Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Εβδομάδες πριν - 1 Χρόνος 3 Εβδομάδες πριν #180112 από thomas
Απαντήθηκε από thomas στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Απο προσωπικη πείρα εδω και 12,13 χρονια τουλάχιστον η swheinhofer εβγαζε καλοκαιρινες τιμες αν οχι Μάρτιο το πολυ Απρίλιο και ακολουθούν και οι άλλοι αργότερα το πολυ εως αρχες Μαΐου αναλογος και τι καιρο κανει.
Οποιος αγορασε θα τολμήσω να πω μαιο ποτε δεν εχασε.
Βλεπεις την τιμη της swheinhofer η οποια κατευθύνει την αγορα, βλεπεις που σταματησαν οι αλλοι, βουλγαροι, Ουκρανοί κλπ τελος του χειμώνα κρίνεις και αποφασιζεις.
Και ακομα και πέρυσι οποίος αγορασε Μάρτη, Απρίλιο, Μάιο δεν εχασε. 
Last edit: 1 Χρόνος 3 Εβδομάδες πριν by thomas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Εβδομάδες πριν #180113 από Cater
Απαντήθηκε από Cater στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Εγώ που πέρσυ πήρα Ιούνιο τον ήπια. Πρώτη φορά στο πέλλετ και την άκουσα καλά. Από έξω που φέρνουν νταλίκες κλπ που λένε είναι ποιότητα καλή η όχι? Αν είναι να το ψάξω από κει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Εβδομάδες πριν #180114 από tssotiris
Απαντήθηκε από tssotiris στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Από έμπορο στα Τρίκαλα μου είπε ,ότι ίσως τελικα η τιμη στο swai μετα το Πάσχα θα είναι στα προπέρσινα επίπεδα. 300-350 ευρώ. Θα έπαληθευθεί ή όχι ποιός ξέρει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Εβδομάδες πριν - 1 Χρόνος 3 Εβδομάδες πριν #180115 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Το θεμα ειναι ποιανου Swai και δε το περιοριζω μεχρι εκει....

Φρεσκου ή αυτου που εχει μεινει απουλητο στις αποθηκες κι εχει τραβηξει ενας θεος ξερει ποση υγρασία???

Ποιος αντικοιμενικά θα μπορεσει να ελενξει και τις "μεσα" σακουλες της παλέτας σε τι κατασταση ειναι? να ελενξει την ημερομηνια παραγωγής σε ΚΑΘΕ σακουλα κι οχι μονο στις 5 που θα φαινονται πανω πανω....

Σημειωση... Φετος εκαψα 23 τσουβαλια στα χιονια αντι 160+ σεζον........ Οχι 8 και 9 δε το πληρωνα για το γαμωτο....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 1 Χρόνος 3 Εβδομάδες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Εβδομάδες πριν #180119 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Τιμές στα προπέρσινα επίπεδα δεν θα δούμε ποτέ. Αν δούμε θα πρόκειται για τεράστια ΜΕΙΩΣΗ. Ο πληθωρισμός στην Ευρώπη ήταν κοντά στο 10% για το 2022 και θα τρέξει από 5-10% το 23. Αυτό σημαίνει ότι κάτι που έκανε 100 το 2021 πλέον θα κάνει 110 + πληθωρισμός 2023 κατ'ελάχιστο. 

Στον τομέα της ενέργειας οι αυξήσεις είναι πολύ πάνω από τον πληθωρισμό. Σε κάθε περίπτωση αν ένα πράγμα το 2021 έκανε 100ευρώ και συνεχίζει να κάνει 100 ευρώ το 2023 έχει ΠΑΡΕΙ ΜΕΙΩΣΗ!  Ο πληθωρισμός θα σαρώσει τα πάντα, και η πρόβλεψη μου είναι ότι δεν θα ξεμπερδέψουμε τόσο εύκολα όσο λένε οι ευρωπαίοι . 

Ίσως δεν το έχω εξηγήσει καλά, αλλά θα πρέπει να καταλάβετε την έννοιά του πληθωρισμού και να κάνετε σωστές συγκρίσεις. Θα μου πείτε εμένα ο μισθός μου δεν πήρε πάνω. Σωστά. Είναι σαν να σας έκαναν μείωση και το 2022 και το 2023 κατά 10-15% !
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Εβδομάδες πριν - 1 Χρόνος 3 Εβδομάδες πριν #180121 από tssotiris
Απαντήθηκε από tssotiris στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Σωστά όλα εξαρτώνται από την αύξηση του πληθωρισμού. Όμως ενώ κατα βάση η αύξηση του πληθωρισμού εξαρτάται από την ενέργεια (πττρέλαιο,φ,α, ρευμα κλπ κλπ) ,παρατηρούμε δυσαναλογη αύξηση σε τρόφιμα και ηδη πρώτης ανάγκης που φτάνουν και το 50% ,σε σχέση με τις τιμές πριν τον πόλεμο της Ουκρανίας.Βεβαια οι τιμές στο βαρέλι το πετρέλαιο είναι σε επίπεδα 2010 ή και πριν και το Φ.Α. σε επίπεδα πριν τον πόλεμο. Αυτό κατα τη δική μου άποψη οφείλεται στις τεραστιες κερδοφορίες των εταιρών αυτών (πετρελαιοειδών κλπ,ενέργειας κλπ). Πριν το ευρώ και όταν καθε χωρα είχε το δικό της νόμισμα ο πληρθωρισμός καθε χωρας εξαρτώνταν από την ισοτιμία του εγχώριου νομίσματος και την σταθερότητα της οικονομίας . (βλέπε Τουρκία ή Ελλάδα επί δραχμής). ¨ολα είναι θέμα αποφάσεων και αυτη τη στιγμή στην Ευρώπη δεν βλέπω να υπάρχει διάθεση αποκλιμακωσης του πληθωρισμού. Σχετικά με το πέλλετ τώρα, υπάρχουν παραγωγές χωρες που δεν εχουν τη φορολογία στα καύσιμα που έχουμε εμείς ,ούτε τιμές ρεύματος στα δικά μας επίπεδα. Άρα κατα τη δική μου άποψη μπορούν οι τιμές να πέσουν στα επίπεδα του 2019-2020 ή εστω οριακά ακριβότερα αλλά όχι να είναι στα περσινα επίπεδα.Αυτή τη στιγμή το swai έχει 399 ευρώ τα 990 κιλά +φπα. Πιστεύω ότι θα μπορούμε να αγοράσουμε μετά το Πάσχα τουλαχιστον 380 ευρώ με το ΦΠΑ. Αλλά βέβαια ..... θα δούμε!!!

www.ecb.europa.eu/ecb/educational/explai...is_inflation.el.html
Last edit: 1 Χρόνος 3 Εβδομάδες πριν by tssotiris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.537 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ