Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69193 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

vag1234 έγραψε: Με κάλυψες...

Καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου και συμφωνώ απόλυτα. Απλά είναι λάθος το thread για να τις αναλύσουμε. Το θέμα είναι με τις παρούσες συνθήκες τι συμφέρει. Αν επιδοτήσει 100% το κράτος τη θέρμανσή μου, τόσο το καλύτερο!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by DOOM_NX.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70019 από George66
Απαντήθηκε από George66 στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
Ξεκίνησα τη χρήση της σόμπας-νερού από την 1η Νοεμβρίου και έχοντας μέχρι τώρα ζεσταθεί το κοκκαλάκι μου έχω να πώ τα εξής:

Για να λειτουργούν τα καλοριφέρ στο σπίτι καίω 1,6 κιλά pellet/την ώρα (περίπου 50 λεπτά την ώρα) όταν την αντίστοιχη περυσινή περίοδο με το πετρέλαιο περίπου στο 1€/λίτρο πλήρωνα με τις περυσινές τιμές στα κοινόχρηστα περίπου στα 2,5 €/ώρα πετρέλαιο.

Με τις φετινές τιμές πετρελαίου θα ήθελα στα κοινόχρηστα σίγουρα περίπου στα 3,5€/ώρα για πετρέλαιο.

Μου αρκεί αυτή η δ ι α φ ο ρ ά ..............
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70025 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

George66 έγραψε: Ξεκίνησα τη χρήση της σόμπας-νερού από την 1η Νοεμβρίου και έχοντας μέχρι τώρα ζεσταθεί το κοκκαλάκι μου έχω να πώ τα εξής:

Για να λειτουργούν τα καλοριφέρ στο σπίτι καίω 1,6 κιλά pellet/την ώρα (περίπου 50 λεπτά την ώρα) όταν την αντίστοιχη περυσινή περίοδο με το πετρέλαιο περίπου στο 1€/λίτρο πλήρωνα με τις περυσινές τιμές στα κοινόχρηστα περίπου στα 2,5 €/ώρα πετρέλαιο.

Με τις φετινές τιμές πετρελαίου θα ήθελα στα κοινόχρηστα σίγουρα περίπου στα 3,5€/ώρα για πετρέλαιο.

Μου αρκεί αυτή η δ ι α φ ο ρ ά ..............


Δε τα λες και πολύ καλά.
περυσι δηλαδή ήθελες 2,5 λίτρα πετρέλαιο και φέτος γαι καλύτερα (αφού ζεστάθηκε το κοκκαλάκι σου) 1,6 κιλά πελλετ?? Λίγο δύσκολο ακούγεται αν και όλοι ξέρουμε πως είναι φτηνότερα.. όχι όμως και τόσο :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70036 από stelios
Απαντήθηκε από stelios στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:

George66 έγραψε: Ξεκίνησα τη χρήση της σόμπας-νερού από την 1η Νοεμβρίου και έχοντας μέχρι τώρα ζεσταθεί το κοκκαλάκι μου έχω να πώ τα εξής:

Για να λειτουργούν τα καλοριφέρ στο σπίτι καίω 1,6 κιλά pellet/την ώρα (περίπου 50 λεπτά την ώρα) όταν την αντίστοιχη περυσινή περίοδο με το πετρέλαιο περίπου στο 1€/λίτρο πλήρωνα με τις περυσινές τιμές στα κοινόχρηστα περίπου στα 2,5 €/ώρα πετρέλαιο.

Με τις φετινές τιμές πετρελαίου θα ήθελα στα κοινόχρηστα σίγουρα περίπου στα 3,5€/ώρα για πετρέλαιο.

Μου αρκεί αυτή η δ ι α φ ο ρ ά ..............


Δε τα λες και πολύ καλά.
περυσι δηλαδή ήθελες 2,5 λίτρα πετρέλαιο και φέτος γαι καλύτερα (αφού ζεστάθηκε το κοκκαλάκι σου) 1,6 κιλά πελλετ?? Λίγο δύσκολο ακούγεται αν και όλοι ξέρουμε πως είναι φτηνότερα.. όχι όμως και τόσο :woohoo:

Και ομως ετσι ειναι.για τον απλο λογο πως μιλαμε για διαμερισμα και οχι για μονοκατοικια.
δικο μου παραδειγμα περσι με πετρελαιο για καποιους μηνες η ωρα κοστιζε ακριβως 3 euro για φετος δηλαδη ποσο θα πληρωνα.με το πελλετ στο μαξιμουμ 0,70 την ωρα.
θα πειτε πως γινετε τετοια διαφορα δεν ειναι λογικη.
στην ελλαδα ειναι. οταν ο ιδιοκτητης της πολοικατικιας πριν 20 χρονια οταν την εφτιαχνε εκανε 5 οροφοδιαμερισματα εβαλε εναν τεραστιο λεβητα πετρελαιου δεν εκανε καμια μα καμια μονωση , οταν εκανε το ρετιρε για την κορη του με διπλασια σωματα απο ολα τα αλλα διαμερισματα......οταν απο περσι τα 5 διαμερισματα εγιναν 3 και τα αλλα αδειασαν και ποσους ακομα λογους μπορω να πω....
οποτε ναι βγαινουν αυτα τα νουμερα σε πολυ περιεργες περπτωσεις και μονο για πολυκατοικιες
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": George66

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70040 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
εγω θα ειμαι ο μονος που τελικα θα πληρωσει περισσοτερα απο πριν :evil:


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70041 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
δεκτό.. πραγματική σύγκριση όμως θα είχες αν έμπαινε κεντρικός λέβητας πελλετ και λειτουργούσε το ίδιο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ