έγραψε: Περιορισμένη διασπορά στάχτης παράλληλα με ευρύτερη διάχυση του καπνού, ενώ θα αποκρύπτονται τυχον σπίθες. Τελειώνω ένα μοντέλο από χαρτόνι και θα προχωρήσω στην επιλογή μεταλλικού φύλλου. Δεν βιάζομαι γιατί δεν εχω πρόσβαση σε μηχανήματα οπότε όλα θα γίνουν στο χέρι κι έχω αποφασίσει να το δοκιμάσω απο Οκτώβριο με το καλό!


αν μου δωσεις ακριβως ολες τις διαστασεις σου το κανω με λαμαρινα οπως ακριβως στην φωτο
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Δημήτριος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11023 από Δημήτριος
Απαντήθηκε από Δημήτριος στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Ευχαριστώ, σκέπτομαι να χρησιμοποιήσω αλουμίνιο, δεν έχω αποφασίσει. Από βδομάδα θα δημοσιεύσω το σχέδιο με διαστάσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.716 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ