Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164659 από lefterismega
Απαντήθηκε από lefterismega στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Nasikas έγραψε:

lefterismega έγραψε: Το καλύτερο απ όλα είναι ότι ακόμα έχουμε ζέστες, οπότε οι πωλητές-παραγωγοί κλπ χτυπιούνται, ενώ εμείς πανηγυρίζουμε ...

Πως θα βλέπατε αν σας έλεγα ότι κι εμείς πανηγυρίζουμε ??....
(όπως γράφω απο Ιουνιο, η αγωνία μου φέτος είναι μήπως ξεμείνει η αγορά απο πέλλετ. Θα είναι καταστροφικό, λόγω του γεγονότος ότι θα στραφεί ενα μεγάλο μέρος καταναλωτών στο πετρελαιο και αέριο.)


Το "χτυπιούνται" ανέφερα με την καλή έννοια βέβαια Κε Νασικα ... αφού οι πωλήσεις σας λογικά θα είναι μειωμένες ...
Ωστόσο μου φαίνεται περίεργο ότι και εσείς "πανηγυρίζετε" ...
Το ότι μέρος των καταναλωτών θα στραφεί προς άλλους τρόπους για να ζεσταθεί .. αυτό πλέον δεν παίζει, αν οι πελλετοκαταναλωτές φροντίζουν "να μαγειρεύουν πριν πεινάσουν" ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164660 από tssotiris
Απαντήθηκε από tssotiris στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
δηλαδη για να καταλάβω υπάρχει θέμα να ξεμείνουμε; εγω δυστυχως δεν εχω χωρο για πανω από 2 παλέτες και χρειάζομαι περιπου 5 . Μετά;;;
με τόσο πέλλετ και εμείς εδώ στη Ελλάδα να κινδυνεύουμε να ξεμείνουμε!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164669 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Νταξει ρε παιδιά ηρεμιστε λιγάκι .

Αυτός που μένει διπλα στο πρακτικέρ π.χ δεν θα ξεμείνει.

Αυτός όμως που μενει στο δεξιό συννεφάκι στην πέρα ραχούλα όπου προμηθευετε πελλετ από τον τοπικό έμπορο που έχει μια αποθήκουλα με 10 παλέτες μπορεί να μείνει.

Το πέλλετ έχει βάρος και όγκο. Είναι δύσκολη η αποθήκευση του. Ο καθένας κάνει τα κουμάντα του.

Και στο χωριό μου άλλοι πάνε κόβουν τα ξύλα όλης της σεζόν και άλλοι πάνε κόβουν μόλις δουν καλή μέρα μέσα στο χειμώνα.

Αν μείνει η αγορά θα μείνεις φίλε μου. Γιατί το πρακτικέρ και ο κάθε έμπορας πληρώνουν εκατομμύρια να έχουν μια αποθήκη με εμπορεύματα.

Την αποθήκευση πληρώνουμε.

Αλλιώς το πέλλετ θα ήταν παμφτηνο. Αλλιώς παντού σε κάθε γειτονιά θα πωλούνταν πέλλετ. Τις γεμάτες αποθήκες εκμεταλλεύομαστε το καλοκαιρι και κερδίζουμε προσφορές.

Σε ένα βενζινάδικο χωράνε τόνοι πετρελαίου σε μια υπόγεια δεξαμενή . Δεν χωρανε όμως ούτε 10 πέλλετες πελλετ.

Το κράξιμο έχει καταντήσει κουραστικό.

Όλο και περισσότεροι βάζουν πέλλετ.

Ο καθένας πρέπει να κάνει τα κουμάντα του.

Εγώ π.χ μια φορά την πάτησα και έμεινα από αντίσταση.

Τώρα εχω και αντίσταση έφεδρικη και φωτοκύτταρο και την πλακέτα ξέρω σε ποιον θα την πάω άμα χαλάσει.

Δλδ άμα χαλάσει το φωτοκύτταρο στις 22 Δεκεμβρίου να βρίζω την εταιρεία του λεβητα;

Κάντε τα κουμάντα σας. 2 τόνους χωράει; Να είναι πάντα γεμάτη. Η έλλειψη θα είναι 10 μέρες όχι 2 χρόνια... Αν ρίξει τίποτα χιονια και κλείσουν δρόμοι. Αν εχεις στοκ εκείνες τις 10-15 μέρες θα είσαι οκ. Μετά θα ανοίξει ο καιρός θα περάσουν οι νταλίκες με τα πέλλετ θα γεμίσει παλι η αγορά.

Και το πρακτικέρ κάνει έναν προγραμματισμό. Αν πουλάει 5000 τόνους πέλλετ το χρόνο θα έχει στοκ 5200. Αν πλακώσει το κρύο της αρκούδας και όλοι τρέχουν να πάρουν που θα βρει για παράδειγμα 500επιπλεον κιλά που θα θέλει ο κάθε πελάτης; 1000 πελάτες Χ 500 κιλά =500 τόνοι.

Υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν τα χρήματα αλλά δεν θέλουν να γεμίσουν την αποθήκη τους και πάνε και το παίρνουν λίγο λίγο . Δλδ αυτος άμα μείνει ποιος του φταίει ας πούμε;
Last edit: 5 Χρόνια 5 Μήνες πριν by john88s.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas, Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164685 από tssotiris
Απαντήθηκε από tssotiris στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
(όπως γράφω απο Ιουνιο, η αγωνία μου φέτος είναι μήπως ξεμείνει η αγορά απο πέλλετ. Θα είναι καταστροφικό, λόγω του γεγονότος ότι θα στραφεί ενα μεγάλο μέρος καταναλωτών στο πετρελαιο και αέριο.)

το παραπάνω δεν λέει για 10-15 ημέρες αλλά να ξεμείνει η αγορά ,και αυτό σχολίασα.
κατά τα άλλα όλα μπορεί να χαλάσουν σε ένα λεβητοστάσιο>>>>

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164691 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
ακομα δεν αναωαμε ..μην σας πιανει και πανικος ...δεν πουλανε μονο τα πολυκαταστηματα και οι γνωστοι χονδρεμποροι πελλετ ,,,ενα πληθος ξυλεμπορικων ασχολουνται πλεον με το ειδος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164749 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

lefterismega έγραψε: Το καλύτερο απ όλα είναι ότι ακόμα έχουμε ζέστες, οπότε οι πωλητές-παραγωγοί κλπ χτυπιούνται, ενώ εμείς πανηγυρίζουμε ...


Αυτό που συμβαίνει φέτος, δεν έχει προηγούμενο.
Πλησιάζουμε μέσα Νοεμβρίου και τα μεσημέρια κυκλοφορούμε με κοντομάνικα έξω.
Κλαίνε όλοι οι πελλετάδες της περιοχής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.487 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ