Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
11 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #180466 από gtsag
Απαντήθηκε από gtsag στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Χθες πήγα σε τοπικό έμπορο (Βόρεια Ελλάδα) για άλλη δουλειά και ρώτησα και για πέλλετ και μου είπε ότι μέχρι πρότινος πουλούσαν σβάι 360 + ΦΠΑ, αλλά τελείωσε. Νέα τιμή θα ξέρει γύρω στις 15 Μαΐου μου είπε και θα είναι πάνω απο 400 + ΦΠΑ μου λέει...

Πάλι δεν πρόλαβα θερινή τιμή;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #180470 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Εγώ από ότι έχω καταλάβει οι χαμηλότερες τιμές είναι στα τοπικά εργοστάσια αυτή την περίοδο + σε κάποια λίγα εισαγωγής κοντά στα σύνορα όμως. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #180471 από Z3us1984
Απαντήθηκε από Z3us1984 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Προσοχή σε όλους... Οι μεγαλο έμποροι κρατάνε το pellet εσκεμμένα στις αποθήκες με πρόσχημα ότι αργούν η παραδόσεις... Έχουν σκοπό να αρχίσουν να ανεβάζουν το pellet σταδιακά... Και απο υον άλλο μήνα θα έχουμε άνοδος περίπου 30 ευρώ...δυστυχώς η περυσινή ιστορία βλεπωυνα επαναλαμβάνεται... Ρίξανε τον κόσμο στο pellet και τώρα εσκεμμένα θα κρατάνε υψηλά τις τιμές και θα αισχροκέρδουν στις πλάτες μας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν - 11 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #180472 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Αν ισχύσουν όντως αυτές οι τιμές και μαζί με το Φ. Π. Α. χρειάζεσαι πάνω από 500 ευρώ τον τόνο για πέλλετ, Μάϊο μήνα που δεν υπάρχει ζήτηση, τότε τι θα γίνει το χειμώνα;
Για κάποιον όπως εγώ που μετά τη θερμομόνωση του σπιτιού μου έχω μικρές καταναλώσεις, δεν αξίζει η ταλαιπωρία με το κουβάλημα, το καθάρισμα με τη σκούπα στάχτης, το φόρεμα μάσκας με φίλτρα για να μη γεμίζουν μαυρίλα τα πνευμόνια μου, το καθάρισμα της εξωτερικής καμινάδας και την ετήσια συντήρηση του λέβητα για να γλιτώσω ελάχιστα σε σχέση με το πετρέλαιο.
Σημειωτέον, σε πλήρως μονωμένο διαμέρισμα 117 τ. μ. με νότιο προσανατολισμό που το χτυπάει συνέχεια ήλιος, φέτος που δεν έκανε χειμώνα, σε περιοχή της Θεσσαλονίκης,μέχρι 08/12 που είχα φτηνό ρεύμα, έκαιγα μόνο 22άρι inverter a/c και από 09/12 άναψα το λέβητα πέλλετ. Μέχρι αρχές Απριλίου πλην ορισμένων ημερών χριστουγεννιάτικης άδειας  που έλειπα εκτός, έκαψα 16 σακιά πράσινο Alfa wood και 21 σακιά κίτρινο Pirin.
Σύνολο 37 σακιά πέλλετ.Η θερμοκρασία στο σπίτι ήταν 22 βαθμούς κατά τη διάρκεια της ημέρας και ο θερμοστάτης έκλεινε, όταν κοιμόμουν.
Και με πολύ βαρύ χειμώνα, δεν πιστεύω να φτάσω τους 2 τόνους πέλλετ. Οπότε γιατί να ταλαιπωρούμαι, αν το χρηματικό κέρδος δεν είναι μεγάλο σε σχέση με το πετρέλαιο ή το φυσικό αέριο;
Όλα αυτά αλλάζουν αν ζεις σε αμόνωτο σπίτι με μεγάλες καταναλώσεις. 
Last edit: 11 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν by jps.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #180473 από Gidigidino
Απαντήθηκε από Gidigidino στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Ρε φίλε... Πιο πολύ ώρα σου πήρε να γράψεις το κατεβατό αυτό, παρα η δουλειά που χρειάστηκαν τα 50 σακιά που έκαψες..... Σε έναν νορμάλ λέβητα, καίγοντας Α1 πελλετ, χρειάστηκε λιγότερο από 1 1μιση ώρα δουλειάς συνολικά.... Κάπου χαλαρώστε.... Το πελλετ δεν είναι κάρβουνο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #180474 από thomas
Απαντήθηκε από thomas στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Που της βρηκατε αυτές τις τιμές στα 500 ευρω με φπα, δεν ξερω. Τουλάχιστον εδω στην περιοχή της Καρδίτσας 330 εως 360, redi, a1 plus, alfa wood A1, και 410 swheinhofer, με φπα ολα, σε αυτα τα επιπεδα και καλύτερα ηταν και στη Θεσσαλονίκη, αφου βλέπουμε άνοδο στις τιμες αγοράζουμε, ας ειναι νωρίς, κανένας δεν θα χάσει, αλλα περιμένετε τι... Μηπως πέσει; όπως πέρυσι; και κάψατε πετρέλαιο ακριβότερα στο τελος και νομιζατε οτι είσαστε κερδισμένοι
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.504 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ