Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #173436 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Re:Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

xristosan έγραψε: Μεταφορά από Αθήνα Γρεβενά μια παλέτα 40 με 50 ευρώ , ανάλογος την μεταφορική, υποθέτω κι η αντίστροφη διαδρομή κάνει το ίδιο.

Αυτό σημαίνει πως για το 60% του πληθυσμού (Στερεά Ελλάδα, Εύβοια, Πελοπόννησος) η μέση τιμή τόνου είναι 310 Ευρώ, ενώ για ένα 10-15% ακόμη (νησιά Αιγαίου, Κρήτη), η τιμή φτάνει στα 325-340 Ευρώ.
Συνεπώς, για το 70-75% του πληθυσμού η τιμή κυμαίνεται από 310-340.ευρω.
Γι αυτο, όλος αυτός ο κόσμος ψωνίζει από Praktiker με τιμή τονου 347, αγοράζοντας όμως λιγο-λίγο (5,20 Ευρώ το 15κιλο σακί).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #173437 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Re:Re:Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Παιδες σας χαιρετω...λογω φορτου εργασιας δεν πολυμπαινω να διαβασω.
 
Επειδη το ζητημα που μας καιει ολους ειναι η τιμη του πελλετ γραφω οσα ξερω.

Εγω και φετος αγορασα ολοκληρο φορτιο νταλικας και το μοιραστηκαμε με τους γειτονες ...ενδοκοινοτικη συναλλαγη και τα σχετικα...νομιμα ολα. Αγορα αρχες Ιουνιου 195 ευρω η μπαλετα 1050 κιλα Βουλγαρικο...εγω πηρα 6 μπαλετες και ειχα 500 κιλα απο τον περασμενο χειμωνα. 

Τωρα παμε στα δυσκολα...στα δυσσαρεστα...στα φρεσκα νεα.
Φιλος μου... χονδρεμπορος εισαγωγης πελλετ και απο Ρουμανια και απο Βουλγαρια μου ειπε τα εξης...

Μεχρι τελος Αυγουστου ηταν ολα νορμαλ με τις τιμες και απο Ρουμανια αλλα και απο Βουλγαρια.
Απο αρχες Σεπτεμβριου, οι Αυστριακοι που διοικουν και κινουν τα Ρουμανικα εργοστασια, εχουν παψει να δεχονται τις προσυμφωνημενες απο μηνες τιμες με χονδρεμπορους και αναπροσαρμοζουν προς τα πανω φυσικα.
Αποτελεσμα αυτου ειναι ολα να γινουν μπαχαλο παντου στην αγορα πελλετ τουλαχιστον της Ευρωπης.

Ο φιλος μου ανεβηκε Ρουμανια για να <μαλωσουν> και του ειπαν αυτες ειναι οι νεες τιμες κι αν σου αρεσουν....αν δεν σου αρεσουν παρε τις προκαταβολες σου πισω και κανε οτι καταλαβαινεις.
Υποψην μιλαμε για χονδρεμπορο της Βορειας Ελλαδας που γεμιζει με πελλετ εμπορους του νομου Θεσσαλονικης και της Βορειας Ελλαδας γενικοτερα.

Το χειροτερο ομως ολων ηταν οτι τα εργοστασια (μιλαμε για 13 Σεπτεμβριου) ηταν αδεια απο πρωτη υλη.
Οι Ρουμανοι δεν κατεβαζουν ξυλα και αυτο εχει σαν συνεπεια πολυ μικροτερες παραδοσεις ακομη και με ακριβοτερες τιμες.
Εργοστασια που τον Ιουνιο και τον Ιουλιο ηταν ζιγκα στο πελλετ, αρχες Σεπτεμβρη ειναι αδεια.
Χωρις να κινδυνολογω... σε συζητηση που καναμε σπιτι του γιατι πηγα για δουλεια... μου ειπε δεν ξερω για τις τιμες τον χειμωνα γιατι δεν ξερω καν αν εχω πελλετ να πουλησω.


Αυτα παιδες απο μενα εις το επανιδειν και Ο Θεος μαζι μας.
 



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #173438 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Έτσι ακριβώς είναι μάστορα και εγώ αυτό ξέρω γι αυτό λέω ότι η Λαμία ήδη από τέλη Ιουλίου πουλάει Ακριβά 300ευρω ο τόνος και αυτόν που περνώ και εγώ πέλλετ με την ίδια διαδικασία  τα λέγαμε ότι φέτος η δεν θα υπάρχει πέλλετ ΦΟΥΛ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ Η ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΕΩΣ ΧΡΙΣΤΟΎΓΕΝΝΑ ΕΔΩ ΣΕ ΕΜΑΣ ΕΩΣ ΚΑΙ 370ΕΥΡΩ!!!!!!ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ ΛΕΡΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ  ΦΤΗΝΟΊ ΦΕΤΟΣ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ!!!ΧΤΥΠΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ Ο ΑΝΤΊΚΤΥΠΟΣ!!!ΕΙΔΩΜΕΝ!!!!
Last edit: 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #173440 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Αυτό που ήθελα να μάθω, αγαπητέ @χρήστος8, είναι αυτό που είχα ζητήσει σε αντίστοιχο post και από τον αγαπητό @ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ, σε αντίστοιχη συζήτηση λίγους μήνες πριν, σχετικά με την ενδοκοινοτικη συναλλαγή.
Η ενδοκοινοτικη συναλλαγή απαλλάσσεται από ΦΠΑ μονο όταν αυτή γίνεται μεταξύ εμπόρων ή επαγγελματιων.
Δηλαδή, ένας έμπορος pellet στη Ρουμανία πουλάει το προϊόν σε έναν έμπορο στην Ελλάδα και ο τελευταίος το πουλάει με ΦΠΑ 24% στο λιανικό πελάτη (τελικό καταναλωτή).
Η όλη έννοια της ενδοκοινοτικης συναλλαγής είναι να μην επιβαρυνεται το προϊόν με διπλό ΦΠΑ (χώρας προέλευσης+χώρας προορισμού).
Εξαιρούνται οι υπηρεσίες, όπου σε συναλλαγή μεταξύ επιχειρήσεων, η υπηρεσία δεν μεταπωλειται (π.χ. σχεδιασμός ιστοσελιδας, νομικές ή φοροτεχνικες υπηρεσιες, κ.ο.κ.),
Πώς, λοιπόν, αγοράζουν ιδιώτες χωρίς να καταβάλουν ΦΠΑ στη χώρα προέλευσηςή προορισμου;
Εκτος αν με τον όρο "ενδοκοινοτικη" εννοείτε αγορά με ΦΠΑ χώρας προέλευσης (με 19% στη Ρουμανία και 20% στη Βουλγαρια θεωρώ απίθανη λιανική τιμή 195 ευρώ με μεταφορικά στη Θεσσαλονικη, έστω και για φορτίο με 22 τονους).
Last edit: 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #173461 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Κάποια απάντηση για τις "ενδοκοινοτικες";

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #173466 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Καλό απογευμα
Last edit: 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.527 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ