Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178180 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
το 1 προς 2 η 2,2 αφορα την αναλογια θερμογονου των 2 καυσιμων ...συμφωνα λοιπον με τα λεγομενα σου ο πελετοκαυστηρας σου εχει αποδοση 92% !!! οντως εντυπωσιακο ....παρεπιπτοντως βεβαια οι εσωτερικες συνθηκες μπορει να ειναι ιδιες αλλα οι εξωτερικες ποτε γι αυτο και ποτε δεν μπορουμε να εχουμε τετοιου ειδους συγκρισεις ...ειναι αυτο που καναμε καποτε οταν καποιος ρωταγε τι μηχανημα θελω η ερωτηση ηταν ποσα λιτρα εκαιγες περσυ αλλα απ αυτο προκυπτει μια ενδελως χονδροειδης εκτιμηση ....κι αν θυμασαι μετα επεσε αρκετο κλαμα με τις υπερεκτιμημενες αποδοσεις κυριως ξυλολεβητων αλλα και συνεχιζεται με τις ΑΘ τουλαχιστον 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178183 από thomas
Απαντήθηκε από thomas στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Το 1  προς 2,2  πετρελαιο με πελλετ ειναι αποδεδειγμενο εδω και 13 χρονια σε ολους μου τους πελατες που καινε πελλετ και μιλαμε για πανω απο 100 ατομα.
Καμια διαφορα απο το παραπανω δεν εχει ακομη και ο δικος μου λεβητας, που σαν ενα απλο ξυλοκαζανο (φερρολι) ειναι αδυνατον να εχει πανω απο 85% αποδοση.
Και να τονισω με ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΧΩ ΛΕΒΗΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ IDEAL BAXI 5 ΔΙΑΔΡΟΜΩΝ ΜΕ ΒΑΘΜΟ ΑΠΟΔΟΣΗΣ 92%... 30 ΕΤΩΝ ΛΕΒΗΤΑΣ ΜΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ΛΙΓΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 150 ΒΑΘΜΟΥΣ.
 Κι ομως στο σπιτι μου με τις ιδιες ακριβως συνθηκες (θερμοστατης στο 23 ολο το χειμωνα σταθερα) οι 3 με 3,5 τονοι πετρελαιο εγιναν απο 6 εως 7,5 τονους πελλετ.
Ατομα με αυτορυθμιζομενους λεβητες Viodom - Opop κτλ εχουν καλυτερη αποδοση απο το 1 προς 2,2 αποδεδειγμενα.
Πισσα σε λεβητα πελλετ που ειναι σωστα ρυθμισμενος δεν εχω δει.
Η προπαγανδα δεν μου αρεσει την πραγματικοτητα ομως την λατρευω.


Ακριβως το ιδιο με τον Χρήστο εχω να πω και.γω... Σε 2 σπιτια το 1ο ισόγειο 95 τμ και 1ος όροφος 135τμ που καιγανε 3 με 3.5 τονους πετρέλαιο,... Εχω παει στους 6,7 τονους πελλετ. 
Με λεβητα tangra hp36 aero, απόδοση 94%. Και καυσαέρια μονίμως κατω των 90 και κατω βαθμων. 
Αρα η αναλογία ειναι αυτη που λογίζεται τοσα χρονια.. στα 1 τόνος πετρέλαιο με 2.2 περιπου πέλλετ. 


 
Last edit: 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν by thomas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178184 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Χονδροειδες η λεπτοειδες ειναι αναφορες στην πραγματικοτητα Δημητρη.
Πτωση του βαθμου αποδοσης του λεβητα μετα απο 12 χρονια καυσης πελλετ δεν εχω δει...12 χρονια οχι 1 και 2
Κι οπως ξαναειπα οι καταναλωσεις πετρελαιου ειναι επι 25 χρονια σερι.
Αυτη ειναι η πραγματικοτητα στο σπιτι μου και δεν εχω κανενα λογο να πω κατι αλλο.
Επιβεβαιωνεται και απο τους πελατες μου οπως εχω ξαναπει.
Στην πραξη και οχι στη θεωρια τα αποτελεσματα αυτα ειναι.
Οποιος θελει τα πιστευει οποιος θελει οχι.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": thomas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178185 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
δεν συγκρινονται ανομοια πραγματα χρηστο ..την μια χρονια τοσο πετρελαιο την αλλη τοσο πελλετ ποτε οι συνθηκες δεν ειναι ιδιες ...
πτςση βαθμου αποδοσης αν και υπαρχει σε μικρο βαθμο ουτε ειδες ουτε θα δεις αλλα δεν ειπα αυτο ,,,ο λογος που επιβαλεται ο καθαρτσμος ανεμεστηρων κατ ετος και καπνοδοχων καθε τοσο ειναι αυτος ...η πτωση της αποδοσης λογω μη τελειας καυσης μεσα στον ιδιο τον χρονο και κατι που ισως δεν εγινε αντιληπτο ...ειναι οτι στα νουμερα που δινω συμπεριλαμβανονται και τα αυξημενο κοστος συντηρησης 
 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178195 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Αυτος ο πινακας ειναι οκ στα πελλετ?
www.insomnia.gr/forums/topic/789005-%CF%...ent&comment=59472006

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178198 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
σε γενικες γραμμες ναι ...παντα για την τιμη που βαζει αυτος μια και το πελλετ εχει σημαντικες διαφορες ανα μερος και εμπορο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.554 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ