Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69117 από DOOM_NX
Καλησπέρα σας!

Βλέπω γύρω μου να επικρατεί μια ιδιαίτερη ανησυχία και σύγχυση σχετικά με το πέλλετ. Όλοι αναρρωτιούνται αν συμφέρει ή όχι. Οι τιμές ανεβαίνουν. Το πετρέλαιο πέφτει. Επιδόματα εγκρίνονται. Άγνοια συνεχίζει να χαρακτηρίζει τους περισσότερους επαγγελματίες του χώρου. Αναρρωτιέμαι κι εγώ αν όντως αξίζει η αλλαγή καυσίμου σε πέλλετ.

Όχι, δε θα σας δώσω απάντηση στο ερώτημα. Πιστεύω πως κάθε περίπτωση είναι μοναδική και αξίζει να εξετάζεται ξεχωριστά. Θα σας παραθέσω όμως τα αποτελέσματα των υπολογισμών μου, έτσι για στατιστικούς και εγκυκλοπαιδικούς σκοπούς.

Όταν πήραμε την απόφαση να εγκαταστήσουμε το λέβητα πέλλετ δεν είχε γίνει λόγος για επίδομα θέρμανσης. Τότε ήταν ξεκάθαρο πόσο συνέφερε το πέλλετ. Κατόπιν εορτής, όμως, διαπιστώσαμε ότι δικαιούμαστε το επίδομα θέρμανσης. Οπότε το σωστό είναι οι υπολογισμοί να γίνουν αφαιρώντας την αξία του επιδόματος από την τιμή του πετρελαίου για τα πρώτα 1800 λίτρα.

Έχουμε κάνει μόνο 2 αγορές μέχρι στιγμής. 3150+990 κιλά. Για τις ανάγκες της σύγκρισης, υπέθεσα ότι η δεξαμενή μας χωράει όλο τον όγκο πετρελαίου που ισοδυναμεί με την ποσότητα των πέλλετ. Σε πραγματικές συνθήκες θα αναγκαζόμασταν να σπάσουμε την παραγγελία σε επιμέρους.

Για τον υπολογισμό της τιμής του πετρελαίου, χρησιμοποιήθηκε η μέση τιμή κατ'οίκον για Καρδίτσα του παρατηρητηρίου τιμών για την ημερομηνία που έγινε η παραγγελία των πέλλετ.

Θεωρώ πως η πυκνότητα του πετρελαίου είναι 0,83 kg/l και η κατώτερη θερμιδική του αξία 43 MJ/kg. Ως θερμιδική αξία των πέλλετ χρησιμοποίησα τα 17 MJ/kg στην περίπτωση του bio-therm και τα 17,2 MJ/kg στην περίπτωση του Golden Nuggets. Βαθμό απόδοσης θεώρησα τον ίδιο για τους λέβητες, καθώς ο ονομαστικός είναι πολύ κοντά σύμφωνα με τις προδιαγραφές.



Όπως βλέπετε εγώ είμαι στο 23% της απόσβεσης ακόμα και έχω πετύχει μια μείωση στην τιμή του καυσίμου γύρω στο 41%. Εσείς πώς τα πάτε;

EDIT: Ξέχασα να υπολογίσω ξεχωριστά τα 177 λίτρα που θα έβγαιναν εκτός επιδόματος. Διόρθωσα τα νούμερα και ξανανέβασα τον πίνακα.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69127 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
Εγώ χωρίς πολλά μαθηματικά, φέτος -δεύτερη χρονιά χρήσης του λέβητα- κάνω απόσβεση τα 3.500 ευρώ της αγοράς του και του χρόνου με το καλό κάνω απόσβεση τα υπόλοιπα 1500 ετρώ της εγκατάστασης και της καμινάδας.
Χόρτασα ζέστη...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69168 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
Για μένα μετράει και η ηθική ικανοποίηση καθώς και η φιλικότητα προς το περιβάλλον. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69176 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
Συμφωνώ ως ένα σημείο με την παραπάνω ανάλυση αλλά.. Υπάρχούν δύο μεγάλα αλλά..

1ον Κάνεις οικονομία 40%. Πρόπερσι ή πέρσι πόση οικονομία έκανες με το πέλλετ?? Εσύ αγόρασες με 331€ και εμένα στην περιοχή μου ζητάνε €400 σήμερα για το golden nuggets και 360€ για το alpha..

2ον Πόσοι συμπολίτες μας μπορούν να πληρώσουν ακόμα αντίστοιχους λέβητες ή σόμπες ή 1200€ σε καύσιμο..

Εντάξει, εμείς πες με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο το λύσαμε το πρόβλημα μας είτε με το πέλλετ 40% είτε με το πυρηνόξυλο 60%..

Το πρόβλημα είναι συνολικό, θα μας αγγίξει όλους στο τέλος και από ότι φαίνεται οι φτωχοί θα κρυώνουν για χρόνια..

Καλά κάνουν και καίνε ξυλόσομπες και τζάκια από τη στιγμή που η πολιτεία δεν κάνει μία συνολική κίνηση (επιδότηση 100% στα φτωχά νοικοκυριά μέσω του ΕΣΠΑ) ενεργειακής απεξάρτησης από τα ορυκτά καύσιμα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69179 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet
Τα θέματα που θέτεις είναι για άλλη συζήτηση. Στο πέλλετ δεν ήρθαμε για να λύσουμε το πρόβλημα θέρμανσης των άλλων, ήρθαμε για οικονομία στη δική μας τσέπη πρώτα απ'όλα.

Πέρσι ή πρόπερσι δεν έκανα οικονομία, γιατί καίγαμε πετρέλαιο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69181 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Πόση οικονομία έχω κάνει με το pellet

DOOM_NX έγραψε: Τα θέματα που θέτεις είναι για άλλη συζήτηση. Στο πέλλετ δεν ήρθαμε για να λύσουμε το πρόβλημα θέρμανσης των άλλων, ήρθαμε για οικονομία στη δική μας τσέπη πρώτα απ'όλα.

Πέρσι ή πρόπερσι δεν έκανα οικονομία, γιατί καίγαμε πετρέλαιο...


Με κάλυψες...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ