Προσωρίνη λύση σε παλαιά ξύλινη στέγη

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180300 από deltarain
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Θα ήθελα τη βοήθεια σας στο εξής. Κάνουμε μια ανακαίνιση στο εξοχικό, σε σπίτι το οποίο έχει ξύλινη σκεπή η οποία αντικαταστάθηκε ολικός το 1988. Η κατάσταση της μετά από έλεγχο που έγινε από ειδικό, είναι πάρα πολύ καλή. Το μειονέκτημα που έχει είναι ότι ένα μικρό κομμάτι της δεν έχει καθόλου πέτσωμα αλλά και στο μέρος της σκεπής που υπάρχει πέτσωμα, δεν έχει πισσόχαρτο. Παρόλη την ανησυχία που εξέφρασα στον σκεπά για την αναβάθμιση της, αφού τα ξύλινα μέρη είναι σε πολύ καλή κατάσταση, ο ίδιος μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος, να μπω αυτή τη στιγμή σε ένα ακόμα έξοδα της τάξης των 5.000 ευρώ και η πρόταση του είναι να μου αλλάξει κάποια σπασμένα κεραμίδια που υπάρχουν και κάποια στιγμή μετά από 4-5 χρόνια το ξαναβλέπω. Η αλήθεια είναι ότι με βολεύει αυτή τη στιγμή να αποφύγω το έξοδο αλλά έχω τις εξής απορίες που θα ήθελα και τη δική σας γνώμη. Κάτω από την κεραμοσκεπή υπάρχει το ξύλινο ταβάνι το οποίο έχει αρκετές φθορές,  και το οποίο θα παραμείνει έτσι όπως είναι και από κάτω θα μπει ραμποτέ αφού πρώτα μπουν τα πηχάκια. Λόγω του ότι το παλαιό ταβάνι έχει κάποια κενά μεταξύ των σανιδιών του και επειδή όπως είπα η σκεπή δεν είναι μονωμένη, θα ήθελα να αποφύγω την εισροή σκόνης που θα περάσει από τη σκεπή στο ταβάνι και στη συνέχεια στο ραμποτέ και μετά μέσα στο σπίτι. Συζητώντας με κάποιους που ασχολούνται, μου είπαν να βάλω νάιλον κάτω απο το ταβάνι και επάνω σε αυτό να καρφωθούν τα πηχάκια και στη συνέχεια να μπεί το ραμποτε για να ασφαλίσει η εισροή σκόνης. Κάποιος άλλος μου είπε να βάλω αναπνέουσα μεμβράνη μεταξύ παλαιού ταβανιού και ραμποτέ, η οποία θα συγκρατεί τη σκόνη και επάνω από το ταβάνι, να στρώσω ένα νάιλον για να αποφύγω τυχόν νερά που μπορεί να μπουν στη σκεπή λόγω του ότι δεν υπάρχει στρωμένο πισσόχαρτο, το οποία θα χαλάσουν στη συνέχεια το ραμποτέ, εάν φτάσουν σε αυτό. Το να μπει νάιλον πάνω από το ραμποτέ το οποίο δεν θα βγει ποτέ μου κάνει ανθυγιεινό. Συνηθίζεται αυτή η πρακτική; Η μεμβράνη μου ταιριάζει περισσότερο. Εφαρμόζονται όμως αυτές στο εσωτερικό του σπιτιού ή είναι φτιαγμένες για να μπαίνουν πάνω από την κεραμοσκεπή; Τι θα μου προτείνατε ως μια προσωρινή λύση αφού σε κάποια χρόνια από τώρα η σκεπή θα πετσωθεί, μονωθεί και συνεπώς θα λυθούν τα προβλήματα που σας ανέφερα; Σας ευχαριστώ πολύ και σας εύχομαι καλό Πάσχα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180301 από john88s
Πετάς τα παλιά κεραμίδια. Πετσωνεις και αλφαδιαζεις την στέγη. Μπαίνει υγρομονωση όχι πισσοχαρτο βάζεις μόνωση 7ποντους το λιγότερο. Φτιάχνεις το ραμποτε από κάτω. Δεν ασχολείσαι για 70 χρόνια ξανά  
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180302 από deltarain
Έχεις απόλυτο δίκαιο. Αλλά όπως είπα παραπάνω αναφέρομαι σε κάτι προσωρινό για τα επόμενα 2-3 χρόνια, αφού μου το πρότεινε και ο σκεπάς για να ανακουφιστώ και λίγο οικονομικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180304 από dimlyk
αυτο που σου λενε εφαρμοζεται αλλα αλλου ,,,, αν φοβασαι για νερα βαλε ναυλον πανω απ το ταβανι ... αν σπασει κεραμιδι ομως δεν γλυτωνεις ευκολα μονο δεν θα πρεπει να εχει ραφες ,,,τα αλλα κατω απ το ταβανι τα ξεχνας χρησιμοποιουνται σαν φραγμα υδρατμων και λειτουργουν αναποδα ... κι αν θες και μια φτηνη μονωση στρωσε πανω απ το ταβανι μονωτικο πολυεστερικο παπλωμα ... ουτε ξηλωματα ουτε τιποτα ... το μονο που θελει προσοχη ειναι το ξυλο σαν ζωντανος οργανισμος πρεπει να αναπνεει 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180305 από deltarain
Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και την απάντηση σου. Ο λόγος που θέλω να βάλω κάτι μεταξύ και ραμποτέ και ταβανιού, είναι για να εμποδίσω τυχόν σκόνη να περάσει απο τη σκεπή στο ταβάνι και στη συνέχεια μέσα στο ραμποτέ και το σπίτι. Η αναπνέουσα μεμβράνη, εαν εφαρμοστεί μεταξύ ραμποτε και παλαιού ταβανιού θα λειτουργήσει επίσης σαν φράγμα υδρατμών ή λογώ των ιδιοτήτων της θα αφήνει τους υδρατμούς να την διαπερνάνε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180308 από dimlyk
οπως το ειπες οι υδρατμοι περνανε τοποθετουνται πακω απ υα κεραμιδια και ποτε κατω απο μονωση ,,,επισης πολυ ευκολα μπορεις να κανεις μονωση πανω απ το ραμποτε κι οσο για την σκονη αυτη μπαινει απ τα παραθυρα κι οχι απ το ραμποτε 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": deltarain

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ