Αντιστάθμιση, αισθητήρας Λ & δοχείο αδράνειας

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #4421 από jnet
Με ποιά σειρά προτεραιότητας κάποιος πρέπει να απόφασίσει να προσθέσει ενα δοχείο αδράνειας, εναν αισθητήρα Λάμδα και ενα σύστημα αντιστάθμισης?
Ας υποθέσουμε οτι είναι όλα προαιρετικά και εχουν το ίδιο κόστος σε ενα Χ σύστημα λέβητα-καυστήρα πελλετ.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4447 από Asteris
Εκτός αν είσαι προγραμματιστής PLC-κυκλωμάτων, δε νομίζω να μπορείς να βάλεις αισθητήρα λάμδα και αντιστάθμιση εκ των υστέρων σε controller που δεν έχει πρόβλεψη για τέτοιο πράμα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4463 από ivantzid
Το δοχείο αδράνειας κρίνεται σύμφωνα με την κάθε εγκατάσταση (είδος λέβητα, ανάγκες θερμαινόμενου χώρου, κ.α.).
Το σύστημα αντιστάθμισης είναι ευεργετικο δε κάθε περίπτωση εγκατάστασης.

OPEN MIND FOR A DIFFERENT VIEW, NOTHING ELSE MATTERS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4485 από jnet

Asteris έγραψε: Εκτός αν είσαι προγραμματιστής PLC-κυκλωμάτων, δε νομίζω να μπορείς να βάλεις αισθητήρα λάμδα και αντιστάθμιση εκ των υστέρων σε controller που δεν έχει πρόβλεψη για τέτοιο πράμα...


Εννοείτε οτι υπάρχει πρόβλεψη και για τα δύο αυτά οταν λέμε οτι μπαίνουν προαιρετικά . π.χ. Καυστήρες της εταιρείας Pellas.

Την αντισταθμιση πολλοί λένε οτι μπορούν να την κάνουν και μόνοι τους αλλάζοντας τις ρυθμίσεις για το που πρεπει να φτάνει το νερό τις ημέρες με τα πολλά κρύα και αλλού τις ημέρες με τα λίγα κρύα το θέμα είναι κατα πόσο μεσα στην μερα που εχουμε μεταβολές πχ. τα μεσημέρια ανεβαίνει η εξωτερική 15οC σε αρκετες κρύες ημέρες οπότε γίνεται αρκετη οικονομία. Εγώ εχω ακούσει για μεχρι 30% οικονομια με την αντιστάθμιση αν αυτό που καταφέρνει κανεις κανοντας το με το χέρι είναι 10% για το αλλο 20% πιστέυω αξίζει να δώσεις κάποια χρήματα αφού θα τα αποσβέσεις γρήγορα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #22137 από Pri

jnet έγραψε: Με ποιά σειρά προτεραιότητας κάποιος πρέπει να απόφασίσει να προσθέσει ενα δοχείο αδράνειας, εναν αισθητήρα Λάμδα και ενα σύστημα αντιστάθμισης?

Δοχείο αδράνειας και αισθητήρας λάμδα ξέρω τι είναι (ιδίως το δεύτερο το έχουμε πληρώσει χρυσάφι στην VW). Εκείνο το σύστημα αντιστάθμισης τι είναι; Αν έχει συζητηθεί κάπου αλλού δώστε μου το link.

Βρήκα κάτι στο wikipedia αλλά δεν μπορώ να πω ότι καλοκατάλαβα πως λειτουργεί.

There is nothing more uncommon than common sense.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Pri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #22152 από Asteris
Ένα σύστημα που κατεβάζει αυτόματα την θερμοκρασία του νερού στο κύκλωμα, όταν η εξωτερική θερμοκρασία ανεβαίνει. Πχ όταν έξω έχει 0, τα σώματα πάνε στους 70 βαθμούς, όταν έξω έχει 10 βαθμούς, τα σώματα πάνε μέχρι 60 κοκ. Έτσι έχεις έξτρα οικονομία στο καύσιμο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ