Προσωρίνη λύση σε παλαιά ξύλινη στέγη

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Ημέρες πριν #180359 από dimlyk
για το ταβανι συμφωνω για τους τοιχους και το δαπεδο δεν ξερω τια ακριβως θα κανεις στους τοιχους δες πως το προτεινει η knauf (σαν λυση ανεξαρτητα υλικων) πχ χαμηλα χρηση φασας απο ανθυγρη γυψοσανιδα το δαπεδο ειναι λιγο πιο συνθετο αναλογα τις θες να κανεις κι αν υπαρχουν ανερχομενες υγρασιες αλλα και την τελικη επικαλυψη 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Ημέρες πριν #180369 από deltarain
Καλησπέρα,
Στο πάτωμα θα παραμείνει το παλιό ξύλινο πάτωμα που πατάει πάνω σε δοκάρια. Πάνω από το παλαιό πάτωμα θα παίσει καδρόνιασμα. Στη συνέχεια πλάκες osb και επάνω εκεί θα στρωθεί laminate. Άρα μεταξύ παλαιού πατώματος και osb θα πρέπει να βάλω μια μόνωση και εκεί σκέφτηκα το aritherm ρολό των 5 χιλιοστών λόγω του ότι αντέχει κυρίως στην υγρασία. Φαντάζομαι τι καταστροφή μπορεί να συμβεί εάν υπάρξει μια διαρροή νερού και περάσει στην μόνωση και αυτή δεν έχει καμία αντοχή στο νερό.
Σχετικά με τους τοίχους, επειδή το σπίτι ήταν κάποτε ενιαίο και όταν χωρίστηκε απλά έκλεισαν για πάντα οι παλαιές πόρτες, θα βάλω διπλή γυψοσανίδα σε αυτούς τους τοίχους και για μόνωση σκέφτομαι πάλι το ρολο aritherm αφού έχω αρχίσει να το εμπιστεύομαι σαν υλικό και η τιμή του ρολού είναι σχεδόν ίδια με του πετροβάμβακα. Έτσι λοιπόν σκέφτομαι για το ταβάνι τις πλάκες aritherm, οι οποίες έχουν καλύτερους δείκτες θερμομονωσης και στο πάτωμα και τοίχους όπου οι απαιτήσεις θερμομόνωσης είναι μικρότερες το ρολό. Απλά δεν ειμαι σίγουρος εάν στου τοιχους θα μπορεί να στέκεται όρθιο το ρολό ή υπάρχει το ενδεχόμενο να τσακίσει μέσα στην γυψοσανίδα με το πέρασμα του χρόνου. Υπάρχει κάποια εμπειρία σε αυτό;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Ημέρες πριν #180372 από dimlyk
για αρχη θα σου ελεγα να σιγουρευτεις οτι τα δοκαρια θα αντεξουν το προσθετο βαρος που δεν ειναι αμελητεο 
το λαμινειτ δεν θα στο προτεινα παντως σκεψου και τις σανιδες χωρις το osb με πολυ λιγοτερο βαρος 
παντως αν το μονωτικο στο δαπεδο το θες για θερμομονωση οκ,,,αν θες και ηχομονωση θελει ειδικη κατασκευη να γινει το δαπεδο πλωτο 
το ρολλο θα πρεπει να καρφωθει και θα μεινει στην θεση του 
και κατι ασχετο αν μπορεις να σκεφτεις καμμια μελλοντικη καλωδιωση στις γυψοσανιδες καντη τωρα που ειναι ευκολο 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": deltarain

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Μήνες 4 Εβδομάδες πριν #180593 από deltarain
Καλησπέρα και πάλι. Ελπίζω να είστε όλοι καλά. Το σπίτι έχει προχωρήσει και έφτασε και η στιγμή της στέγης την οποία εντέλει αποφασίσαμε να κάνουμε σύγχρονη, αφού τα υπόλοιπα δομικά στοιχεία της(δοκάρια, ψαλίδια κτλ), είναι σε άψογη κατάσταση. Άρα θα μπουν υγρομονώσεις, μονώσεις και αλλαγή κεραμιδιών. Η μόνη απορία που έχω είναι η εξής. Η σκεπή είναι κοινή με το σπίτι του θείου αφού κάποτε το σπίτι ήταν ενιαίο. Ο θείος δεν θέλει να πειράξει καθόλου τη σκεπή του και ο σκεπάς μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με αυτό όσον αφορά την αναβάθμιση μόνο του δικού μου κομματιού. Ωστόσο όταν ρώτησα πως θα χωρίσουμε την σκεπή εσωτερικά(η σκεπή μεταξύ κεραμιδιών και ταβανιού έχει κενό) μου είπε ότι είναι αρκετά δύσκολο, και μου πρότεινε ίσως κάποιο σκληρό ναυλον.. Εγώ σκέφτηκα τις πλάκες αριθέρμ, τις οποίες ήδη χρησιμοποίησα και διαπίστωσα ότι είναι αρκετά σκληρές και θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν ως χώρισμα, χρησιμοποιώντας ίσως και κάποιους ορθοστάτες γυψοσανιδών με τους οποίους θα μπορούσα να φτιάξω κάποια πλαίσια για να ακουμπάνε οι πλάκες αριθερμ. Ποια είναι η γνώμη σας; Ευχαριστώ πολύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Μήνες 4 Εβδομάδες πριν #180597 από dimlyk
δεν ξερω πως εννοεις το χωρισμα αλλα η στεγη ειναι κατι κινουμενο και λογω συστολοδιαστολων αλλα και λογω της ανεμοπιεσης κλπ 
ως εκ τουτου τα δομικα της στοιχεια θα πρεπει να εχουν την ευχερεια να κινουνται 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ