αγορά ψηφιακού θερμοστάτη χώρου

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174596 από Jwalker
Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι για αγορά ψηφιακού θερμοστάτη χώρου. Θα τοποθετηθεί σε σόμπα πέλλετ . Θα ήθελα να ειναι ασύρματος και με μπαταρίες για ευκολία. Ακούω προτάσεις :) 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174599 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα αγορά ψηφιακού θερμοστάτη χώρου
Επιλογές πολλές. Και μπαταρίας και με 220V. Και με μεγάλο εύρος τιμών. Από 40€ έως 100+€. Με ή χωρίς σύνδεση σε κινητό, wifi κλπ. Με 1,2,3 εβδομαδιαία προγράμματα. Κάντε μία αναζήτηση στο internet ,κατεβάστε το manual από τους θερμοστάτες που σαν ενδιαφέρουν και ανάλογα τα χρήματα που διαθέτετε αποφασίστε.
Και εγώ το λέβητα πέλλετ τον ελέγχο από θερμοστάτη χώρου. Αυτό που θα πρότεινα είναι ο θερμοστάτης που θα πάρετε να έχει διαβάθμιση 0.1 και όχι 0,5. Και επίσης διαφορικό 0.1. Αυτό γιατί όπως γνωρίζετε το πέλλετ δεν είναι πετρέλαιο ή αέριο με άμεσο ON-OFF.  Αυτό ήταν το κριτήριο του δικού μου θερμοστάτη. Οταν η θερμοκρασία κατέβει 0.1 τότε κάνει έναυση. Αυτό έχει το πλεονέκτημα ότι στο χρόνο που χρειάζεται για την έναυση μέχρι να πιάσει τη μέγιστη ισχύ ο λέβητας και να στείλει ζεστά νερά δεν έχει γίνει αντιληπτή η πτώση θερμοκρασίας στο σπίτι. Το πολύ να χάσει 0,3 βαθμούς το σπίτι ( με εξωτερικές θερμοκρασίες 0°έως 5°) μέχρι να αρχίσει να ανεβαίνει πάλι η θερμοκρασία σπιτιού. Ενώ ένας θερμοστάτης με διαβάθμιση 0,5 και διαφορικό θερμοκρασίας 0.3 μπορεί να φτάσει μέχρι και 1 βαθμό κάτω ( ίσως και πιο πολύ)  από την θερμοκρασία που του έχετε ορίσει, μέχρι να αρχίσει να ανεβαίνει πάλι η θερμοκρασία στο σπίτι. Ο 1 βαθμός κάτω γίνετε αντιληπτός.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174600 από Jwalker
Απαντήθηκε από Jwalker στο θέμα αγορά ψηφιακού θερμοστάτη χώρου
θα μπορούσες να μου προτείνεις βάση εμπειρίας σου ? θα ήθελα ασύρματο και με μπατάρια για μεγαλύτερη ευκολία , σε ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174601 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα αγορά ψηφιακού θερμοστάτη χώρου
Jwalker την εμπειρία μου στην έγραψα παραπάνω. Εγραψα πως συμπεριφέρεται ο θερμοστάτης μου. Το επόμενο βήμα είναι δικό σου. Αναζήτηση στο internet, διάβασμα του εγχειριδιου χρήσης, και ανάλογα του ποσού που θα διαθέσεις αποφασίζεις. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174603 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
OLYMPIA ELECTRONIC ΔΕΣ ΤΙΜΙΟ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174605 από Jwalker
Last edit: 2 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Jwalker.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ