Βοήθεια με καμινάδα σόμπας πέλλετ (μονού-δπλού τοιχώματος ή φίλτρου νερού)

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172324 από fanis83
Καλημέρα στην ομάδα. Θέλω την πολύτιμη βοήθειά σας. Μένω σε πολυκατοικία (1ο όροφο) και έχω μια αερόθερμη σόμπα πέλλετ Ravelli. Η καμινάδα της βγαίνει σε φωταγωγό. Επειδή με εκλεισε η διπλανή πολυκατοικία άλλαξα το μπουρί της σόμπας και έβαλα Φ120. Η καμινάδα έχει 1 μέτρο οριζόντιο σωλήνα και 17 μέτρα κάθετο. Τα μπουριά είναι εμαγιέ. Η σόμπα δούλεψε τέλεια και δεν χρειάστηκε να πειράξω ρυθμίσεις αλλά μετά απο 3 μήνες χρήσης βγήκε στις ενώσεις ένα μαύρο υγρό σαν πίσσα και βρωμάει πάρα πολύ άσχημα και έχω θέμα με την πολυκατοικία.
Τί λύση προτείνεται?
Μπουριά inox μονού τοιχώματος με φλάντζες και σφιγκτήρες? Η πίσσα θα κατεβαίνει στο ταφ καθαρισμού? Θα βρωμάει πάλι το σύμπαν?
Μπουριά inox διπλού τοιχώματος και τέλος η πίσσα?
Φίλτρου νερού του Μοσχαλη? το έχει κάποιος? δουλεύει σωστά ή θα έχω θέμα στο φωταγωγό?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172333 από dryianni
Η πίσσα δημιουργείται γιατί είναι κρύο το τοίχωμα της καπνοδόχου , πάνω στο οποιο ακουμπούν τα ζεστά καυσαέρια και υγροποιουνται (φαινόμενο συμπύκνωσης).
Η λύση βρίσκεται στη διατήρηση του τοιχώματος σε θερμοκρασία κοντινή σε αυτήν των καυσαερίων για να μην υγροποιούνται.
Με απλά λόγια: καπνοδόχος διπλού τοιχώματος με πολύ καλή μόνωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172334 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Ο ΚΑΠΝΟΣ ΠΑΕΙ ΠΑΝΤΑ ΕΠΑΝΩ .ΒΑΛΕ ΤΑΦ ΜΕ ΑΠΟΡΟΟΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΓΡΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΡΥΟ ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΔΙΠΛΟΥ ΤΟΙΧΩΜΑΤΟΣ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ ΧΡΗΜΑΤΑ,ΣΤΙΣ ΕΝΩΣΕΙΣ ΔΑΚΤΥΛΙΟ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΛΟΜΙΝΟΤΑΙΝΙΑ (ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΟΝΟΥ ΤΟΙΧΟΜΑΤΟΣ)ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΣΥΝΤΗΡΙΣΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ===Α Π Ο Δ Ο Σ Η ΚΑΙ ΛΥΝΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!!!!!ΓΙΑ 17 ΜΕΤΡΑ ΚΑΘΕΤΟ ΘΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΛΛΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΜΙΝΑΔΑΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΣΚΑΛΑ ΙΣΧΥΟΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΕΛΚΥΣΜΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ!!!!!ΑΝ ΘΕΣ ΓΡΑΨΕ ΕΝΑ ΕΜΑΙΛ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ
Last edit: 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172337 από dimlyk
υπαρχει μηπως περιπτωση να αλλαξει η θεση της σομπας ? να βγαινει δηλ σε κανα μπαλκονι?... αλλιως εξασφαλισε πριν απο οποια μετατροπη τον καθαρισμο γιατι 17 μετρα ειναι παρα πολλα 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ