Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3477 από kostantinos1

χρηστος8 έγραψε: Αλήθεια σε τι προσανατολιζεσαι?

σε αυτο με τα λιτρα εχεις δικιο θα παρω εναν ελληνικης κατασκευης ο οποιος περιεκτικοτητα σε λιτρα ειναι 200 και ο ανθρωπος μου λεει ουτε αυτονομιες ουτε χαζα αν και εγω θα τις κανω αφου τις εχω ο λεβητας ειναι οντως για καρβουνο αλλα για να λειτουργησει σωστα θελλει ενα καρο ηλεκτρονικα συστηματα τριοδες και δοχειο αδρανειας οσο για τον miller θα τον δω οταν τα βαλει ολα τα τετραγωνικα σε λειτουργεια αμα δεν τον σπασει να με πει[/quote]

Κωσταντινε KOMBI 80-120 με 205 λιτρα νερο.
οπου τον εχω βαλει εχουν σκασει στην ζεστη.
το μονο που θελει ειναι τουλαχιστον 6 μετρα μονωμενη καμιναδα φ200.
αυτο σου το γραφω γιατι ειπες οτι θελεις κατι απλο και φτηνο.
το μονο του προβλημα ειναι οτι δεν πρεπει να τον φουλαρεις πολυ (χωραει και γκομενα μεσα)
γιατι θα ανοιγεις τα παραθυρα χειμωνιατικα. :P[/quote] στο πατρικο μου κομπι εχουμε με χιονια ειχαμε βγαλει ολουσ τους καλεσμενους εξω αυτος εχει βετιλατερ και ιστοριες?/ και τι τιμη οσο για την καμιναδα ολη ειναι μονωμενη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3482 από γιαννης δελτα
Καλη χρονια σε ολους να ειστε καλα. Dpas εγω εβαλα ενα 100σταρι δοχειο διαστολης και ειμαι ησυχος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3483 από dpas

χρηστος8 έγραψε:

dpas έγραψε:

egglezos έγραψε: dpas έλεγξε την πίεση στο δοχείο αδρανείας σου...άν είδα καλά έχεις πάνω από 3 bar...πρόσεξε το άμεσα.


Ναι, κάποιες φορές ανεβαίνει πάνω από τα 3 bar... πως θα το ελέγξω όμως;



dpas το 35 αρι δοχειο ειναι πολυ μικρο. το αφηνεις ως εχει και βαζεις ενα 80 λιτρων αναμεσα σε επιστροφη λεβητα με δοχειο.
η πιεση σου αν με κρυα νερα ειναι 1,5 bar, με την ανωτερη του λεβητα δοχειου σου θα παει 2 με 2,2 αυτο ειναι φυσιολογικο και με μεγαλυτερο δοχειο.


Χρήστο8, το δοχείο διαστολής (που είναι τοποθετημένο πάνω από τον ξυλολέβητα) είναι 80 λίτρων.

Όταν η θερμοκρασία του νερού στο δοχείο αδρανείας είναι 60 βαθμοί τότε η πίεση είναι 2 bar. Όσο αυξάνει η θερμοκρασία στο δοχείο αδρανείας, τόσο αυξάνει η πίεση (στους 80 βαθμούς όντως ξεπερνάει τα 3 bar)..

Για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα πως θα το αντιμετωπίσω....

.. εάν έχεις την καλοσύνη απλοποίησέ το λιγάκι... :oops:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3484 από dpas
Έχει σχέση δηλαδή το δοχείο διαστολής με την πίεση που αναπτύσεται δτο δοχείο αδρανείας; Εάν βάλω στη θέση του δοχείου διαστολής των 80 λίτρων ένα 120 λίτρων θα είμαι εντάξει;
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dpas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3485 από dpas

γιαννης δελτα έγραψε: Καλη χρονια σε ολους να ειστε καλα. Dpas εγω εβαλα ενα 100σταρι δοχειο διαστολης και ειμαι ησυχος.


Γιάννη, πόση είναι η πίεση στο δοχείο αδρανείας σε θερμοκρασία 80 βαθμών (θερμοκρασία νερού στο buffer, όχι του λέβητα);

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3486 από androutso
Δεν ξερω και παρα πολα αλλα το δοχοιο διαστολης ειναι μεγαλη διαδηκασια να το βρεις!!!!
Πρεπει να ξερεις το συνολο του νερου που εχεις στην εκγατασταση το μεγηστο υψος και την θερμοκρασια λητουργιας.
Το νερο οταν ζεστενετε διαστελετε. Οποτε θελει χωρο η εκγατασταση ειναι απο ατσαλη(λεβητας δοχιο αδρανιας σωληνες εξαρηματα) και δεν προσφερει χωρο στο νερο για να διασταλει. Το δοχοι διαστολης του προσφερει αυτον το χωρο.Μια εκγατασταση με δοχειο αδρανιας 1000 λιτρα λεβητα και σωματα ειναι πανω απο 1200 λιτρα περηπου νερο. Τα 35 λιτρα που εχεις ειναι πολυ λιγα και για αυτο αυξανατε τοσο η πιεση στο δικτιο.
Εγω στον δηκο μου λεβητα με δοχοιο αδρανιας 1000 λιτρα εχω 105+24 λιτρα(το 24αρη το ειχα απο πριν)Η πιεση μου ειναι μεχρη 2 ατμοσφερες.
Οποτε φιλε μου θελεις μεγαλητρο δοχοιο συγουρα.Ο λεβητας που εχεις τη μεγηστη πιεση εχει στο manual του?
Παντος το 3
που εχεις ειναι πολυ!!!
Ο δικος μου που ειναι ATMOS εχει 2,5 ατμοσφερες μεγηστο.

ATMOS DC32S
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by androutso.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dpas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ