Καθαρισμός πίσσας

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98908 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Καθαρισμός πίσσας

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: καλημέρα και χρόνια πολλά !!
κύριε Νίκο αυτό που λέτε εν μέρει ισχύει αλλά για όχι όλη την επιφάνεια τουλάχιστον στα τζάκια που το έχω δοκιμάσει.
ο κύριος Γιώργος στην προσπάθεια που έκανε να το κάψει νομίζω αν δεν κάνω λάθος μου είπε οτι ο κυκλοφορητής του ξεκινάει απο τους 45 βαθμούς γιατί έχει ενα θέμα με τις σωλήνες σπίτι του απο ότι μου είπε οπότε καταλαβαίνετε οτι οχι μόνο δεν γινότανε αδρανοποίηση της πίσσας την ωρα του καθαρισμού αλλά είχαμε και δημιουργία αυτής .
τα σακουλάκια οπως έχω πει και πιο πάνω βοηθάνε στην αδρανοποίηση της πίσσας σε θερμοκρασίες πάνω απο 65-70 βαθμούς .στην ουσία την βοηθάνε να ξεραθεί και την κάνουν μια κίτρινη σκόνη !θα προσπαθήσω απο επόμενο καθαρισμό να σας ανεβάσω φωτογραφίες!

Ακριβως ετσι, επειδη πριν απο δυο χρονια λειτουργωντας λεβητα αεριου εχοντας ρυθμισμενη την θερμοκρασια νερου ψηλα, δυο απο τις γραμμες του καλοριφερ κατω απο το δαπεδο του σπιτιου παρυσιασαν διαρροη, αποφασισα απο τοτε να ζεσταινω το νερο λιγωτερο, ωστε να αποφυγω ει δυνατον τετοια δυσαρεστα γεγονοτα.
Ουτως η αλλως ο τωρινος λεβητας καιει επι 24ωρου βασεως οποτε η θερμοκρασια του σπιτιου κατα τις περιοδους αδρανειας του θερμοστατη δεν πεφτει πολυ, ωστε να χρειαζεται ψηλη θερμοκρασια νερου για να ξαναανεβει γρηγορα.
Βεβαια αυτο δεν εχει να κανει με την προυποθεση της εφαρμογης της συγκεκριμενης σκονης για τον καθαρισμο του λεβητα, οτι δηλ. χρειαζοταν ψηλη θερμοκρασια νερου και οχι καυσαεριων που θεωρησα εγω, οπότε αν καταλαβαινα σωστα, απλα θα εκλεινα τον θερμοστατη για να μην στελνει νερο στο σπιτι ο κυκλοφορητης ωστε να ανεβει η θερμοκρασια του νερου ψηλα, οπως ηταν απαραιτητο.
Κι εγω θα ηθελα να ξερω τι κανει η σκονη αυτη και ακομα περισσοτερο να μην πιαστω και να μην ποναει το σωμα μου μετα το πολυ τριψιμο.. :) :) :)

Γιωργος Καβαλα
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by guider.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104296 από DIMITRIS38
Απαντήθηκε από DIMITRIS38 στο θέμα Καθαρισμός πίσσας
Λοιπόν καθορισμός πίσσας περαστικά μου διέθεσα περίπου 4-5 ώρες για να καθαρίσω την πίσσα απο τα τοιχώματα του λέβητα και καθάρισα και την καμινάδα
Τα εργαλεία που χρησιμοποίησα είναι 2 σπάτουλες ένα μακρύ λεβιέ 40 πόντους και ένα φλόγιστρο
όπως θα δείτε και στις φώτο
Η διαδικασία έχει ως εξής έβαλα ,μπροστά τον ανεμιστήρα καυσαερίων και άρχισα σιγά σιγά να καίω με το φλόγιστρο τα τοιχώματα που είχαν πίσσα με αποτέλεσμα αυτή να φουσκώνει και να καίγεται λίγο και να αφαιρείτε πάρα πολύ εύκολα απο τα τοιχώματα και στο ίδιο σημείο αφου έπαιρνα την πρωτη στρώση ξανά έκαιγα και έφευγε και ότι είχε απομείνει,ο λεβιές χρησίμευσε στα μακρινά σημεία όπου δεν έφτανε το χέρι μου με την σπάτουλα έτσι κατάφερα να καθαρίσω όλο τον λέβητα

Στις φώτο θα δείτε το αποτέλεσμα έμεινε σχεδόν καθαρό το τοίχωμα του λέβητα,τι μορφή είχε και τι ποσότητα έβγαλα.
Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us
Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us
Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us
Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us
Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us

ότι βλέπετε στην προτελευταία φώτο είναι ότι έβγαλα απο το λέβητα

Να πω πίσσα άρχισε να δημιουργείτε απο την στιγμή που ζέστανε ο καιρός και ο λέβητας δούλευε ρελαντί για ώρες,όσο είχε κρύο και έκαιγε δυνατά δεν είχα πίσσα αντίθετος ήταν καθαρός
Και πίσσα είχα στον χώρο καύσης πολύ και στο πρώτο κάθετο διάφραγμα τα 2 πίσω δεν είχαν τίποτα

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104374 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Καθαρισμός πίσσας
Το φλογιστρο σου εχει μακρυα μυτη και φτανει αρκετα βαθια.
Ομως εμενα δεν θα μου ειναι αρκετο γιατι ειχα πισσες παντου κολλημενες, ακομα και μεσα στην τελευταια διαδρομη των καυσαεριων που εχει το πορτακι απο πανω (που κατω βαθια καθαριζει πολυ δυσκολα) και στον χωρο που ειναι τοποθετημενο το βεντιλατερ καυσαεριων και στον χωρο ακριβως πισω απο το μπουρι, παντου δηλαδη..
Το καυσιμο μου ειναι πυρηνοξυλο, εσυ τι καις?

Γιωργος Καβαλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104377 από DIMITRIS38
Απαντήθηκε από DIMITRIS38 στο θέμα Καθαρισμός πίσσας
καίω πελλετ Κεχιδης promex
κοίτα για το φλόγιστρο μπορείς να πάρεις μια φιάλη και ένα φλόγιστρο μακριλαιμο ετσι ώστε να σε βοηθήσει στα βαθιά σημεία
τι λέβητα εχεις ?

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104446 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Καθαρισμός πίσσας
Εφ οσον το πυρηνοξυλο βγαζει πολυ περισσοτερη σταχτη απ οτι το πελλετ και για τα καταλοιπα (πισσες) θα ισχυει το ιδιο. Ασε που πιστευω, χωρις να εχω δει αλλους, πως ο λεβητας μου (γραφω κατω τι εχω) ειναι απο τους πιο δυσκολους στο καθαρισμα.
Ακομα και φλογιστρο με ενα μετρο λαιμο να εχω, μεχρι να παω να ξυσω, θα εχει κρυωσει η πισσα.
Χρειαζομαι ενα Σ/Κ για να κανω ενα ολοκληρωμενο καθαρισμα και μετα..μια εβδομαδα για να ξεπιαστω..

Γιωργος Καβαλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104589 από Διονύσιος
Απαντήθηκε από Διονύσιος στο θέμα Καθαρισμός πίσσας
Για όσους ενδιαφέροντε για τον καθαρισμό τηςπίσσας από τα τοιχώματα ξυλολεβήτων βρήκα αυτό το Video το οποίο εξηγεί τη δημιουργία των υδροσταγωνιδίων στα τοιχώματα ενός λέβητα ξύλου και τονίζει ότι αυτά διαβρόνουν τα τοιχώματα με αποτέλεσμα την διάτρηση μετά από χρόνια του τοιχώματος και την καταστροφή ουσιαστικά του λέβητα. Αν προσέξετε οι καλοί γνώστες της Αγγλικής προτήνει, πρώτον ο θάλαμος καύσης να είναι ανοξείδωτος και δεύτερον να αφήνουμε λίγη πίσσα στα τοιχώματα γιατί προστατεύει το σίδερο από τη φθορά! με το να μην επιτρέπει να έρχοντε σε άμεση επαφή αυτά τα υγρά με το μέταλλο του λέβητα! Βέβαια τονίζει ότι τα ξύλα δεν πρέπει να είναι από δένδρα με πολύ μαγνίσιο και άλλα διαβρωτικά άλλατα.
Πιστεύω ότι τα κατάλαβα καλά από τα αγγλικά όλα αυτά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ