Σωστή καμινάδα

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4166 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Re: Απ: Σωστή καμινάδα

Asteris έγραψε: Εγώ πλέον σιγουρεύτηκα ότι αν πάρω ποτέ σόμπα/λέβητα πέλλετ, η πρώτη ερώτηση θα είναι "αισθητήρα λάμδα έχει?". Να μπορώ να καίω ότι υπάρχει, χωρίς να παίζω όλη την ώρα με τα service menu...


για να δουλέψει αξιόπιστα ο αισθητήρας λάμδα πρέπει να έχεις καθαρό και συγκεκριμένο καύσιμο.

σε διαφορετική περίπτωση, πρέπει να φροντίζεις τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα να καθαρίζεις τον αισθητήρα λάμδα και με προσοχή γιατί δεν είναι ένα φτηνο ανταλλακτικό. Αν δεν τον καθαρίσεις, τότε έχεις γέλια...τρελαίνεται ο λάμδα και η καύση σου πάει περίπατο...

Ο πιο αξιόπιστος τρόπος είναι με έλεγχο θερμοκρασίας κάυσης μέσα στην εστία. Οταν αλλάζεις ποιότητα πελλέτας προς το χειρότερο, ο αισθήτηρας θερμοκρασίας κατεβάζει την θερμοκρασία κάυσης για να μειώσει το κλίνκερ.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4172 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
κατι που σκεφτηκα τωρα ειναι..λετε να φταιει επειδη εχω μικρη αποσταση τη σομπα απο τον τοιχο;;; δηλαδη να επηρεαζεται καπως απο εκει που ρουφαει τον αερα;;; Λετε να αλλαξω τη 45γωνια με 90γωνια;;να βγαλω τελειως το κινεζικο καπελο;; πειτε γνωμες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4181 από Δημήτριος
Απαντήθηκε από Δημήτριος στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα

michalisgr έγραψε: κατι που σκεφτηκα τωρα ειναι..λετε να φταιει επειδη εχω μικρη αποσταση τη σομπα απο τον τοιχο;;; δηλαδη να επηρεαζεται καπως απο εκει που ρουφαει τον αερα;;; Λετε να αλλαξω τη 45γωνια με 90γωνια;;να βγαλω τελειως το κινεζικο καπελο;; πειτε γνωμες...


Η γνώμη μου είναι να κοιτάξεις αν η καπνοδόχος και η είσαγωγή του αέρα καλύπτουν τις ελάχιστες προδιαγραφές του κατασκευαστή σου π.χ. έχεις σωστή παροχή αέρα; Επαρκεί ,επηρεάζεται από ρεύματα; Η καπνοδόχος σου έχει θερμομόνωση;
Εγώ έχω την καλή διαμόρφωση 90 μοιρων της προηγούμενης φωτο του μέλους Nasikas με επιπλέον μικρό καπέλο οριζόντιας απόληξης και σωλήνα 80χιλ δίχως μόνωση αλλά την έχω βγάλει απο τον τοίχο στο 1.80 ακριβώς όπως έγραφε το manual με πολύ καλά αποτελέσματα.
Δες στο διαδίκτυο το Simpson Duravent 3΄΄ pellet stove (horizontal vent) που είναι ότι πρέπει για την περίπτωση και σκέφτομαι να το αντιγράψω για του χρόνου.
Καλού κακού κάνε έναν έλεγχο στις σωλήνες σου για υπερβολική καπνιά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4198 από ivantzid
Απαντήθηκε από ivantzid στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα

michalisgr έγραψε: κατι που σκεφτηκα τωρα ειναι..λετε να φταιει επειδη εχω μικρη αποσταση τη σομπα απο τον τοιχο;;; δηλαδη να επηρεαζεται καπως απο εκει που ρουφαει τον αερα;;; Λετε να αλλαξω τη 45γωνια με 90γωνια;;να βγαλω τελειως το κινεζικο καπελο;; πειτε γνωμες...


michalisgr
Καταρχην ενοείται οτι πρέπει να καθαρίσεις την καμινάδα, αν για κάποιο λόγο έχει "γεμίσει".
Προφανώς εχεις 2 προβλήματα ταυτόχρονα, κακή καύση και κακη καμινάδα.
Αν διορθώσεις ένα απο τα δύο δεν θα λερώνει ο τοίχος, αλλά το σωστό είναι να διορθώσεις και τα δύο.

Παρατήρηση:
Τα καπέλα στις καμινάδες υπάρχουν για έναν κυρίως λόγο, για να μην βρέχει μέσα σε αυτήν.
Εάν είναι η καμινάδα κάτω από στέγη, (ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ), ποιος ο λόγος να υπάρχουν?
Αντιανεμικό καπέλο είναι αυτό :

OPEN MIND FOR A DIFFERENT VIEW, NOTHING ELSE MATTERS.
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ivantzid.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4201 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: Re: Απ: Σωστή καμινάδα
Ο πιο αξιόπιστος τρόπος είναι με έλεγχο θερμοκρασίας κάυσης μέσα στην εστία. Οταν αλλάζεις ποιότητα πελλέτας προς το χειρότερο, ο αισθήτηρας θερμοκρασίας κατεβάζει την θερμοκρασία κάυσης για να μειώσει το κλίνκερ.[/quote]



αυτο πως γινεται κυριε Σαμαρα;
ο αισθητηρας θερμοκρασιας μπορει να μπει σε εναν λεβητα και να προσαρμοσει την καυση με δικη μας παρεμβαση, η ειναι κατι στανταρ που καποιοι λεβητες το εχουν;
επειδη με ενδιαφερει και δεν εχουν πολλοι τις γνωσεις σας μια διευκρινιση παρακαλω.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4210 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Re: Απ: Re: Απ: Σωστή καμινάδα

χρηστος8 έγραψε: Ο πιο αξιόπιστος τρόπος είναι με έλεγχο θερμοκρασίας κάυσης μέσα στην εστία. Οταν αλλάζεις ποιότητα πελλέτας προς το χειρότερο, ο αισθήτηρας θερμοκρασίας κατεβάζει την θερμοκρασία κάυσης για να μειώσει το κλίνκερ.


αυτο πως γινεται κυριε Σαμαρα;
ο αισθητηρας θερμοκρασιας μπορει να μπει σε εναν λεβητα και να προσαρμοσει την καυση με δικη μας παρεμβαση, η ειναι κατι στανταρ που καποιοι λεβητες το εχουν;
επειδη με ενδιαφερει και δεν εχουν πολλοι τις γνωσεις σας μια διευκρινιση παρακαλω.[/quote]

δεν νομίζω ότι μπορεί να μπεί εκ των υστέρων γιατί, ακόμα και άν μπεί, χρειάζεται πολύ παραμετροποίηση για να πετύχεις την σωστή ανταπόκριση (ταίριαγμα θερμοκρασίας με διάφορες ποιότητες πελλέτας και ανάλογη προσαρμογή των παραμέτρων κάυσης με βάση αυτή την θερμοκρασία, την απόσταση από την εστία, κτλ, κτλ, που ούτε εγώ ξέρω ακόμα) ... με το κατάλληλο λογισμικό πάντα...άρα θές και πίνακα οργάνων που να μπορεί να υποστηρίξει την λειτουργία αυτή...

αυτή την τεχνολογία την έχουν αρκετοί λέβητες πελλέτας από τις ανεπτυγμένες στην βιομάζα χώρες ενσωματομένη...αλλά πάς στην πιο ακριβή κατηγορία λεβήτων...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.117 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ