Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177763 από Feneos Pellets
Απαντήθηκε από Feneos Pellets στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Τελευταία φορά. 
1) Γιατί τις άλλες χρονιές υπήρχε υπερπροσφορά πέλλετ το καλοκαίρι ενώ φέτος υπήρχε έλλειψη (πανευρωπαϊκά)
2) Δεν ξέρω τι κάνουν άλλες επιχειρήσεις εμείς είχαμε φτηνές τιμές το καλοκαίρι για αυτό πούλησαμε όλο το πέλλετ και δεν έχουμε τώρα να πουλήσουμε. Είχαμε φτηνές τιμές γιατί είχαμε φτηνοτερο ρεύμα από τώρα. 
3) Το ρεύμα από τον Μάϊο έως τώρα έχει διπλασιαστεί η τιμή . 
4) Έχετε υπολογίσει λάθος τα μεταφορικά και τον τρόπο μεταφοράς. Δεν γίνεται έτσι όπως νομίζετε ότι γίνεται. 
5) Το κόστος της α ύλης είναι συνθετο ζήτημα δεν μπορεί να εξηγηθεί σε ένα ποστ . Σκεφτείτε απλά και θα βρείτε απαντήσεις. Μελετήστε στο διαδίκτυο. 
6) Λείπουν χιλιάδες τόνοι από την ευρωπαϊκή αγορά από Ουκρανία Λευκωσία και Ρωσία. Επίσης υπάρχουν εκατομμύρια νέοι πελάτες πέλλετ στην Ευρώπη. Επίσης τους έπιασε μια μανία και ένας φόβος όλους σε όλη την Ευρώπη και στοκαραν προϊόντα. Στην Γερμανία βγήκαν αρμόδιοι και τους είπαν σταματήστε να στοκαρετε. 
7) Εμείς είμαστε ένα μικρό εργοστάσιο δεν μπορούμε να επηρεάσουμε τιμές.  
8 ) Δεν γίνονται εισαγωγές με τον Ρυθμό που γίνονταν τα προηγούμενα χρόνια.
9) Το ενεργειακό κόστος των εμπόρων και τ ων καταστημάτων αυξάνει τα τελικά κόστη στον καταναλωτή. 
10) Οι τιμές που έχουμε στην Ελλάδα είναι οι χαμηλότερες στην Ευρώπη. 
11) Θα πρέπει να καταλάβετε ότι δεν σας κοροϊδεύει κάποιος . Και να ξέρετε χάρη στα ελληνικά εργοστάσια έχουν συγκρατηθεί οι τιμές εδώ που είναι. 
12) Τα εργοστάσια του εξωτερικού αντιμετωπίζουν δυσβάσταχτο ενεργειακό κόστος. Οι μεταφορές αυξήθηκαν. Η ζήτηση επίσης. Όλα αυτά οδηγούν σε μεγάλη άνοδο τιμής για τον τελικό καταναλωτή. 
13) Λέτε να μας αρέσουν αυτές οι τιμές ; Η να μας οφέλουν;  Είναι ταφόπλακα για εμάς και για το πέλλετ ως καύσιμο.  Δεν είστε εχθροί μας είστε πελάτες μας. Αν ο πελάτης δεν είναι ευχαριστημένος, τελείωσες σαν επαγγελματίας. 
14) Το κέρδος μας είναι πολύ μικρότερο σε σχέση με παλιότερα. Σχεδόν μηδαμινό μπορώ να πω μετά ειλικρίνειας.  
15) Ακριβώς για αυτό όπως σας είπα θα κατέβουν οι διακόπτες τους επόμενους μήνες αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση . Ήδη πολλοί έχουν κατεβάσει. 

Συγνώμη δεν θα επανέλθω. 
Last edit: 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν by Feneos Pellets.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": petrosp13, Pri, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177764 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

 Δεν είστε εχθροί μας είστε πελάτες μας. Αν ο πελάτης δεν είναι ευχαριστημένος, τελείωσες σαν επαγγελματίας.
 
Απ' όλα όσα έγραψες κρατάω το παραπάνω.

Κι αυτό θα πρέπει να το καταλάβουμε όλοι μας! Όμως το "όλοι μας" περιλαμβάνει όλες τις πλευρές: και πελάτες και παραγωγούς και εμπόρους. ΑΝ θέλουμε να συνεχίσουμε να έχουμε την επιλογή του πέλλετ για θέρμανση.

There is nothing more uncommon than common sense.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177765 από pianoteacher
Απαντήθηκε από pianoteacher στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Τελευταία φορά. 
1) Γιατί τις άλλες χρονιές υπήρχε υπερπροσφορά πέλλετ το καλοκαίρι ενώ φέτος υπήρχε έλλειψη (πανευρωπαϊκά)
2) Δεν ξέρω τι κάνουν άλλες επιχειρήσεις εμείς είχαμε φτηνές τιμές το καλοκαίρι για αυτό πούλησαμε όλο το πέλλετ και δεν έχουμε τώρα να πουλήσουμε. Είχαμε φτηνές τιμές γιατί είχαμε φτηνοτερο ρεύμα από τώρα. 
3) Το ρεύμα από τον Μάϊο έως τώρα έχει διπλασιαστεί η τιμή . 
4) Έχετε υπολογίσει λάθος τα μεταφορικά και τον τρόπο μεταφοράς. Δεν γίνεται έτσι όπως νομίζετε ότι γίνεται. 
5) Το κόστος της α ύλης είναι συνθετο ζήτημα δεν μπορεί να εξηγηθεί σε ένα ποστ . Σκεφτείτε απλά και θα βρείτε απαντήσεις. Μελετήστε στο διαδίκτυο. 
6) Λείπουν χιλιάδες τόνοι από την ευρωπαϊκή αγορά από Ουκρανία Λευκωσία και Ρωσία. Επίσης υπάρχουν εκατομμύρια νέοι πελάτες πέλλετ στην Ευρώπη. Επίσης τους έπιασε μια μανία και ένας φόβος όλους σε όλη την Ευρώπη και στοκαραν προϊόντα. Στην Γερμανία βγήκαν αρμόδιοι και τους είπαν σταματήστε να στοκαρετε. 
7) Εμείς είμαστε ένα μικρό εργοστάσιο δεν μπορούμε να επηρεάσουμε τιμές.  
8 ) Δεν γίνονται εισαγωγές με τον Ρυθμό που γίνονταν τα προηγούμενα χρόνια.
9) Το ενεργειακό κόστος των εμπόρων και τ ων καταστημάτων αυξάνει τα τελικά κόστη στον καταναλωτή. 
10) Οι τιμές που έχουμε στην Ελλάδα είναι οι χαμηλότερες στην Ευρώπη. 
11) Θα πρέπει να καταλάβετε ότι δεν σας κοροϊδεύει κάποιος . Και να ξέρετε χάρη στα ελληνικά εργοστάσια έχουν συγκρατηθεί οι τιμές εδώ που είναι. 
12) Τα εργοστάσια του εξωτερικού αντιμετωπίζουν δυσβάσταχτο ενεργειακό κόστος. Οι μεταφορές αυξήθηκαν. Η ζήτηση επίσης. Όλα αυτά οδηγούν σε μεγάλη άνοδο τιμής για τον τελικό καταναλωτή. 
13) Λέτε να μας αρέσουν αυτές οι τιμές ; Η να μας οφέλουν;  Είναι ταφόπλακα για εμάς και για το πέλλετ ως καύσιμο.  Δεν είστε εχθροί μας είστε πελάτες μας. Αν ο πελάτης δεν είναι ευχαριστημένος, τελείωσες σαν επαγγελματίας. 
14) Το κέρδος μας είναι πολύ μικρότερο σε σχέση με παλιότερα. Σχεδόν μηδαμινό μπορώ να πω μετά ειλικρίνειας.  
15) Ακριβώς για αυτό όπως σας είπα θα κατέβουν οι διακόπτες τους επόμενους μήνες αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση . Ήδη πολλοί έχουν κατεβάσει. 

Συγνώμη δεν θα επανέλθω. 
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την τοποθετησή σας. Ήσασταν σαφέστατος, κατατοπιστικότατος και κυρίως ευγενέστατος. Ελπίζω να μας ξαναδιαφωτίσετε στο μέλλον. Όπως όλα έχουν έρθει τα πάνω κάτω, έτσι και εδώ στο θέμα τιμές πέλλετ επικρατεί μεγάλο χάος σε εμάς τους καταναλωτές. Ελπίζω να ξαναέρθουμε στην κανονικότητα και να τα ξαναπούμε την επόμενη φορά με μια παραγγελία από εσάς, από ένα ΕΛΛΗΝΙΚΟ εργοστάσιο. Προς το παρόν κουράγιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177766 από Z3us1984
Απαντήθηκε από Z3us1984 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Εγώ θα πρότεινα κύριοι να μιλάγαμε με ανοιχτά χαρτιά... Απο λόγια χορτάσαμε...έτσι λοιπόν θα πρότεινα να μας πείτε πόσο κόστος έχει το εργοστάσιο σας για την παραγωγή 1 τόνου pellet, πχ 70 ευρώ τα ξύλα 30 ευρω ρεύμα 30 ευρώ εργατικά 60 ευρω για τους Σάκους.. Έτσι μόνο θα καταλάβει κανείς πόσο πραγματικά κοστίζει όχι με ιστορίες... Γιατί ξέρω πολύ καλά... Οτι αρκετοί παραγωγή πέρυσι καθάρισαν πολλά απο τα καμένα στην Εύβοια... Και τα κάνανε pellet... Οτι γράφει παραπάνω δεν το κάνω για να κρίνω κάποιον αλλά, ο καθένας μας θα ήθελε μα μάθει τα πραγματικά κόστη ώστε να μπορούμε να καταλάβουμε γιατί ξέφυγε τόσο πολύ η τιμή...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177769 από farmanic
Απαντήθηκε από farmanic στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Eιναι πολλα τα ζητηματα που χρηζουν ερευνας αλλα μην περιμενετε καποιος να αναφερει κοστολογιο για κατασκευη,ετσι θα εμφανιστει με τι ποσοστο κερδους δουλευει ......
Παντως σιγουρα δεν ειναι μονο οι αυξησεις στις πρωτες υλες καθως και στην ενεργεια που οντως εχει αυξηθει αλλα εχω την αισθηση οτι εχει επιδοτηθει.....
Απο την αλλη θα αναφερω κατι προσωπικο,εχω κατοικω στην στην Αθηνα και συνηθως χρειαζομαι για την υδραυλικη σομπα που εχω περιπου 2 τονους.
Προσπαθησα τελος της Ανοιξης να παρω οπου βρω ,leroy,praktiker και 2 εμπορους αλλα κανεις δεν ειχε ποσοτητα,καταφερα να μαζεψω 1 τονο με τιμη αγορας 5,50 που ειχε τοτε....
Προσπαθησα μηπως εχουν κιαλλο αλλα τζιφος,μες στο καλοκαιρι παλι ζητησα αλλα δεν ειχαν,το λερου εφερε 20 αυγουστου με τιμη 8,50.εννοειται πηρα οτι βρηκα αλλα ειχε μονο 20 σακια.
Τωρα δεν παιρνω αλλο εγω γιατι το καλοκαιρι εκανα θερμοπροσοψη στο σπιτι και περιμενω να με βοηθησει .
Τι θα γινει στο μελλον κανεις δεν ξερει ,το μονο που εγω ξερω ειναι οτι αυτοι που παιρνουν τις αποφασεις για τις ζωες μας κακως το κανουν.....
Διοτι χωρις να πλατιασω απο την μια μας ελεγαν οχι πετρελαιο και προτιμηστε φυσικο αεριο και τωρα το αναποδο.....
Παλια μας ελεγαν παρτε αυτοκινητα μεγαλου κυβισμου και τωρα εχουν φορο πολυτελειας.....
Ολα αναποδα γινονται και χωρις σκεψεις σοβαρες,δεν μπορει να συνδεουν την οικονομια της ευρωπης με το αεριο της ρωσιας και τωρα να μην ξερουν τι να κανουν.....
Τεσπα,πολλα ειπα,ας την βγαλουμε και εφετος και βλεπουμε ......
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Manolis1978

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177770 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Απορώ τι ασχολείται ο Φενεός. Εδώ σας λέει το ρεύμα ανέβηκε, έχουμε το ακριβότερο στην Ευρώπη και δεν κάνετε καν τον κόπο, να googlarete να δείτε σας λέει παραμύθια ή όντως έτσι είναι; Ο άλλος που μας έλεγε μην παίρνετε πέλλετ όταν ήταν 350€ ευρώ ,γιατί θα πέσει λέει βάλε μου χαρτί και μολύβι και πες μου.

Δεν πάτε καλά ορισμένοι. Τα ίδια λέγατε και στον Γιώργο τον έμπορο που έκανε προσφορές στο forum . Έδωσε προσφορά 250 ευρώ και λέγατε μας κλέβεις εγώ βρήκα 245. Βαρέθηκε το βρίσιμο ο άνθρωπος και έφυγε από το forum. Και ήταν μέσα στα πράγματα και μας έλεγε πληροφορίες για το εξωτερικό.

Εδώ σας λέει θα κλείσει παραγωγή γιατί δεν βγαίνει,  και λέτε, όχι πες μου πόσα σου ζήτησαν τα ξύλα ;.

Λες και δεν έχουμε πληθωρισμό, λες και δεν έχουμε ενεργιακή κρίση, λες και δεν είμαστε στην εποχή του Ίντερνετ που πας πατάς wood pellet prices germany/italy/spain/austria/romania να δείτε τι γίνεται σε άλλες χώρες. 

Εδώ λέει έκλεισε το μεγαλύτερο εργοστάσιο χαρτιού υγείας στην Γερμανία και έχουν ένα πινακα με τις τιμές που ειναι μια ευθεια γραμμη νεκρου από το 2000 εως το 2021 (σταθερή τιμή)  και δείχνει μετά αυξηση από το επίπεδο της θάλασσας στο έβερεστ ευθεια γραμμη προς τα πάνω . 

Δηλαδή έχει χαθεί η λογική κάπου. 

Οι Ευρωπαίοι τα έχουν κάνει μαντάρα και την πληρώνουμε εμείς. Σιγά μην κρυώσουν αυτοί με 10.000€ μισθό το μήνα. Εμείς θα πουντιάσουμε , Είτε καίμε πέλλετ ειτε ξυλα ειτε φυσικό αέριο, φέτος και θα πουντιάσουμε και θα χρεοκοπήσουμε. 
 
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": papg, Pri, DOOM_NX, mikemtb

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.509 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ