Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #163613 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

cpp έγραψε: Ti κρίμα που δεν έχει θαλασσα η Αυστρία....

:whistle: :whistle: Λίγοι το έπιασαν το υπονοούμενο....
Έλεγα να το αφήσω να πέσει κάτω B) ....αλλά ....- αν θυμάστε - εγραφα για θάλασσες και για εισαγωγες απο όλη την υφήλιο - όταν κήνσορες τινες, την περίοδο 2010 -12 ανέφεραν ότι οι τιμές θα πάνε στα ύψη μόλις γεμίσει ο κόσμος με λέβητες πέλλετ και αυξηθεί η ζήτηση.
Τελικά - μετά απο 7 χρόνια φαίνεται να επιβεβαιώνομαι. Η όχι ?

* ( μερικά ενδιαφέροντα άρθρα , αντί να τα αποθηκέυω στο pc , τα βάζω σε φόρουμς και ΦΒ - συγχωρέστε με www.europarl.europa.eu/sides/getAllAnswe...8-000063&language=EN )


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #163615 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
¨Οχι γιατί εμείς αγοράζουμε ακόμη με τη παράδοση χωρίς φπα στα 160 ευρώ για φορτίο 10 τόνων.
Εσείς Κε Νασίκα νομίζω ότι ξεφύγατε στις τιμές, πράγμα που σημαίνει ότι, αν το Φ,Α έρθει στην εκεί αγορά, και οι λέβητες πετρελαίου συμπύκνωσης , ΑΘ, γίνουν προσιτοί, θα πρέπει να πουλάτε όχι πάνω από 220 ευρώ με φπα και παράδοση για να γίνετε ανταγωνιστικοί. Γιατί κάποιος χρήστης να εγκα/σει λέβητα πέλλετ αν εξοικονομεί λιγότερο από 20-25%. Δεν αξίζει η όλη ταλαιπωρία με μόνο κίνητρο το περιβάλλον.
Συμπέρασμα , το πέλλετ για να συμφέρει πρέπει να κοστίζει περίπου 220 ευρώ και κάτω αλλιώς πετρέλαιο αέριο η ΑΘ. Πετρέλαιο τώρα μπορείς να βρείς και με 90 λεπτά , η ΑΘ καταναλώνει 30- 50 KW / ημέρα με 022 ευρώ για κάθε kwh κομπλέ με πάγιο, και ΦΑ = 75 λεπτά /μ3.
Αν το πέλλετ κάνει 30 λεπτά/κιλό χ 2=60 λεπτά και με βαθμό απόδοσης που συνεχώς μειώνεται όταν δεν καθαριζεις συχνά τότε κάντε υπολογισμούς και θα δείτε αν είναι έτσι ή όχι!!!!!!!!!!

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #163616 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Αγαπητέ Στάθη
Δεν θα οδηγούσε πουθενά - παρά μόνον θα κούραζε αναγνώστες και..."ποστάροντες"..- μια ατέρμονη συζήτηση περί του πόσο συμφέρει το πέλλετ.
Προσωπικά - όσοι με γνωρίζουν καλά - λίγοι θα πουν ότι δεν είμαι ιδεολόγος και δεν έδωσα μάχες για χαμηλότερες τιμές- με προσωπικό κόστος.
- Ιδεολόγος επίσης είμαι και στο θέμα της προμήθειας χωρίς τιμολόγιο απο Βουλγαρία ιδίως... . Και εκεί έδωσα άλλες μάχες.
- Ούρλιαζε τις προάλλες ο συγχωριανός μου στο Νοσοκομειο Λάρισας επειδή υπήρχε έλλειψη ιατρικών υλικών. Μου ήλθε να του ορμήξω... - επι 5 χρόνια αγοράζει ΜΑΥΡΑ απο Βουλγαρία - αλλά ...κρατήθηκα...άρρωστο άνθρωπο είχε
Επειδή θα γίνει κουραστικό - όπως είπα - θα πρότεινα να μείνει εδώ.
Εχεις πάντα την εκτίμησή μου


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #163617 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Το πιστεύω αυτό.!!!
Επίσης έχεις και τη δική μου Εκτίμηση.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #163618 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Η αλφα γουντ μπορει να πουλήσει ακριβότερα ανετα και να πουλήσει τις ίδιες ποσότητες. Δεν το κανει όμως για λόγους που αυτή ξέρει. Ειναι το μεγαλύτερο εργοστάσιο στα Βαλκάνια ίσως . Ο ανταγωνισμός στην Ελλαδα ειναι 0. Όλες οι μονάδες είναι μικρές, βιοτεχνίες με υψηλά κοστη και πουλανε τοπικά μια πολυ μικρή παραγωγη.

Παρολαυτα αυτη η εταιρία αντι να δέχεται επαίνους για την σταση της εχει δεχτει δυσανάλογη κριτική σε σχέση με μεγαλοεμπορους που κάνουν λαθρεμπόριο πελλετ.

Αν καποιοι νομίζουν οτι θα αλλαξει η ζωη τους αν το πελλετ παει απο 0,22 στο 0,24 τότε τι να συζητάμε τώρα; Η ζωή όλων άλλαξε οταν το πετρέλαιο έφτασε το 1 ευρώ και ταυτόχρονα τα εισοδήματα πήγαν στα τάρταρα.

Κάποιοι εδώ μεσα εξυπηρετούν συγκεκριμένα συμφέροντα. Κατά καιρούς με λίγη τύχη τους εχω ξεσκεπάσει. Κάποιοι άλλοι ειναι αργόσχολοι και γκρινιάζουν όλη μέρα. Καποιοι συγκρίνουν την τιμή έξω απο το εργοστάσιο με την τιμη στου διαουλου την μανα. Κάποιοι συγκρινουν τιμές με ΦΠΑ και χωρίς. Κλασσικος ελληνας. Εγω την εχω πιο μικρη.

Ρωτηστε πόσο αγοραζουν το πελλετ στο Καρπενήσι στο Περτούλι και στο Πήλιο. Υπάρχει ξενοδοχείο που το αγοράζει 330/τονος με φπα. Μετα άντε πες του εσυ αν τον συμφέρει. Γιατί αυτός είναι βλάκας και δεν βαζει αντλιες θερμοτητας. Βλάκας ο πιο επιτυχημένος ξενοδοχος που θέλει άπειρο ζεστο νερο για τα τζάκουζια του. Και τα δωμάτια. Βλάκας αυτός που κερδισε 10.000€ απο το πελλετ . Με 330€/τονο.

Οι τιμές του πέλλετ στην Ελλαδα ειναι πολυ χαμηλές. Μπραβο στην εταιρια που μας βοηθαει.

Οποιος ισχυριζεται το αντίθετο ας βαλει πετρελαιο μολις αγορασει το πελλετ 0.23 λεπτα.

Παω να μπω στο taxis τώρα να πληρωσω την ρύθμιση των φόρων . Δυστυχώς το Ελληνικό κράτος χάνει δις ευρώ απο την μη καταβολή φπα και αντι να κόψει απο τους δημόσιους υπαλλήλους βάζει φόρους στον λαουτζικο.

Κύριε Νασικα πάντα θα υπάρχει ενας δημόσιος υπάλληλος που σε χρεοκοπημένο κράτος αντι να παιρνει 100€ (γιατί τοσα εχει πραγματικα το κράτος να του δώσει) θα φωνάζει για τις ελλείψεις στα Νοσοκομεία κλπ κλπ την ιδια ωρα που ο ίδιος κλέβει κάθε μέρα και απο παντού τον Φ.Π.Α . Και μάλλον ο μισθός θα πληρωθεί για να κανει αυτος 3 μηνες διακοπές και να παρει 100.000€ εφαπαξ απο κατι δέντρα που γεννάνε λεφτα νοτια της Κρήτης. Μπαινω taxis τωρα καληνύχτα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas, Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #163624 από thomas
Απαντήθηκε από thomas στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Πάντως μιας και το φερε η κουβέντα για την Ουκρανία και το Περτούλι από τον παραπάνω φίλο, εκεί θα παιχτεί το παιχνίδι με τις τιμές φέτος αν δεν τις ρίξουν οι εδώ επιχειρήσεις,στην Ουκρανία.Φιλος από την παραπάνω περιοχή με ξενοδοχείο φέρνει φορτίο πέλλετ,τιμή τωρινή...140€ με τα μεταφορικά εδω,θα κοπεί ΦΠΑ Ουκρανίας και συν 7€ εκτελωνισμος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.532 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ