Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #173430 από xristosan
Απαντήθηκε από xristosan στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Γρεβενά στο εργοστάσιο, υπολόγισε και 40 ευρώ η παλέτα μεταφορικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #173431 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

xristosan έγραψε: Γρεβενά στο εργοστάσιο, υπολόγισε και 40 ευρώ η παλέτα μεταφορικά.

Άρα 310, αγαπητέ μου (για ποια πόλη άραγε τα 40 ευρώ; για Θεσσαλονίκη; ή για Αθηνα;)
Μη γράφουμε πράγματα που δημιουργούν λανθασμένες εντυπώσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #173432 από xristosan
Απαντήθηκε από xristosan στο θέμα Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Δε τα πουλάω εγώ φίλε μου ούτε τα μεταφέρω, η τιμή μεταφοράς για Αθήνα για μια παλέτα είναι 40 περίπου ευρώ. Δεν σου ειπα να πάρεις!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #173433 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: ΚΑΠΟΥ ΕΙΔΑ CROWN FOREST 5.3KW ΘΕΡΜΟΓΟΝΟ (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ) ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΕΧΙΔΗΣ ΟΣΟΙ ΕΙΣΤΕ ΣΤΟ ΒΟΡΡΑ.ΓΙΑ ΨΑΞΤΕ Η ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΨΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Τα Α2 καύσιμα (pellets, μπρικέττες) έχουν κατά κανόνα υψηλότερη θερμογόνο δύναμη από τα Α1.
Το συγκεκριμένο (Σερβικό) είναι.Α2, σύμφωνα με το επίσημο site ( crownforest.rs/pelet/), αλλά δε βλέπω κανένα test report για να τσεκάρουμε θερμογονους (πληθυντικός).
Κι ένα μυστικό:
Ενώ το πρότυπο 14961 (-1 για ξύλα, -2 για pellets, -3 για μπρικέττες) μετράει ανώτερη (μικτή) και κατώτερη (καθαρή) θερμογόνο δύναμη, τα πρότυπα των συσκευών καύσης.(EN 303:05 για λέβητες, ΕΝ 14275 για σόμπες αυτόματης τροφοδοσίας, ΕΝ 13229 για τζακια, ΕΝ 13240 για σόμπες χειροκίνητης τροφοδοσίας) ορίζουν την ονομαστική ισχύ της κάθε συσκευής σύμφωνα με την κατώτερη θερμογόνο δύναμη του καυσίμου.
Για αυτό και πολλοί κατασκευαστές, ιδίως στα τζάκια, δίνουν και εύρος ισχύος με μέγιστη ισχύ υψηλότερη από την ονομαστική (κάτι τέτοιο βέβαια δεν προβλέπεται από τα ως άνω πρότυπα και -πολύ περισσότερο- δεν καταγράφεται.Στο φύλλο.ecodesign του.προϊόντος).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #173434 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

xristosan έγραψε: Δε τα πουλάω εγώ φίλε μου ούτε τα μεταφέρω, η τιμή μεταφοράς για Αθήνα για μια παλέτα είναι 40 περίπου ευρώ. Δεν σου ειπα να πάρεις!!!

Μην εξάπτεστε, αγαπητέ.
Δεν υπονόησα απολύτως τιποτε.
Προφανώς και η συνεισφορά σας, όπως όλων εδώ μεσα, είναι για να συνεισφέρετε στην ενημέρωση όσων διαβάζουν το forum.
Επειδή όμως το forum διαβάζεται από πολλαπλάσιο αριθμό ατόμων από αυτό των μελών του και -είτε το θέλουμε είτε οχι, ο μισός πληθυσμός της χωρας είναι στην Αττική, ενώ το 70% του.πληθυσμου βρίσκεται από Λαμία και κατω, θα πρέπει να αναφερόμαστε σε τιμές τελικές για την πλειοψηφια ή -έστω- να διευκρινιζουμε.
Με άλλα λόγια θέλω να πω ότι έχει τεράστια διαφορά αν η τιμή εργοστασίου των 270 ευρώ είναι στην Αττική σε σχέση με το να είναι στα Γρεβενά και.το αντίστροφο.
Last edit: 2 Χρόνια 7 Μήνες πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #173435 από xristosan
Απαντήθηκε από xristosan στο θέμα Re:Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Μεταφορά από Αθήνα Γρεβενά μια παλέτα 40 με 50 ευρώ , ανάλογος την μεταφορική, υποθέτω κι η αντίστροφη διαδρομή κάνει το ίδιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.469 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ