Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #72659 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Δε συζητάμε την οικονομία, όμως βρε παιδιά... μην υπερβάλουμε τόσο....
Πέρυσι με φέτος, ο χειμώνας και η θερμοκρασίες δε συγκρίνονται..
Αν εγώ π.χ, με βάση τη φετινή κατανάλωση (μέχρι τώρα) εκαιγα πετρέλαιο και πάρω μιά σόμπα για του χρόνου (έχω σόμπα κι έχω κάψει μισό τόνο μέχρι τώρα)... και μου κάνει του χρόνου, το περσυνό χειμώνα... μάλλον άλλα θα χω να λέω.....
Υπάρχει μεγάλη οικονομία σίγουρα, κι αν κάποιος τη βολεύει με μιά αερόθερμη, (αλλά δε θα χει στους άλλους χώρους την αμάν ζέστη), απλά δε το συζηταμε...
Όμως μ ε΄να λέβητα, που θ αντικαταστήσει ένα λέβητα πετρελαίου, τα νούμερα είναι μεν οικονομικότερα, αλλά όχι΄κι έτσι...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #72681 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
Η πλέον τεράστια οικονομία που μπορεί να κάνει κανείς με το πέλλετ, είναι να βάλει μια αερόθερμη σόμπα στο σπίτι του........σε συνδυασμό με ένα απλό ξυλολέβητα στο λεβητοστάσιο.

Δεν υπάρχει πιο οικονομική λύση. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #72695 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Δε συζητάμε την οικονομία, όμως βρε παιδιά... μην υπερβάλουμε τόσο....
Πέρυσι με φέτος, ο χειμώνας και η θερμοκρασίες δε συγκρίνονται..
Αν εγώ π.χ, με βάση τη φετινή κατανάλωση (μέχρι τώρα) εκαιγα πετρέλαιο και πάρω μιά σόμπα για του χρόνου (έχω σόμπα κι έχω κάψει μισό τόνο μέχρι τώρα)... και μου κάνει του χρόνου, το περσυνό χειμώνα... μάλλον άλλα θα χω να λέω.....
Υπάρχει μεγάλη οικονομία σίγουρα, κι αν κάποιος τη βολεύει με μιά αερόθερμη, (αλλά δε θα χει στους άλλους χώρους την αμάν ζέστη), απλά δε το συζηταμε...
Όμως μ ε΄να λέβητα, που θ αντικαταστήσει ένα λέβητα πετρελαίου, τα νούμερα είναι μεν οικονομικότερα, αλλά όχι΄κι έτσι...


Πέρσι πάντως ο δυνατός χειμώνας ξεκίνησε απο Ιανουάριο και μετά. Ηταν όμως σίγουρα ποιο μακρύς αφού ξεκινήσαμε τα καλοριφέρ απο τις 18-20 Οκτωβρίου ενώ φέτος πιάσαμε σχεδόν ένα μήνα μετά. Η καταναλώσεις πάντως που αναφέρω σε εμένα (σύγκριση λέβητα με λέβητα) είναι πραγματικές όπως όμως αναγράφω υπο συνθήκες. Που σημαίνει ότι αν ο καυστήρας πετρελαίου μου ήταν ποιο σύγχρονης γενιάς σίγουρα οι αποκλίσεις δεν θα ήταν τόσο μεγάλες.
Θεωρώ λανθασμένη την σύγκριση λέβητα πετρελαίου με σόμπα πέλλετ έχεις δίκιο παραπάνω δεν προσφέρουν την ίδια θερμιδική απόδοση και το βασικότερο δεν ζεσταίνουν όλο το σπίτι, συνεπώς δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #72810 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
Εμαθα χτες τι πληρωνουν οι 2 ( απο 5 ) γειτονες που εμειναν στο πετρελαιο....
ΑΚΟΜΑ τρεχω...........

βεβαια λογικά φταιει και ο υπερ-υπερ-υπερδιαστασιολογημενος πλεον καυστηρας+λεβητας....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #72817 από George66
Απαντήθηκε από George66 στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

stelios έγραψε:

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:

George66 έγραψε: Ξεκίνησα τη χρήση της σόμπας-νερού από την 1η Νοεμβρίου και έχοντας μέχρι τώρα ζεσταθεί το κοκκαλάκι μου έχω να πώ τα εξής:

Για να λειτουργούν τα καλοριφέρ στο σπίτι καίω 1,6 κιλά pellet/την ώρα (περίπου 50 λεπτά την ώρα) όταν την αντίστοιχη περυσινή περίοδο με το πετρέλαιο περίπου στο 1€/λίτρο πλήρωνα με τις περυσινές τιμές στα κοινόχρηστα περίπου στα 2,5 €/ώρα πετρέλαιο.

Με τις φετινές τιμές πετρελαίου θα ήθελα στα κοινόχρηστα σίγουρα περίπου στα 3,5€/ώρα για πετρέλαιο.

Μου αρκεί αυτή η δ ι α φ ο ρ ά ..............


Δε τα λες και πολύ καλά.
περυσι δηλαδή ήθελες 2,5 λίτρα πετρέλαιο και φέτος γαι καλύτερα (αφού ζεστάθηκε το κοκκαλάκι σου) 1,6 κιλά πελλετ?? Λίγο δύσκολο ακούγεται αν και όλοι ξέρουμε πως είναι φτηνότερα.. όχι όμως και τόσο :woohoo:

Και ομως ετσι ειναι.για τον απλο λογο πως μιλαμε για διαμερισμα και οχι για μονοκατοικια.
δικο μου παραδειγμα περσι με πετρελαιο για καποιους μηνες η ωρα κοστιζε ακριβως 3 euro για φετος δηλαδη ποσο θα πληρωνα.με το πελλετ στο μαξιμουμ 0,70 την ωρα.
θα πειτε πως γινετε τετοια διαφορα δεν ειναι λογικη.
στην ελλαδα ειναι. οταν ο ιδιοκτητης της πολοικατικιας πριν 20 χρονια οταν την εφτιαχνε εκανε 5 οροφοδιαμερισματα εβαλε εναν τεραστιο λεβητα πετρελαιου δεν εκανε καμια μα καμια μονωση , οταν εκανε το ρετιρε για την κορη του με διπλασια σωματα απο ολα τα αλλα διαμερισματα......οταν απο περσι τα 5 διαμερισματα εγιναν 3 και τα αλλα αδειασαν και ποσους ακομα λογους μπορω να πω....
οποτε ναι βγαινουν αυτα τα νουμερα σε πολυ περιεργες περπτωσεις και μονο για πολυκατοικιες



Σε συνέχεια των προηγουμένων σχολίων και συμφωνώντας με τον "stelios" παραθέτω τα τελευταία φρέσκα στοιχεία της πολυκατοικίας για τα ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2012:
Σύνολο ωρών από μετρητές της πολυκατοικίας : 105 ώρες
Σύνολο πετρελαίου πολυκατοικίας για Δεκέμβριο : 230 λίτρα x 0,985 λίτρο (περσινή τιμή) = 226 €

Αποτέλεσμα :
1ος όροφος (εγώ): 0 ώρες ..... περίπου 15€ (πάγιο)
2ος όροφος : 10 ώρες ..... περίπου 30€ (περίπου 3€/ώρα για χρήση περίπου 20 λεπτά την ημέρα)
3ος όροφος : 90 ώρες ..... περίπου 160€ (περίπου 1,8€/ώρα για χρήση περίπου 3 ώρες την ημέρα)
4ος όροφος : 5 ώρες ..... περίπου 22€ (περίπου 4,4€/ώρα για χρήση περίπου 12 λεπτά την ημέρα)

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:
Έτσι φαίνεται η πραγματική διαφορά στην τιμή και στο πόσο οικονομία κάνω με το pellet και όχι από το πόσο πετρέλαιο αντιστοιχεί με το pellet κατά την καύση.
Φανταστείτε να υπολογιστούν τα παραπάνω με τιμή πετρελαίου 1,35€/λίτρο..... τί έχει να γίνει με τις διαφορές στην τιμή.....
Νάναι καλά η σομπούλα μου που καίει περίπου 50-60λεπτά/ώρα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #74091 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

DOOM_NX έγραψε: Καλησπέρα σας!

Βλέπω γύρω μου να επικρατεί μια ιδιαίτερη ανησυχία και σύγχυση σχετικά με το πέλλετ. Όλοι αναρρωτιούνται αν συμφέρει ή όχι. Οι τιμές ανεβαίνουν. Το πετρέλαιο πέφτει. Επιδόματα εγκρίνονται. Άγνοια συνεχίζει να χαρακτηρίζει τους περισσότερους επαγγελματίες του χώρου. Αναρρωτιέμαι κι εγώ αν όντως αξίζει η αλλαγή καυσίμου σε πέλλετ.

Όχι, δε θα σας δώσω απάντηση στο ερώτημα. Πιστεύω πως κάθε περίπτωση είναι μοναδική και αξίζει να εξετάζεται ξεχωριστά. Θα σας παραθέσω όμως τα αποτελέσματα των υπολογισμών μου, έτσι για στατιστικούς και εγκυκλοπαιδικούς σκοπούς.

Όταν πήραμε την απόφαση να εγκαταστήσουμε το λέβητα πέλλετ δεν είχε γίνει λόγος για επίδομα θέρμανσης. Τότε ήταν ξεκάθαρο πόσο συνέφερε το πέλλετ. Κατόπιν εορτής, όμως, διαπιστώσαμε ότι δικαιούμαστε το επίδομα θέρμανσης. Οπότε το σωστό είναι οι υπολογισμοί να γίνουν αφαιρώντας την αξία του επιδόματος από την τιμή του πετρελαίου για τα πρώτα 1800 λίτρα.

Έχουμε κάνει μόνο 2 αγορές μέχρι στιγμής. 3150+990 κιλά. Για τις ανάγκες της σύγκρισης, υπέθεσα ότι η δεξαμενή μας χωράει όλο τον όγκο πετρελαίου που ισοδυναμεί με την ποσότητα των πέλλετ. Σε πραγματικές συνθήκες θα αναγκαζόμασταν να σπάσουμε την παραγγελία σε επιμέρους.

Για τον υπολογισμό της τιμής του πετρελαίου, χρησιμοποιήθηκε η μέση τιμή κατ'οίκον για Καρδίτσα του παρατηρητηρίου τιμών για την ημερομηνία που έγινε η παραγγελία των πέλλετ.

Θεωρώ πως η πυκνότητα του πετρελαίου είναι 0,83 kg/l και η κατώτερη θερμιδική του αξία 43 MJ/kg. Ως θερμιδική αξία των πέλλετ χρησιμοποίησα τα 17 MJ/kg στην περίπτωση του bio-therm και τα 17,2 MJ/kg στην περίπτωση του Golden Nuggets. Βαθμό απόδοσης θεώρησα τον ίδιο για τους λέβητες, καθώς ο ονομαστικός είναι πολύ κοντά σύμφωνα με τις προδιαγραφές.



Όπως βλέπετε εγώ είμαι στο 23% της απόσβεσης ακόμα και έχω πετύχει μια μείωση στην τιμή του καυσίμου γύρω στο 41%. Εσείς πώς τα πάτε;

EDIT: Ξέχασα να υπολογίσω ξεχωριστά τα 177 λίτρα που θα έβγαιναν εκτός επιδόματος. Διόρθωσα τα νούμερα και ξανανέβασα τον πίνακα.


Δεν θελω να σε πικρανω,αλλα μιας και εβαλες πινακα πολυ αισιοδοξο,πως ακριβως εκανες τους υπολογισμους και εχεις 41% μειωση?Οχι οτι δεν ειναι ευχης εργο να ειναι ετσι,αλλα κατι δεν κολλαει...
Συμφωνα με δικους μου υπολογισμους,γυρω στο 31% ειναι η μειωση σου.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by karibu.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ