Προσωρίνη λύση σε παλαιά ξύλινη στέγη

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180351 από deltarain
Αγαπητέ dimlyk. Καταρχάς να σου ευχηθώ χρόνια πολλά με υγεία σε εσένα και όσους αγαπάς. Διαβάζω προσεχτικά τα όσα μου γράφεις και νιώθω ότι αυτά που γράφεις έχουν βάση σε σχέση με αυτά που μου λένε επαγγελματίες του χώρου. Η αλήθεια είναι ότι έχω μπλέξει σε έναν κυκεώνα όπου δεν ξέρω τι είναι σωστό και τι λάθος με τόσες διαφορετικές γνώμες. Δίνω μεγάλη βάση στη φιλικότητα των μονωτικών που θα χρησιμοποιηθούν για την υγεία. Από την άλλη βλέπω ότι το να βάλεις παράδειγμα εξηλεασμένη πολυστερίνη μεταξύ ραμποτέ και ταβανιού ίσως δημιουργήσει θέματα εγκλωβισμού των υδρατμών με συνέπεια τη μούχλα και την καταστροφή των ξύλων. Επίσης για την εξηλεασμένη πολυστρίνη διαβάζω αρνητικά σχόλια σε σχέση με την εκπομπή επικίνδυνων για την υγεία ρύπων. Θα ήταν πολύ εύκολο με την εφαρμογή των πυχακίων που θα πατήσει το ραμποτέ να εφαρμόζαμε την πολυστερίνη μεταξύ τους αλλά τα παραπάνω που σου αναφέρω με κάνουν να έχω επιφυλάξεις. Η άλλη λύση θα ήταν να έβαζα πάνω από το ταβάνι και μεταξύ των δοκαριών που ακουμπάει το ταβάνι, την διογκωμένη πολυστρίνη ο οποία είναι σχετικά πιο φθηνή και ίσως το ότι θα είναι πάνω από το ταβάνι και σε μια αεριζόμενη σκεπή με κάνει να νιώθω μεγαλυτερη ασφάλεια κυρίως για τις οποιεσδήποτε επιπτώσεις στην υγεία.
Τη λύση με την επισκευή του ταβανιού την κάναμε πριν από 15 περίπου χρόνια αλλά πια τα ξύλα του γέρασαν πολύ και μάστορας μου είπε ότι δεν αξίζει. Βέβαια και αυτή η λύση δεν θα έλυνε το θέμα την σχετικής μόνωσης που θέλω να πετύχω.
Επειδή νιώθω ότι κουράστηκα και όπως ανέφερα η σκεπή θα επισκευαστεί σε κανα δύο χρόνια, λέω να φτιαχτεί το ραμποτέ χωρίς να βάλω καμία μόνωση, ουτε κάτω ούτε πάνω από το ταβάνι και απλά να στρώσω απαλά, μέσαστην σκεπή ένα ναύλον χωρίς να σφραγίσω τα δοκάρια το ταβανιού, μόνο και μόνο να εξασφαλίσω ότι δεν θα στάξει νερό, όπου αύριο κιόλας θα έρθει άνθρωπος να αλλάξει ότι προβληματικό κεραμίδι υπάρχει. Άρα και το ενδεχόμενο να μπεί νερό θα είναι πολύ μικρό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν - 1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180352 από john88s
Όχι πάνελ απομίμισης. Κεραμίδια. Τσιμεντοκεράμιδα Ιταλίας η Σουηδίας (made in Greece) για περιοχές με πάγους. Κανονικά Κεραμίδια (Χαλκίδας, Πύργου) αν είναι σε παραλία) . Όχι λύσεις από αυτούς που πουλάνε υλικα...
Last edit: 1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν by john88s.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180353 από dimlyk
καλημερα και χρονια πολλα ... ακριβως γι αυτο τον λογο βαζουμε το φραγμα υδρατμων κατω απ το μονωτικο ,,,αναφορικα με τις εκπομπες των πολυστερινων αφορουν στην περιπτωση φωτιας και στην τελικη περισσοτερο προβλημα υπαρχει με τα χρωματα οσο οικολογικα κι αν λενε οτι ειναι ,,,,δυστυχως τα απολυτως οικολογικα υλικα οπως ο φελλος ειναι πανακριβα ο λογος που σου προτεινα την λυση αυτη ειναι κυριως οικονομικος σκεψου οτι αν το ταβανι ειναι 100μ2 η στεγη ειναι πχ 150 αρα 50% λιγοτερη μονωση και κυριω οταν χρησιμοποιεις θερμανση ζεσταινεις μονο τον ωφελιμο χωρο και οχι την στεγη τονιζω και παλι την μη υπαρξη τρωκτικων που τρωνε τις πολυστερινες 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": deltarain

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180354 από deltarain
Καλημέρα. Σήμερα κάποιος ενεργειακός επιθεωρητής μου ανέφερε το aritherm το οποίο από ότι διαβάζω είναι οικολογικό, χωρίς βλαβερές εκπομπές και μου είπε ότι λόγω της φύσης του υλικού μπορώ να το βάλω μεταξύ ραμποτε και ταβανιού χωρίς καν αεριζόμενη μεμβράνη και μάλιστα με μεγάλη αντοχή στο νερό σε περίπτωση που για κάποιο λόγο μπει νερο απο τη στέγη. Συμφωνείτε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180355 από dimlyk
ναι στο ανεφερα στην αρχη σαν πολυεστερικο υλικο αλλα ακριβοτερο απο τις πολυστερινες προσοχη σε οτι χρησιμοποιησεις στο παχος αναλογα την περιοχη σου 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": deltarain

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180357 από deltarain
Έχεις δίκιο για την αρχική αναφορά σου. Με συγχωρείς αλλά έχω χαθεί με το θέμα της μόνωσης. Η τελική πρόταση είναι να χρησιμοποιήσουμε το aritherm στο συνολο της μόνωσης. Δηλαδή πέρα απο το ταβάνι που έχω αναφέρει. Να μπει και στο πάτωμα αλλά και σε κάποιους τοίχους που θα ντυθούν με γυψοσανίδα. Στο ταβάνι επειδή η ανάγκη θερμομόνωσης είναι πιο απαιτητική μου πρότειναν να βάλουμε τις πλάκες aritherm, οι οποίες είναι αρκετά ακριβές. Περίπου 9,5/μ2 και στα υπόλοιπα σημεία όπου μας ενδιαφέρει κυρίως η ηχομόνωση να χρησιμοποιήσουμε το ρολό της aritherm αντι για πετροβάμβακα, το οποίο ρολό φαίνεται και αυτό να έχει καλές αποδόσεις ηχομόνωσης σε σχέση με τις πλάκες aritherm και το κόστος είναι το μισό 4,5/μ2. Ο λόγος της συνολικής εφορμογής aritherm και της κατάργησης του πετροβάμβακα, είναι ότι σαν μονωτικό είναι αρκετά φιλικό και προς το περιβάλλον και προς την υγεία αλλά και ο χρόνος ζωής σου είναι ιδιαίτερα μεγάλος χωρίς να απειλείται από την υγρασία ή άλλους παράγοντες όπως ο πετροβάμβακας. Πως ακούγεται;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ