Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179674 από Z3us1984
Απαντήθηκε από Z3us1984 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Και στα 350 να πάει προτιμώ να δίνω 300 ευρώ πάρα πάνω πάρα να κουβαλάω κάθε μέρα να καθαριζω κάθε μέρα να αναπνέω στάχτες και σαβούρα... Δεν αξίζει καν. Εύχομαι αύριο το πρωί να απαγορεύουν την καύση pellet η ξύλου σε μεγάλες πόλης... Γιατί ότι γλυτώνεις από χρήματα θα τα πληρώνεις στους γιατρούς..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179675 από Gidigidino
Απαντήθηκε από Gidigidino στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Και στο πελλετ αν δίναν επιδότηση 0.5€ ανά kw/h όπως το ρεύμα ή 0.20€ την kw/h όπως το αέριο θα σε πλήρωναν κι ολας.... Αλλά άμα στα παίρνει το κράτος με φόρους για να χαρίζει χρήματα στους μεγάλους του ρεύματος και του αερίου εσένα σου φταίνε τα πελλετ....
Νομίζεις ότι κάποιος άλλος τα πληρώνει;;;
Στην Ευρώπη που οι επιδοτήσεις ήταν σαφώς μικρότερες, το πελλετ ήταν σαφώς φθηνότερο από το αέριο ακόμα και με 1000€/τονο... 
Πελλετ στα 370-400 + ΦΠΑ βρίσκεις και τώρα.... 
Άνοιξη κάτω από 300 θα έχουν. 
Το πετρέλαιο που θα έχει από βδομάδα 1300 ο τόνος να σε δω... 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179676 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
μερικες σκορπιες σκεψεις 
κι αν η γιαγια μου ειχε καρουλια θα γινοταν πατινι
το πελλετ στον καναδα (βασικο προμηθευτη της ιταλιας ,γαλλιας uk ) λιανικη 350 ... λογικο λοιπον ο ιταλος με 3,5 εκ τον καταναλωση να τρεξει στην ελλαδα ν αγορασει χοντρικη με 550 !!!
κι αντι να θελουμε το πετρελαιο (κυριως) να παει κανα 500αρικο .... παρακαλαμε να παει κανα 2000αρο για να ικανοποιηθει η ηλιθιοτητα μας !!!
και φυσικα θα γκρινιαζουμε γιατι ακριβαινουν τα παντα ,,,μα μονο αφορμες χρειαζονται για να ακριβυνουν και να μην ξαναφτυνηνουν 
το βαρελι ανεβοκατεβαινει απο 40 στα 80 η 100 εδω και δεκαετιες καθε φορα που ανεβαινει τα παντα ανεβαινουν και παντα υπαρχουν οι κασανδρες που θελουν να σπειρουν τον πανικο 140 προβλεψη ...διακοπες ρευματος προβλεψη ,,,μα εκατσε κι ενα covid κι απο τοτε γεμισαμε λοιμωξεις λες και δεν υπηρχαν 
γι αυτο χαλαρωστε χωρις να παρασερνεστε και καντε κινησεις σοφρωνες 
για την θερμανση καμμια αλλαγη (εκτος αν υπαρχουν ειδικες συνθηκες) δεν ειναι αποδοτικη προς το παρον 
για το ρευμα επιβαλλεται παρακολουθηση και προσοχη σ οσους προμηθευτες παρουσιαζουν μεγαλες διαφορες καθε μηνα 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179677 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Δεν ξέρω τι λένε οι μεγάλες ελληνικές εταιρίες εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι αγόρασα πέλλετ από μικρό παραγωγό στα 360 ευρώ ΣΕΠ 2022. Σίγουρα δεν είναι α1 από θέμα στάχτης αλλά έχει καλή θερμική ικανότητα και ζέστανα  το σπίτι μου με μόνιμη θερμοκρασία 22 βαθμούς. Παρότι λοιπόν η alfawood είχε πάντα καλές τιμές στην ευρύτερη περιοχή της Θεσσαλίας, με τιμή 580 ευρω που μου ζήτησε τον Ιούλιο του 2022 δεν τα έδωσα και δεν πρόκειται να τα δώσω τελεία και παύλα.

Το ερώτημα λοιπόν είναι πως ένας μικρο-παραγωγος βρίσκει τρόπο να μειώσει το κόστος ενώ μεγάλες εταιρίες με άλλα κόστη χονδρικής δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν.

Η απάντηση είναι η ίδια με τα μεγάλα μάρκετ που πουλάνε τα κάστανα 5.5 ευρώ σε προσφορά και τη λαϊκή που τα δίνει 3 ευρώ κανονική τιμή δλδ είναι το περιθώριο κέρδους που θέλει ο καθένας. Άλλο παράδειγμα δείτε τιμή espresso στον Σκλαβενίτη σε κανονική τιμή και το αντίστοιχο προϊόν σε κάποιο eShop από το skroutz. Συμπέρασμα, όσο μεγαλύτερη είναι η εταιρία τόσο μεγαλύτερη και η τιμή πώλησης του προϊόντος, αυτό στην Ελλάδα της ανάπτυξης έκδοση 2.0 (από μ@λ@κίες είμαστε πρώτοι)

Και για να συνεχίσω με το ίδιο περίπου παράδειγμα, σε μικρό συνοικιακό μάρκετ στο χωριό που έχω εξοχική κατοικία τα ΙΔΙΑ ακριβώς προϊόντα είναι πιο φθηνά πανω από 15% από τον Μασούτη παραδίπλα. Συμπέρασμα, αγνοήστε τους μεγάλους και στηρίξτε τους μικρούς, δεν θα πιστεύετε στα μάτια σας για το πόσο γρήγορα θα συμμορφωθούν ριχνοντας τις τιμές τους, παρότι τους στηρίζουν όλες μα όλες οι κυβερνητικές  αποφάσεις και είναι όλα υπέρ τους. Λειτουργούν όλοι τους με αυτόν τον τρόπο γιατί ξέρουν τι σημαίνει ολιγοπώλιο και ξέρουν ότι τους στηρίζουν δήθεν για τις θέσεις εργασίας και τις διάφορες άλλες αρλούμπες που λένε κάθε φορά. Παραμερίστε τους και περιμένετε τα αποτελέσματα.... 

sdancer75
Last edit: 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν by sdancer75.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PAPADAKIS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179679 από Gidigidino
Απαντήθηκε από Gidigidino στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Και τι ακριβώς θα αγοράσεις 5Mw/h με 300€.
Σήμερα φίλος μου λέει... Ρε συ δεν ανέβηκε τελικά τόσο το αέριο... Κοιτάω λογαριασμό... 250m^3 350€....
Αυτός κατάλαβε όταν του εξήγησα....
Last edit: 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν by Gidigidino.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179680 από Gidigidino
Απαντήθηκε από Gidigidino στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Η υπερχοντρική στην Ιταλία... είχε 570-590€ τον Σεπτέμβριο....Ένας μικρός λιανοπωλητής αγόραζε στα 600+120-130€ ΦΠΑ....Τώρα το τι φαντάζεσαι εσύ....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.424 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ