Γεμισμα λεβητα με απιονισμενο νερο ή παραφλου.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148439 από johnnybo
Ενταξει ευχαριστω πολυ ρε Φωτη!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148448 από Savvas
Γενικά είναι καλή ιδέα, αν έχεις πρόβλημα ηλεκτρολύσεων, καθώς μπορείς έτσι να μειώσεις σημαντικά το φαινόμενο. Αν το δίκτυο σου έχει μεικτά υλικά (δηλαδή σίδερο -λέβητας, σώματα- και χάλκινες σωληνώσεις).
Αν όμως δεν έχεις χαλκοσωλήνες, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να μπεις σε αυτή τη διαδικασία και το έξοδο.

Σε κάθε περίπτωση όμως το κάνεις θα πρέπει να βάλεις απιονισμένο νερό (αυτό που αγοράζεις απο το Σ/Μ σε 4λιτρα).
Το παραφλού είναι αναγκαίο κακό ΜΟΝΟ για να προσφέρει αντιπαγωτική προστασία (και στην Κρήτη δεν χρειάζεται) καθώς έχει υποδεέστερες θερμικές ιδιότητες σε σχέση με το καθαρό νερό.

Επίσης φίλτρο ξέχασέ το. Απιονισμένο νερό ΔΕΝ μπορείς να πάρεις απο κοινό φίλτρο (ας μη λέμε ότι θέλουμε παρακαλώ αν δεν ξέρουμε κάποιο θέμα), παρά μόνο απο εργαστηριακή ή βιομηχανική ιοντοανταλλακτική στήλη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148455 από fotisbasm
Δεν ειπα οτι με φιλτρο θα παρει απιονισμενο νερο ,διαβασε ποιο πανω ολη την συζητηση , και μην βαζεις λογια που δεν ειπα οκ;;; ,απλα με φιλτρο χαλαζια δεν θα εχει σκληρο νερο κ αλατα

Στάλθηκε από το HUAWEI MT7-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148456 από Savvas
Σε αυτό ακριβώς που είπες απαντάω. Με φίλτρο χαλαζία δεν θα έχει απλώς (πολλά) μη διαλυτά αιωρούμενα στερεά -κοινώς χώμα, λάσπη, ξένα σώματα-. Θα έχει ακριβώς το ίδιο σκληρό νερό και τα ίδια (πρακτικά) ιόντα. Η πιθανή καθίζηση αλάτων ως εκ τούτου δεν επηρεάζεται, και παραμένει ίδια.

Δεδομένου ότι το 1ο μου μεταπτυχιακό στη διαχείριση υδάτινων πόρων, ήταν κατά 70% υδροχημεία, νομίζω ότι ξέρω τι λέω ;). Οι διαφημίσεις φίλτρων νερού είναι κατά 85%, παραπλανητικές -και γραμμένες απο άσχετους-.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148480 από johnnybo
Μόνο για να προστατεψω λίγο περισσότερο το δίκτυο. Το κόστος είναι μηδαμινό αφού έχει μαζευτεί από κλιματιστικό και αφυγραντηρα.Ήδη έχω καμία 80 λίτρα και σκέφτηκα να το χρησιμοποιησω όπως κάνω και στο σίδερο ατμού

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148481 από johnnybo

Savvas έγραψε: Σε αυτό ακριβώς που είπες απαντάω. Με φίλτρο χαλαζία δεν θα έχει απλώς (πολλά) μη διαλυτά αιωρούμενα στερεά -κοινώς χώμα, λάσπη, ξένα σώματα-. Θα έχει ακριβώς το ίδιο σκληρό νερό και τα ίδια (πρακτικά) ιόντα. Η πιθανή καθίζηση αλάτων ως εκ τούτου δεν επηρεάζεται, και παραμένει ίδια.

Δεδομένου ότι το 1ο μου μεταπτυχιακό στη διαχείριση υδάτινων πόρων, ήταν κατά 70% υδροχημεία, νομίζω ότι ξέρω τι λέω ;). Οι διαφημίσεις φίλτρων νερού είναι κατά 85%, παραπλανητικές -και γραμμένες απο άσχετους-.

Αλήθεια Σάββα μια και το κατέχεις με τα νερά, αυτές οι συσκευές που ενώνονται πάνω στην σωλήνωση και ασκούν κάποια ηλεκτρική τάση μειώνουν τα άλατα στο δίκτυο ή όχι.Φαντάζομαι κάτι θα χεις ακούσει!

Στάλθηκε από το Tab2A7-10F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ