Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #176999 από s93060
Απαντήθηκε από s93060 στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Να ρωτήσω κάτι υποθετικό αν δώσουν επιδότηση στο πετρέλαιο και η τιμη πάει 1€ ο τόνος δεν θα πέσει τότε η τιμη και στα Πελλετ ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #177000 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Το πετρέλαιο τώρα έχει 2€. Θες να πούμε 1,90 οκ. 1,90 έχει όμως και 15 λεπτά επιδότηση από το κράτος. Οπότε η κανονική του τιμή είναι 2€+. 

2€-0,30= 1,70€ το θέρμανσης θα είχε ώρα. Με την επιδότηση του κράτους θα πάει 1,5€ όχι 1€. Μην κάνεις όνειρα. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #177001 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

john88s έγραψε: Το πετρέλαιο τώρα έχει 2€. Θες να πούμε 1,90 οκ. 1,90 έχει όμως και 15 λεπτά επιδότηση από το κράτος. Οπότε η κανονική του τιμή είναι 2€+. 

2€-0,30= 1,70€ το θέρμανσης θα είχε ώρα. Με την επιδότηση του κράτους θα πάει 1,5€ όχι 1€. Μην κάνεις όνειρα. 

Για σκέψου όμως: 3 κιλά πέλλετ*0,50 το κιλό=1,50€ . Τι λες συμφέρει το πετρέλαιο ή όχι; Και καθαρός και άνετος. Μη μου πείτε για την αναλογία 3 προς 1 γιατί τα άχυρα των 350€-450€ που μας πασάρουν για πέλλετ τόσο αποδίδουν. Αν πας ψηλότερα καλύτερα δήλωσε χρεοκοπία.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #177002 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Η αναλογία είναι 1 προς 2. Άντε 1 προς 2,2. 1 προς 3 δεν είναι με την καμία. 

Στο πετρέλαιο θέρμανσης δεν σου κάνουν νοθεία; Δεν σου βάζουν διογκωτικα και να είσαι με την βέργα πιο λίγο σου βάζουν στην δεξαμενή. Οι πιο πολλοί ούτε πάνε να τσεκαρουν πάει το κλέψιμο σύννεφο. 

Επίσης όπως έχω ξαναπεί έχω ακούσει άπειρους να λένε θα κάψω πετρέλαιο με τις φετινές τιμές στο πέλλετ όλα αυτά τα χρόνια αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω γνώρισει κάποιον να το κάνει .

Και από άποψη ρευστότητας άλλο να δώσεις 500€ για πελλετ και άλλο 1000€ για πετρέλαιο.

​​
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alpinavtec

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #177004 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

john88s έγραψε: Η αναλογία είναι 1 προς 2. Άντε 1 προς 2,2. 1 προς 3 δεν είναι με την καμία. 

Στο πετρέλαιο θέρμανσης δεν σου κάνουν νοθεία; Δεν σου βάζουν διογκωτικα και να είσαι με την βέργα πιο λίγο σου βάζουν στην δεξαμενή. Οι πιο πολλοί ούτε πάνε να τσεκαρουν πάει το κλέψιμο σύννεφο. 

Επίσης όπως έχω ξαναπεί έχω ακούσει άπειρους να λένε θα κάψω πετρέλαιο με τις φετινές τιμές στο πέλλετ όλα αυτά τα χρόνια αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω γνώρισει κάποιον να το κάνει .

Και από άποψη ρευστότητας άλλο να δώσεις 500€ για πελλετ και άλλο 1000€ για πετρέλαιο.

​​

Θα μου επιτρέψεις να κάνω 3 παρατηρήσεις:
1η. Τον περασμένο χειμώνα (ήπιος κατά γενική ομολογία) η κατανάλωση μου σε πέλλετ ήταν πάνω από 5,5 τον. Τον προπέρσινο χειμώνα (χειμώνας πιο βαρύς) η κατανάλωση ήταν 5 τον. χωρίς καμία αλλαγή στον τρόπο θέρμανσης του σπιτιού. Το μόνο που άλλαξε ήταν η χαμηλότερη ποιότητα του περσινού πέλλετ.
2η. Επειδή τυχαίνει ο κουνιάδος μου να έχει πρατήριο ξέρω πολύ καλά τα του πετρελαίου και της διακίνησης. Είναι στο χέρι του καθενός να ελέγξει τι παραλαμβάνει και πάντως πολύ δύσκολο να σε κλέψει εκτός κι αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στον προμηθευτή σου.
3η. Τα προηγούμενα χρόνια η διαφορά πέλλετ-πετρελαίου ήταν σημαντική. Φέτος δεν είναι τέτοια που θα αποτρέψει αρκετούς να γυρίσουν στο πετρέλαιο.

Μια παρατήρηση-συμβουλή για το τέλος.
Ο καθένας μας κάνει τις επιλογές του με βάση τα δεδομένα και τις ανάγκες του. Τίποτα δεν είναι απόλυτο.
Αυτό που θα πρέπει να αποφεύγεται είναι η επίθεση που παρατηρήθηκε τελευταία σε όσους έχουν διαφορετική άποψη. Το φόρουμ φιλοξενεί εδώ και 10 χρόνια που το παρακολουθώ όλους μας. Φυσικά όταν κάποιος βλέπει να οξύνονται τα πνεύματα και να ξεπερνιούνται τα όρια απομακρύνεται. Στο τέλος θα μείνουν όσοι συμφωνούν μεταξύ τους μόνο. Κανένας μας δεν θα το ήθελε αυτό. Καλή συνέχεια σε όλους.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #177005 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Οι απόψεις πρέπει να βασίζονται σε στοιχεία . 3 προς 1 αναλογία δεν υφίσταται. Διάβασε την μελέτη του ΕΜΠ . 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.555 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ