Προσωρίνη λύση σε παλαιά ξύλινη στέγη

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180310 από deltarain
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Κοίταξα το πολυεστερικό υλικό που μου ανέφερες παραπάνω και έχω κάποιες απορίες σχετικά με την εφαρμογή του. Το υλικό αυτό θα πρέπει να τοποθετηθεί στο κενό μεταξύ των οριζοντίων δοκαριών που βρίσκονται πάνω απο το παλαιό ταβάνι και μέσα στη σκεπή(Το ταβάνι είναι καρφωμένο στην κάτω πλευρά αυτών των δοκαριών). Το μονωτικό υλικό θα πρέπει να καλύπτει αυτά τα δοκάρια ή απλά να στοιβαχτεί μεταξύ στο κενό τους. Το ναιλον στη συνέχεια να το στρώσω πάνω από τα ξύλινα αυτά δοκάρια και να καλύπτει και αυτά αλλά και την μόνωση;
Όταν εννοείς ότι μπορώ να κάνω μόνωση πάνω απο το ραμποτέ, εννοείς μεταξύ ραμποτέ και παλαιού ταβανιού; Εαν εννοείς αυτό τι είναι προτιμότερο; να κάνω την μόνωση μεταξύ ραμποτε και ξύλινου ταβανιού ή να βάλω τη μόνωση πανω απο το ξύλινο ταβάνι όπως προανέφερα; Ευχαριστώ πολύ και με συγχωρείς για τις ερωτήσεις αλλά εχω μπερδευτεί άσχημα με αυτήν την ιστορία. Θα ανεβάσω και μια φωτό για να καταλάβεις περι τήνος πρόκειται.
Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν - 1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180311 από deltarain
Συνημμένα:
Last edit: 1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν by deltarain.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180313 από dimlyk
η πιο φτηνη και καλη λυση ειναι αναμεσα στο ραμποτε και το ταβανι βαζεις ακομα και το απλο φελιζολ η εξηλασμενη πολυστερινη και σε οτι παχος θες (προυποθεση να μην υπαρχουν τρωκτικα ) 
το ναυλον χωρις υγρομονωση καλυτερα να το αποφυγεις οπως και μονωτικα τυπου πετροβαμβακας ... αν τυχει και περασει λιγο νερο το ναυλον μπορει να το εγκλωβισει και να κανει ζημια αλλιως θα στεγνωσει ...αν περασει πολυ νερο δεν σωνεται με τιποτα ,,,αν δεν σπασει κεραμιδι παντως νερο δεν περναει ,,, αν το ναυλον το θες για την σκονη ξεχνα το 
αν θελησεις να βαλεις το πολυεστερικο περνας αναμεσα στα καδρονια χωρις να σκεπασεις τα ξυλα αλλα κι εκει αναλογα τις αποστασεις μπορεις να βαλεις εξηλασμενη πολυστερινη που ειναι φθηνοτερη 
ετσι αν καποτε αναβαθμισεις την στεγανοτητα απλα θα περασεις το πισοχαρτο η την μεμβρανη κατω απ τα κεραμιδια χωρις μονωτικα κερδιζοντας κι ενα 40% επιπλεον κοστος στα μονωτικα (σε σχεση με την εσωτερικη μονωση )αλλα και στην εργασια και κυριως στο κοστος χρησης αν χρησιμοποιεις θερμανση η κλιματιστικα 
 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": deltarain

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Ημέρες πριν #180314 από deltarain
Σε ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες που μου έδωσες. Σήμερα επικοινώνησα με καταστήματα που εμπορεύονται τα υλικά που μου πρότεινες. Οι περισσότεροι μου πρότειναν την διογκωμένη πολυστερίνη γιατί είναι αρκετά πιο φθηνή απο την εξηλασμένη. Αυτό που μου ανέφεραν βέβαια και με το σκεπτικό ότι μελλοντικά η σκεπή θα αναβαθμιστεί, ήταν το να βάλω το υλικό πάνω απο το παλιό ταβάνι και να αφήσω κενό το σημείο μεταξύ ραμποτέ και παλαιού ταβανιού.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimlyk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Ημέρες πριν #180318 από dimlyk
Εγώ θα σου πρότεινα αν και το ύφος του σπιτιού είναι ανάλογο... Να βρεις κάνα μάστορα που κάνει ταβάνια μπας και επισκευαζεται με στόκο μαστιχη η και πηχάκια ακόμα κι ένα βερνίκι η λάδι και γλυτώσεις το ραμποτε... 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": deltarain

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Ημέρες πριν #180337 από dryianni
Η πιο οικονομική αλλά και μόνιμη λύση είναι η αφαίρεση όλων των κεραμιδιών και η τοποθέτησή έτοιμου πάνελ απομίμησης κεραμιδίου με γέμιση πολυουρεθάνης.
Αυτό σε σύγκριση με την -ορθη- σύσταση του @john88s .
Για τα υπόλοιπα, που πάλι έχουν βάση ως προς το τι θεραπεύουν, το εργατικό κόστος είναι το ίδιο με αυτό μιας ολοκληρωμένης λύσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.140 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ