Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4471 από ατροχ

Dr.Raven έγραψε:

ατροχ έγραψε: Γεια σας και καλη χρονια.Εβαλα κι εγω πριν ενα μηνα ενα ξυλολεβητα της οποπ τον γιουνι 7 31κw.Εχω ενα δυοροφο 200μετρα κι εχω χασει τον υπνο μου.Τον αγορασα απο ενα γνωστο.Ηρθε μου τον τοποθετησε και εφυγε.Μου ειπε οτι θα χρειαζομαι 2 γεμισματα το 24ωρο.Απο την αρχι χρειαζομουνα και χρειαζομαι 5-6 γεμισματα το 12ωρο.Δεν εχω δοχειο αδρανειας τωρα θα βαλω.Αν καποιος γνωριζει ας μου πει μηπως χρειαζομαι και αλλα πραματα για να αποδοσει καλα.
www.eco-flame.gr/

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Βλεποντας τα χαρακτηριστικα του λεβητα σου, σαφεστατα ειναι μικρος για τις απαιτησεις σου. Ειναι μολις 31KW = 27.000 Kcal/h!!! Αυτο επαληθευεται και απο τη χωρητικοτητα του σε νερο, μολις 46 λιτρα. Για να καταλαβεις καλυτερα, σε αντιστοιχο σπιτι με αριστες μονωσεις (περιοχη Αν. Μακεδονια, 220τμ διοροφο με εσωτερικη σκαλα, απωλειες = 26.000Kcal/h) βαλαμε ενα Kombi Kn των 50KW = 43.500 Kcal/h(χωρητικοτητα νερου 125 λιτρα) και τον ταιζουμε απο 70 εως 100 κιλα ξυλο ανα 24ωρο για μεση θερμοκρασια χωρου 22 βαθμων. Τον μπουκωνουμε στις 23.00 το βραδυ 30 κιλα οξυα και μεσε, και το πρωι στις 6.00 βρισκουμε μονο αναμενα καρβουνα.
Το δοχειο αδρανειας τωρα, εξυπηρετει μονο εαν εχεις περισσευμα θερμοτητας απο το λεβητα. Αν ο λεβητας δεν φτανει να ζεστανει ικανοποιητικα πρωτα τα σωματα, να πιασουν δηλ. τους 55 βαθμους τουλαχιστο, τι να περισσεψει για το δοχειο αδρανειας????
Λυπαμαι αν σε στενοχωρησα


Στην περιπτωση μου τι μπορουμε να κανουμε εχεις καμια ιδεα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4490 από Dr.Raven

ατροχ έγραψε: Στην περιπτωση μου τι μπορουμε να κανουμε εχεις καμια ιδεα

Ειλικρινα αν ειχα, θα στην ελεγα εξ'αρχης :( Προσπαθω δηλαδη παντα στη ζωη μου, να μη συμπεριφερομαι σαν "ταλιμπαν", να αναβω ενα μπουρλοτο και να εξαφανιζομαι. Εδω ειμαι, και εδω θα με βρεις παντα. Παιρνω την ευθυνη για οτι γραφω. Οι ιδιοκτητες αυτου του φορουμ μου ειναι αγνωστοι, και εφτασα εδω οπως κι εσυ, ψαχνοντας στο ιντερνετ. Σε μια δευτερη αναγνωση των στοιχειων του λεβητα σου που εκανα, ειδα να αναφερεται ως μεγιστη χωρητικοτητα θαλαμου καυσης 108 dm3, συνεπως ο θαλαμος φορτωσης ξυλου ειναι περιπου 48 Χ 48 Χ 48 εκατοστα. Ειναι πολυ μικρος, αντε να χωραει 15 κιλα ξυλα. Απο εκει και περα, δεν γνωριζω τιποτα. Ισως καποιος εξπερ (π.χ. ο συντονιστης egglezos) να γνωριζει κατι περισσοτερο απο εμενα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4576 από spirpat
Αντε να σας προβληματισω λιγο με τα δοχεια αδρανειας!!
Πριν 3 ημερες εγκατεστησα στον atmos dc40sx δοχειο αδρανειας 1000 λιτρων για να αποθηκευει τη παραπανισια ενεργεια... λοιπον για οσους δε θυμουνται: 2 οροφοι 120 +80 μ2 τα ζεσταινα χωρις δοχειο και με 4-5 γεμισματα (περιπου50-60 κιλα την ημερα) αι καυση χωρις πυρολυση (κλειστο βεντιλατερ) γιατι εσκαγα ειχα 25,26,27 βαθμους. ΤΩΡΑ αναβω πρωι κανονικα και συνεχιζω το ιδιο συστημα χωρις βεντιλατερ παλι γιατι σε 2-3 ωρες πιανω 24-25 βαθμους κι εβαλα θερμοστατη χωρου και κοβω τον 2ο κυκλοφορητη κι ετσι τα νερα πανε στο δοχειο το οποιο ειναι παραλληλα συνδεμενο. Το ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΞΗΣ Μιας και δε ζηταω τωρα νερα εχθες φτασανε στο λεβητα σχδον 90 και κατι και δοχειο κοντα 90 μεχρι που αρχισενα ανεβαζει στον οροφο ζεστα νερα οχι στο υπογειο τι κουφο αυτο και αναγκαστικα εδωσα εντολη στο θερμοτατη για να εκτονωσω, Τι κανουμε τωρα ???? θα σβηνω νωριτερα και θα ξαναναβω?
ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΜΟΥ: Επειδη εχω 2 ηλεκτροβανες ανενεργες μια για καθε οροφο, μηπως αντι να κοβω τον 2κυκλοφορητη (ειναι μετα το δοχειο προς διαμερισματα) να κοβω την ηλεκτροβανα του οροφου για να μη σκαω και τα υπολοιπα ας γυρνανε ετσι?
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by spirpat.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4585 από mastoras
Να κάνω μια ερώτηση ?

Έχεις ζυγίσει ποτέ την ημερήσια κατανάλωση ξύλων ? Δηλαδή τα ζύγισες ? Τα 50-60 κιλά μήπως είναι 100 ?

Εάν είναι τα πράγματα έτσι όπως τα λες, τότε έχεις σπάσει το ρεκόρ χαμηλής κατανάλωσης με την μεγαλύτερη ενέργεια.

Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις με το πρόβλημα που έχεις, αλλά μπράβο πάντως στο σύστημα. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4589 από theo64

spirpat έγραψε: ... λοιπον για οσους δε θυμουνται: 2 οροφοι 120 +80 μ2 τα ζεσταινα χωρις δοχειο και με 4-5 γεμισματα (περιπου50-60 κιλα την ημερα) αι καυση χωρις πυρολυση (κλειστο βεντιλατερ) γιατι εσκαγα ειχα 25,26,27 βαθμους.


Φίλε μου στον Atmos DC40SX 4-5 γεμίσματα είναι πάνω απο 100 κιλά ξύλα. Εγώ έχω τον atmos DC40GS και με 2-2,5 γεμίσματα την ημέρα ξεπερνάω τα 60 με 70 κιλά την ημέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4592 από spirpat
Παιδια συγνωμη αν σας μπερδεψα. μιλαω 50-60- κιλα οχι γμισματα φουλ (ζυγισα τις αγκαλιες που κουβαλαω καπου 10-12 κιλα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ