Ασύρματος θερμοστάτης

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137223 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Ασύρματος θερμοστάτης

panosf01 έγραψε: Γνωμη μου ειναι να βαλεις ενα μικρο κλιματιστικο ινβερτερ στο υπνοδωματιο και να απεξαρτηθεις απο την κεντρικη θερμανση και τον πεθερο σου.Το ρευμα που καταναλωνει για τις ωρες λειτουργιας ειναι ελαχιστο και θα χεις και δροσισμο το καλοκαιρι.

Εχω κλιματιστικό inverter πολυ καλό αλλά για να λειτουργήσει σωστά θα πρεπει η πόρτα του παιδικού να ειναι κλειστή για να πιάνει θερμοκρασία το δωμάτιο πράγμα που δεν ειναι εφικτό λόγω παιδιού (5 χρόνων) . Θα λειτουργώ αναγκαστικά το τζάκι απο ότι φαινεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137232 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ασύρματος θερμοστάτης
τζακι και κλιματιστικο με ανοιχτη πορτα ...εχει πολυ εγαλυτερη σημασια η κατανομη της θερμοκρασιας στον χωρο απο την ιδια την θερμοκρασια καλυτερτα 18 βαθμοι σ ολο το σπιτι παρα 15 εδω 20 παραδιπλα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137239 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Ασύρματος θερμοστάτης
Δοκιμασε το στους 18-19 βαθμους οχι παραπανω με λιγο ανοιχτη πορτα,σου μιλαω εκ πειρας και εγω με παιδι(3,5χρονων) δυο χρονια ετσι την εβγαλα ,δυστυχως,σε ολονυχτια λειτουργια παρολο που εχω θεμα με την ξηροτητα που προκαλει το κλιματιστικο.Το μυστικο ειναι η χαμηλη θερμοκρασια ρυθμισης κατα την γνωμη μου.Αλλωστε και το τζακι σου αερα ζεσταινει..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137297 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Ασύρματος θερμοστάτης

panosf01 έγραψε: Δοκιμασε το στους 18-19 βαθμους οχι παραπανω με λιγο ανοιχτη πορτα,σου μιλαω εκ πειρας και εγω με παιδι(3,5χρονων) δυο χρονια ετσι την εβγαλα ,δυστυχως,σε ολονυχτια λειτουργια παρολο που εχω θεμα με την ξηροτητα που προκαλει το κλιματιστικο.Το μυστικο ειναι η χαμηλη θερμοκρασια ρυθμισης κατα την γνωμη μου.Αλλωστε και το τζακι σου αερα ζεσταινει..

18-19 στο ζεστό το air condition? αυτό που δεν κατάλαβα ειναι πως δεν θα πετύχω οικονομία με το να βάλω ασύρματο θερμοστάτη στο παιδικό και να κλείσω όλα τα αλλά σώματα. Γιατι εφόσον το υπόλοιπο σπίτι θα ειναι ζεστό στο μονο που θα δουλέψει ο καυστήρας ειναι το παιδικό. Πόση ώρα θα κανει πια για να ανεβάσει θερμοκρασία ενα δωμάτιο για να δώσει σημα να κόψει ο θερμοστάτης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137300 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Ασύρματος θερμοστάτης
Επιμένεις σε κάτι που σου εξηγούμε ότι δεν λειτουργεί.
Αν όλα τα σώματα του σπιτιού βρίσκονταν μέσα στο παιδικό δωμάτιο, πράγματι θα ζεσταινόταν αμέσως και ο καυστήρας θα έκοβε σύντομα. Τώρα με αυτό που προτείνεις θα συμβαίνει το εξής.
Αν π.χ. έχεις εγκατεστημένα σώματα 17,000 kcal στο σπίτι συνολικά και 1.800 kcal στο παιδικό δωμάτιο, για όση ώρα δουλεύεις τον καυστήρα θα χρεώνεσαι για αέριο αξίας 17.000 kcal, αλλά εσύ θα καταναλώνεις μόνο 1.800 kcal.

Όση ώρα θέλει όλο το σπίτι να ζεσταθεί συνολικά με τη δύναμη όλων των σωμάτων, την ίδια περίπου ώρα θέλει και το παιδικό δωμάτιο μόνο του να ζεσταθεί με τη λειτουργία του σώματος που αντιστοιχεί σε αυτό. Τα σώματα είναι έτσι μοιρασμένα που στο χρόνο λειτουργίας να ζεσταίνουν ομοιόμορφα τον κάθε χώρο. Διαφορετικά μετά απο λίγες ώρες, το ένα δωμάτιο θα γινόταν χαμαμ απο τη ζέστη, και το άλλο θα είχε συνθήκες βόρειου πόλου αν δεν ήταν ομοιόμορφα κατανεμημένα.

Εν κατακλείδι, όταν κλείσεις τα υπόλοιπα σώματα, δεν κατευθύνεις στο ανοιχτό σώμα το σύνολο της θερμικής ενέργειας που αντιστοιχεί στην εγκατάστασή σου. Αυτό θα τραβάει μόνο τη δυναμικότητα σε θερμίδες που έχει το σώμα του παιδικού δωματίου (την υπόλοιπη ενέργεια την επιστρέφεις πίσω στο λέβητα και πιθανά τη χρησιμοποιούν οι υπόλοιποι χρήστες). Όμως ο ωρομετρητής με το άνοιγμα της ηλεκτροβάνας θα σε χρεώνει σα να δουλεύει όλη η εγκατάσταση αφού αυτό ορίζει ο πίνακας κατανομής δαπανών θέρμανσης.
Σου εξήγησα πως αυτό που ζητάς να κάνεις, γίνεται μόνο με θερμιδομέτρηση. Δυστυχώς δεν υπάρχει κανένας άλλος τρόπος και άδικα βασανίζεσαι προς αυτή την κατεύθυνση. Πρέπει να βρεις μια άλλη λύση
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137335 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Ασύρματος θερμοστάτης
Savvas αυτο που λές ισχύει και για λέβητα πετρελαίου?Αν απομονώσεις δλδ 4-5 σώματα καλοριφέρ και θές να ζεστάνεις μόνο 2 δωμάτια δεν κερδίζεις πετρέλαιο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ