Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151733 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Καλήμέρα Φίλε Φωκίων.
Πόσα τετρ. είναι το σπίτι σου , υψόμερο και τοποθεσία. Μονώσεις και όλα τα σχετικά
Με τη διαστασσολόγηση των λεβήτων υπάρχει γενικότερα ένα θέμα ιδιαίτερα στα πετρέλαια.
Στους λέβητες όμως στερεών καυσίμων που λειτουργούν με υποπίεση θαλάμου πρέπει να έπιλέγονται σύμφωνα με την θερμαινόμενη επιφάνειά τους και όχι με την ισχύ τους.
Υπάρχει λόγος που στο λέω αυτό.
Ξέρεις ότι για κάθε τετρ. επιφ. χαλύβδ. ελάσματος απομαστεύεται ή αποδίδεται .
1. 12 kw για καύση ξύλου με υγρασία 15%
2. 18kw για καύση πέλλετ με στάχτη <1%
3. 30 kw για καύση πετρελαίου στο κιλό και όχι στο λίτρο επειδή το ειδικό του βάρος είναι 830 γρ/λ =λιγότερη απόδοση στο λίτρο.
4. 22 kw για καύση LPG στο λίτρο γιατί ζυγίζει 530 γρ και η απόδοση του στο κιλό είναι 11,8 kw
5. 20 kw για καύση Φ.Α. με απόδοση /κ.μ.=9 kw
Άρα άν ο λέβητας επιλεγεί στα 30 Kw θα πρέπει να έχει Θ.Ε. στο πέλλετ 30/18 =1,7 μ2.
Εδώ είναι όμως το πρόβλημα .
Αν επιλέξεις ισχύ της 1, 7 μ2 Θ.Ε. τότε ο Β.Α. θα είναι μικρότερος του 90% και θα καίει λίγο περισσότερο επειδή λειτουργεί με υποπίεση και δεν πέρνεις τα μέγιστα των θερμοκρασίων στο θάλαμο.
Πρέπει απαραίτητα να έχει Θ.Ε.=ή <3 μ2 για να αποκτήσει υψηλό Β.Α.
Εκεί θα κερδίσεις πραγματικά και το τελευταίο γραμ. πέλλετ προς το νερό και θα μειωθεί η θερμοκρασία καυσαερίων τόσο πολύ που στο πετρέλαιο δεν τολμάς ούτε να σκεφτείς.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151737 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Fokion έγραψε: μονο και μονο απο την σωστότερη διασασιολογηση λεβητων/καυστηρων....


με αυτο εννοουσα ποσα σπιτια ειχαν επειδη.... "λεφτα υπηρχαν και το πετρελειο ηταν φτυνο" υπερδιασταδιολογημενους λεβητες "καλου κακου"
Ενω με την εναλλακτική θερμανση καναμε μελετες, θερμικές απωλειες, βοηθησε και το προγραμμα που ετρεχε.

το δικο μου σπιτι ειναι 180τετρ. διαιρεμενο σε 4 οροφους ( μεζονετα )
υπογειο που το εχουμε καθημερινο + κουζινα ( ναι τεραστια :) :) )
σαλονι
3 κρεβατοκαμαρες με μικρό χωλακι
σωφιτα που ειναι η δικη μας κρεβατοκαμαρα ( αυτη που ζεσταινωταν απο την αεροθερμη λογω του ζεστου αερα που ανέβαινε.
Μόνωση εργολαβική, διπλότουβλο με 3αρακι νταου στο βορινό τοιχο φαντασου
αλλα σε καποιους τοιχους βγαλαμε τη μονωση γιατι ηταν τοσο στραβοι οι τοιχοι που μετά δεν ανοιγοκλειναν τα συρωμενα. :unsure: :unsure: :unsure: :unsure:
τριφατσο
Αλουμινια με διπλό τζαμι της εργολαβικής σειράς της ΕΤΕΜ
250 μετρα υψομετρο Γερακας Αττικης.

Η θερμοκρασία καυσαεριων το μεγιστο που εχω δει με ακαθαριστη σομπα ειναι 170, μετά το καθαρισμα, στο αναμα που πιανει φουλ για να ανεβασει ειναι γυρω στους 150.
Στη συντηρηση εχω δει και 90... αν και συνηθως παιζει στους 100

πριν με τις αεροθερμες κατ'ουσιαν το σαλόνι ηταν αχρηστο = Ανταρκτικη.
τωρα ειναι ομοιομορφα ολο το σπιτι.

Σιγουρα, αν ποτε βρω τα λεφτα μια εξωτερικη μονωση της βορινής πλευρας θα ειναι ολη η δουλεια. Και εσωτερικά το ταβανι της σοφιτας που ειναι η κεραμοσκεπή απο κατω που δεν εχω ιδεα αν υπαρχει μονωση εκτος απο ενα ασφαλτοπανο.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151744 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Από πού είσαι?
Εγώ απο Λίμνη Β. Ευβοίας
Στην ευρύτερη περιοχή της Β. Εύβοιας η θερμοκρασία τα πρωινά αγγίζει τους -3 σε ξάστερα και Β/Α άνεμοι.
Την διάρκεια της ημέρας ανεβαίνει και πάνω απο τους 12c.
Στη Λίμνη η θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη , έχει και Ν. Προσσανατολισμό και θάλασσα αλλά χιονίζει πάντα σε όλους τους Χειμώνες.
Η κατανάλωση μου είναι περίπου στα 3,7 τόνους λειτοργία 2 σπιτιών 130 τ. μ και ένα διαμερισματάκι των 35 μ και 2 μποίλερ των 500 λίτρων.
Όλα αυτόνομα. Σύνολο ισχύος περίπου 33kw.
Και για καμιά 20 ημέρες λειτουργούν και άλλα 2 διαμερισμτάκια των 25 τμ το κα΄θένα.
Ό λέβητας μου είναι Θερμοστάλ 116 kw αλλά στην Ρουμανία άπο όπου τον αγόρασα έγραφε το μάνιουαλ 80 kw και τόσο πρέπει να είναι.
Θάλαμος καύσης 1 μέτρου και 8 65άρια τούμπα.με κόφτρες και από πίσω έξοδος περίπου στη μέση της πλάτης για α ζεσταίνει και τη πίσω μεριά της πλάτης.
Ο λέβητάς μου έχει 9 υδραυλούς στην εστία και 8 αεραυλούς (τούμπα) στο τρίτο πέρασμα.
Η έξοδος με 39 kw στη φλόγα ανέρχεται με δυσκολία τους 85 c και με το βεντιλατέρ καυσαερίων σε λειτουργία.
Αλλά το ανέβασμα της θερμοκρασίας του νερού και των 33 kw είναι συνεχόμενο κάνει ένα μικρό βίθυσμα και ανεβαίνει και πιάνει τους 60 σε μόλις 25 λεπτά και μετά ματαβαίνει στη μικρή φλόγα των 13 kw.
Η κατανάλωση ανέρχεται στα 18-22 κιλά /ημέρα σαν μ.ο. απο τον Οκτ΄.-Σήμερα.με 22 μέσα,
Πάνω απο 110 και με 75 kw ισχύ στη φλόγα δεν έχω εντωπίσει αλλά δεν προλαβαίνει να λειτουργήσει και πολύ και κόβει στο τέταρτο.
Ο λέβητας πετρελαίου ανέρχεται στα 58 KW fer kai λειτουργεί με μπέκ ,85 στα 12 κιλά πίεση και προθερμαινόμενο φίλτρο. Έχει καλή απόδοση και λίγα νερά αλλά λουράζεται να ανεβάσει θέλει μεγαλύτερο μπέκ.
Η έξοδος ανέρχεται στα 150 c μετά απο μισή ώρα και κόβει στα 60.
Μόνωση στα ενικιαζόμενα μόνο στους τοίχους και ταβάνια αλλά όχι στις κολώνες και δοκάρια δυστιχώς πρέπει να κάνω θερμοπρόσωπση και γι το καλοκαίρι.
Καλά είναι έως τώρα άν και δεν έχει εντωπισθεί καμία βλάβη όυτε κάν μπλοκάρισμα απο τα καθαρίσματα που τα κάνω κάθε μήνα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151745 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Σε όλα όσα περιφράφετε παραπάνω συμφωνώ πλην της εξοικονόμησης με το πέλλετ αυτή την χρονική περίοδο. Αναφέρομαι πάντα σε τιμή 260-280 €/τον πέλλετ στην Αθήνα και όχι σε τιμές βουλγαρίας ή χωρίς απόδειξη..
Απλά τα νούμερα αυτλη την στιγμή δεν είναι υπέρ του πέλλετ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151746 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Σταθη απο Αθηνα 3 - 4 γενιες δυστυχως.
Αν και λογω 4Χ4 και εκπληκτικών διαδρομων εκτός δρομου εχω αρκετους γνωστους εκει ( στην Ευβοια)

Vag in prinsiple που λενε και οι αγγλοσαξωνες εχεις δικιο.
Οπως προ-ειπα αυτη η περιοδος ειναι καταστροφή οχι τοσο για τους πελετεμπορους γιατι αναλογως καταστασεων οριακα αλλα συμφαιρει ακομα αλλα σιγουρα κανεις με τα σωστα λογικά του δεν θα επενδυε 3-4-5+ χιλιαρικα σε εναλλακτική ενεργεια...
Αντε κανα "μπαλωμα" κι αυτο αν...
Κοινως οι "μηχανεμποροι" πρεπει να την εχουν "ακουσει" κυριως...

και κανουμε οικονομια οχι "ανα κιλο με ανα λιτρο" αλλα επειδη τα μηχανηματα ειναι πιο "ταιριασμενα" στις αναγκες των σπιτιων σε αντιθεση με τα πετρελαια που ηταν "βαλε να εχουμε"

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151752 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Υπάρχει τώρα καυστήρας Φερ 55 kw με συλό και κοχλίαστα 500μευρώ.
Και καυστήρας Μπουρνίτ στα 40 kw 600 ευρώ με συλό και κοχλία.
λέβητας μαντεμένιος 45 kw στ 500 ευρώ.
καμινάδα κτιστή με ίνοξ εσω έως 5 μέτρα κόστος 140 ευρώ.
Βεντιλατέρ καυσαερίων Άν χρειαστεί στα 78 ευρώ.
και επίσης η τελική σύνδεση με τα εξαρτήματα στα και εργασία 500 ευρώ.
Σύνολο 500+500+140+78+500=1718ευρώ παραδωτέο.
Ο λέβητας είναι μαντεμένιος Κέπλερ ρώτα στον Χαρτοφύλακα που έχει και τους ¨΄Οκταγκον Ελλάς.
Είναι στου Ρέντη και έχει ότι ανταλλακτικά θελήσεις για το πέλλετ.
Επίσης υπάρχει και ο Κορδαλής που φέρνει τους Φερ και Ραμπίντο και πλήθως εξαρτήματα για όλα. Αρκετά φθηνός όχι σεόλα όμως.
Ο καλύτερος όμως από όλους στο πέλλετ είναι ο Χαρτοφύλακας που είναι πολύ καλός γνώστης του αντικειμένου.
Βρήκα πέλλετ εσαγωγής απο Βουλγαρία 24 τόνους στα 180 ευρώ παραδωτέο στην Περιοχή μου νομίζω Αχίρα ή και το Τρόν α2 ποιότητα.
Αυτός έχει φορτηγά στη Βουλγαρία και άν κανονίσει φορτίο από Αθήνα -Βουλγαρία θα έρθει φορτωμένος έως τη Εύβοια.
Ποιύς γνωρίζεις στην Β. Εύβοια?

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.592 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ