Καταναλώσεις pellet σεζόν 2012-2013

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82797 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Οι καταναλώσεις σας ως τώρα, σε σχέση με πέρσι(για τους παλιούς χρήστες με πελλετολέβητες), πώς είναι ακριβώς; Εγώ πέρσι από 8/10 που άναψα , μέχρι 6/2 είχα κάψει (συνεχής λειτουργία) 4900 κιλά ALFA WOOD. Φέτος από 27/10 που άναψα, μέχρι σήμερα 6/2/13 έκαψα 4000 κιλά GOLDEN NUGGETS. Η διαφορά είναι 900 κιλά, αλλά τα 600 προκύπτουν από την καθυστερημένη, λόγω καιρού, έναρξη (27/10 αντί 8/10 πέρσι). Άρα φέτος, από 27/10 έως σήμερα 6/2/13, έκαψα μόνο 300 κιλά λιγότερο απ' το αντίστοιχο χρονικό διάστημα πέρσι. Αυτή είναι η πραγματική διαφορά. Πέρσι 27/10 με 6/2 4300 κιλά, φέτος το ίδιο διάστημα 4000 κιλά, δηλαδή 7-8% λιγότερο! Περίμενα μεγαλύτερη διαφορά, εσείς πώς πάτε; Απαντήστε με σωστά στοιχεία, μόνο όσοι έχετε σε συνεχή λειτουργία το λέβητα, για να βγάλουμε συμπεράσματα...
Ο Xalaaara κρατούσε παρόμοια στοιχεία και μπορεί να βοηθήσει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82799 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Καταναλώσεις pellet σεζόν 2012-2013
Θεοδωση νομιζω οτι εχεις ενα προβλημα στη συλλογιστική σου
δε λαμβανεις υποψη τις εκαστοτε θερμοκρασίες περιβαλλοντος που σαφω και αυτες επειρεαζουν την καταναλωση.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82803 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Καταναλώσεις πέλλετ φέτος
dimlyk έγραψε:
"μιλας παντα για ιδιες εσωτερικες θερμοκρασιες να υποθεσω ,,,η τοποθετηση σου εχει εξαιρετικο ενδιαφερον
κυριως οσο αφορα την μειωμενη καταναλωση εξ αιτιας της συνεχους λειτουργιας του λεβητα"

Ναι, πάντα έχω στο σπίτι τον θερμοστάτη (απλός TG-μη ψηφιακός) στους 22 με 22,5 βαθμούς απ' τις 7 πμ μέχρι τα μεσάνυχτα περίπου και για τη νύχτα τον κατεβάζω στους 20 β.
Ο λέβητας ανάβει Οκτώβριο και σβήνει Απρίλιο, δεν σταματά παρά για καθάρισμα! Το αν κάνω οικονομία και πόση μ' αυτόν τον τρόπο δεν το γνωρίζω, όποιος ξέρει ας μας πει...
Το ερώτημά μου, όμως, είναι για την οικονομία σε σχέση με πέρσι, λόγω καλύτερου καιρού και πόση είναι πραγματικά αυτή.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΘΕΟΔΟΣΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82807 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Καταναλώσεις pellet σεζόν 2012-2013

Fokion έγραψε: Θεοδωση νομιζω οτι εχεις ενα προβλημα στη συλλογιστική σου
δε λαμβανεις υποψη τις εκαστοτε θερμοκρασίες περιβαλλοντος που σαφω και αυτες επειρεαζουν την καταναλωση.

Μα αυτό ακριβώς ρωτάω και θέλω να μάθω και λέω τα δικά μου συγκριτικά στοιχεία. Έχω 8% λιγότερη κατανάλωση λόγω καλύτερου καιρού με πέρσι. Είναι πολύ; Είναι λίγο; Ας απαντήσουν όσοι έχουν συγκριτικά στοιχεία...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82814 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Καταναλώσεις pellet σεζόν 2012-2013
Δεν καίω pellet, αλλά έχω συγκριτικά με πέρυσι την μισή κατανάλωση ξύλου. Πέρυσι τέτοιον καιρό ξεκινούσα τον 7ο τόνο, φέτος δεν έχω τελειώσει ούτε τον τρίτο. Αλλαγές από πέρυσι φυσικά ο καιρός, η μόνωση του ταβανιού του πάνω ορόφου που πήγε από 5cm στα 10 και πρέπει να έκαψα και 30-40€ ρεύμα στα A/C, γιατί κάποιες μέρες που είχε 13-14 βαθμούς εξωτερική, δεν γινόταν να ανάψεις τζάκι, έσκαγες...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΘΕΟΔΟΣΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82816 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Καταναλώσεις pellet σεζόν 2012-2013
Εγώ για πέλλετ δεν έχω συγκριτικά στοιχεία. Με βάση την περσινή κατανάλωση, όμως, υπολογίζαμε ότι θα καίμε 1 τόνο πέλλετ το μήνα περίπου, και όντως τόσο καίμε. Ας λένε ότι έχουμε καλύτερο χειμώνα. Στα καύσιμα δε βλέπω διαφορά :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ