Επιλογη μεγεθους λεβητα - καυστηρα βαση απωλειων

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #146983 από etsa67
Μπορεί βεβαίως και να τον λειτουργήσει και κάτω από 30000 ας πούμε 22000 kcal/h καλά θα είναι. Με ενδιαφέρει να ξέρω το υλικό κατασκευής (μαντέμι ή χάλυβας) αν είναι από χάλυβα θα βάλει τετράοδη στην εισαγωγή και τρίοδη 55 στην επιστροφή αλλά με δύο κυκλοφορητές συνολικής αξίας 65+65+75+75=280 ευρώ.
Την καμινάδα να την αφήσεις όπως είναι και όλα θα πάνε καλά.
Όταν λειτουργεί με τα παραπάνω παρελκόμενα θα εξασφαλίζεις προστασία στον λέβητα από τα θεικά οξέα , θερμότητα όση απαιτείται στα σώματα βάση εξωτερικής θερμοκρασίας (στο περίπου), απόθεμα ισχύος νερών πάντα στον λέβητα.
Αν απλά ρυθμίσεις τον κυκλοφορητή στους 60 το κάτω σώμα του λέβητα θα είναι κρύο και η μικρότερη παροχή καυσίμου θα δημιουργήσει υδρατμούς από τον θάλαμο και δεν θα πραστατεύει σωστά το καζάνι.
Θέλει τρίοδη ή έναν κυκλοφορητή με αντεπίστροφη αν θέλεις σου φτιάχνω σχέδια.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #146985 από vagroul
ο λεβητας ειναι απο μαντεμι και εσωτερικα εχει και κατι χτιστο που λογικα ειναι το πυροτουβλο που λες. θα πρεπει να κανω και παρεμβαση στην υδραυλικη εγκατασταση γιατι ο υδραυλικος ειχε κανει το by pass του λεβητα στον ηλιακο και οχι πανω απο τον λεβητα με τον κυκλοφοριτη οπως το εκαναν πιο παλια και οπως μου το περιγραφεις νομιζω οτι κατι τετοιο χρειαζεται. τι μπεκ θελει για τις 22000 περιπου. αυτο που εχει τωρα γραφει πανω ( 100 60 μοιρες DANFOSS )
αν μπορουσες να κανεις αυτο που λες με το σχεδιακι θα ηταν καλυτερα....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #146996 από etsa67
Το μαντέμι αντέχει πολύ περισσότερο στα θεεικά οξέα επειδή κατά τη χύτευσή του δημιουργείται μία πολύ λεπτή επίστρωση πυριτίου στην επιφάνεια που δεν επιτρέπει την οξείδωση του υλι΄κού.
Το 1,00 gal /h x 3,73= 3,73 στα 10 κιλά πίεση της αντλίας αλλά αν λειτουργεί στα 12 τότε η παροχή αυξάνεται 3,73 οπότε χρείαζεται να βάλεις μπεκ 0,85 gal/h.
Αυτά γίνονται με το ΄1,00 gal/h που έχει ο καυστήρασ σου.
Το 60 δίπλα δηλώνει τις μοίρες στις οποίες ανοίγει η φλόγα και το s αν είναι συμπαγής ή όχι.
Kανονικά το Danfoss είναι η κατά εξοχήν επιλογή μου είναι απροβλημάτιστα στα μικρά νούμερα ,αξιόπιστα.
Τώρα πόσες kcal/h βγάζει το 1,00 γαλόνι στα 10 κιλά πίεση της αντλίας? 1 x 3,73= 3,73 x 11 kw=41 kw x 860=35260 kcal/h
Για 22000 kcal/h ή 25 kw θα χρειαστείς μπέκ παροχής 0,65 gal/h στα 10 κιλά πίεσης της αντλίας του καυστήρα.΄
Ο θάλαμος έχει μία πυρίμαχη πλάκα στη πλάτη για να μην καταπονείται από τη φλόγα η φέτα του λέβητα.
Θα πάρεις πυρότουβλα ή μία λαμαρίνα ανοξείδωτη περίπου 1-2 χιλιοστά θα την κάνεις σαν ένα κύλινδρο και θα την τοποθετήσεις στον θάλαμο. Η φλόγα θα αναπτύσσεται μέσα σε αυτήν την λαμαρίνα και αυτή θα ακτινοβολεί στα τοιχώματα της εστίας και από τη πίσω ανοιχτή μεριά θα περνάνε τα καυσαέρια και θα έρχονται πάλι μπροστά από το κενό που θα έχει η λαμαρίνα με τα τοιχώματα της εστίας.
Τότε η ένταση της φλόγας θα μεταφερθεί και στις διαδρομές του καζανιού με αποτέλεσμα την αποφυγή συμπυκνωμάτων.
Αρκεί να τραβάει η καμινάδα που υπάρχει. Όχι πάρα πολύ αλλά να έχει ελκυσμό και να τον πιάνει σχετικά γρήγορα. 0,15 pa .
Το σκαρίφιμα θα στο φτιάξω αύριο. Θα στο γράψω τώρα να το καταλάβεις χωρίς τετράοδη. και τρίοδη.
1.Στην έξοδο του καζανιού (η ζεστή γραμμή) θα κάνεις μία διακλάδωση με σωλήνα και ταύ φ 28μμ. Στη μία άκρη του ταύ θα συνδέσεις τα σώματα αλλά στην άλλη η οποία θα κοιτάζει στο κάτω μέρος θα εν΄σεις με φ 28μμ την επιστροφή του καζανιού. Ο κυκλοφορητής θα τοποθετηθεί στη επιστροφή του καζανιού μετά το ταύ φ28 μμ της επιστροφής τώρα.
Το κύκλωμα θα γίνεται ως εξής: Ο κυκλοφορητής θα ξεκινάει από τους 50c και θα αναρροφάει και από τα σώματα και από την εισαγωγή του λέβητα (τη ζεστή) και θα στέλνει έτοιμο ζεστό νερό στην επιστροφή του λέβητα και στα σώματα όμως.
Επίσης μπορείς να εγκα/σεις τον κυκλοφορητή στο κομμάτι του σωλήνα που ενώνει την εισαγωγή και επιστροφή με βαλβίδα αντεπίστρωφης 1 1/4 για να μην επιστρέφονται τα νερά της εισαγωγής από τα σώματα.
2. Το άλλο σύστημα έιναι καλύτερο με τετράοδη βάνα και ρύθμιση στο 50%.
3. Ένα άλλο είναι τρίοδη και τετράοδη συγχρόνως ακόμα καλύτερο.
Χριστός Ανέστη Χρόνια Πολλά.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #147044 από vagroul
χρονια πολλα!!!
αυτο που λες με την σωληνα δεν θα ειναι προεκταση της μπουκας του καυστηρα αλλα μεταξυ τους θα πρεπει να υπαρχει ενα κενο. θα βγαλω μια φωτογραφια τον χωρο καυσης και θα σου την στειλω. τωρα με το κυκλωμα το εχω καταλαβει εν μερη. σκεφτομουν να βαλω ετσι και αλλιως τριοδη και αν βγω οικονομικα να βαλω και αντισταθμιση ( της CETA που ειναι και οικονομικη. )

Το 1,00 gal /h x 3,73= 3,73 στα 10 κιλά πίεση της αντλίας αλλά αν λειτουργεί στα 12 τότε η παροχή αυξάνεται 3,73 οπότε χρείαζεται να βάλεις μπεκ 0,85 gal/h.

κατι ειναι λαθος απο τα δυο νομιζω. πως μπορω να δω την πιεση της αντλιας και να σου πω.
απο ποια περιχοη εισαι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #147045 από etsa67
Nαί έχεις δίκιο.
Το 1,00 γαλ / ώρα μπέκ =3,73 κιλά ή /0,840 γρ/λίτρο=4,4 λίτρα /ώρα στα 10 κιλά πίεση της αντλίας πετρελαίου.
ή 0,90 γαλ/ώρα μπέκ = 3,4 κιλά /ώρα στα 10 κιλά πίεση αλλά στα 12 κιλά θα βγάλει παροχή 3,71 κιλά/ώρα.
Αν η ισχύς των σωμάτων σύν τις προσαυξήσεις ανέρχονται στις 20000 kcal/h /9,5 kcal/kilo petreleu= 2,15 kila/h. η 0,60 γαλ/ώρα μπέκ 60 μοιρών ανοίγματος δισκορπισμού και 10 κιλά πίεση.
Αν η πίεση που λειτουργεί ο καυστήρας πετρελαίου είναι 12 τότε θα μειώσεις παροχή μπέκ σε 0,55 γαλ/ώρα γιατί?
Η ρίζα του 10/12 μπαρ= 0,91 μπάρ x 2,15 κιλα= 1,96 /3,73=,53=0,55 γαλ//ωρα. που στη πίεση των 12 μπάρ θα δώσει 2,15 κιλά /ώρα x 9.500 kcal/kg=20450 kcal/h
Άρα το νέο μπέκ για 20000 χιλ/δες θα είναι 0,55 στα 12 κιλά πίεση ή 0,6 στα 10 κιλά πίεση. Αν θέλεις Danfoss τότε βάλε 0,65 και μείωσε τη πίεση στα 9,2-9,4 μπάρ ή επέλεξε το 0,55 στα 12 κιλά αν δουλεύει εκεί η αντλία.
Συνήθως οι Ιταλικοί έχουν 12 κιλά και όλοι οι άλοι δουλεύουν στα 10 κιλά.

Στα 10 κιλά

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vagroul

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 9 Μήνες πριν #147527 από vagroul
καλημερα, περασε καιρος....
εν μερη εχω καταλαβει ολα αυτα που μου γραφεις . το προβλημα για εμενα παραμενει η τεραστια καμιναδα που εχω εγκλωβίσει το μυαλο μου οτι απο εκει γινετε μεγαλη σπαταλη ( αμίαντος 12 μετρα με 28 η 30 cm διαμετρο )
για το μπεκ το καταλαβα.

τις 3 συνδεσμολογιες που μου γραφεις δεν εχω καταλαβει καλα. οπως και

Ο θάλαμος έχει μία πυρίμαχη πλάκα στη πλάτη για να μην καταπονείται από τη φλόγα η φέτα του λέβητα.Θα πάρεις πυρότουβλα ή μία λαμαρίνα ανοξείδωτη περίπου 1-2 χιλιοστά θα την κάνεις σαν ένα κύλινδρο και θα την τοποθετήσεις στον θάλαμο. Η φλόγα θα αναπτύσσεται μέσα σε αυτήν την λαμαρίνα και αυτή θα ακτινοβολεί στα τοιχώματα της εστίας και από τη πίσω ανοιχτή μεριά θα περνάνε τα καυσαέρια και θα έρχονται πάλι μπροστά από το κενό που θα έχει η λαμαρίνα με τα τοιχώματα της εστίας.
Τότε η ένταση της φλόγας θα μεταφερθεί και στις διαδρομές του καζανιού με αποτέλεσμα την αποφυγή συμπυκνωμάτων.

αυτο που καταλαβαινω ειναι αν οτι θα βαλω μια σωληνα σαν προεκταση της μπουκας του καυστηρα η οποια μεταξυ μπουκας και καυστηρα (η μιατης ακρη ) θα εχει ενα κενο και η αλλα ακρη θα κατευθυνει την φλογα πανω στην πλατη του θαλαμου καυσης ( που εχει πυροτουβλο )


μια ακομα απορία
το σπιτι βαση της μελετης απωλειων ειναι 18,2kw με την προσαυξηση για λεβητα πετρελαιου 20% ( δηλαδη 14,5kw πραγματικα ) . οι απώλειες υπολογιζονται για την χειροτερη περιπτωση 0-20 βαθμους και πανω σε αυο κανουμε και προσαυξηση 20% για καποιο λογο???. αν εγω θελω 20c εσωτερικη και η εξωτερικη δυσκολα πεφτει κατω απο 7 βαθμους δεν χρειαζομαι αρκετα μικροτερο λεβητα ( pellet, πετρελαιο , αντλια θερμοτητας ) π.χ. μια σομπα καλοριφερ pellet 12kw θα με κάλυπτε????
Last edit: 8 Χρόνια 9 Μήνες πριν by vagroul.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ