Ασύρματος θερμοστάτης

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137185 από legend7ts
Ασύρματος θερμοστάτης δημιουργήθηκε από legend7ts
Καλημέρα, έχω τοποθέτηση στο σπίτι ενεργειακό τζάκι αεροθερμο για θέρμανση. Το μόνο πρόβλημα ειναι το παιδικό δωμάτιο που ειναι και το πιο απομακρυσμένο. Έχω στο σπίτι καλοριφέρ που δουλεύουν με αέριο. Σκέφτομαι να βάλω ένα αςυρματο θερμοςτατη στο δωμάτιο αυτό και να κλειςω όλα τα αλλά σώματα ώστε να πηγαίνει ζεστό νερό από το λέβητα μόνο εκεί. Το κακό ειναι ότι παρόλο που έχω αυτονομία με το κάτω όροφο (πεθερός) δεν μπορώ να βγάλω σωστά τα ποσά πληρωμής . Θέλει το συνολικό ποσό να το διαιρούμε με τις συνολικές ώρες και το αποτέλεσμα με τις ώρες του καθενός. Δε θέλει να λαμβάνει υπόψιν τα τετραγωνικά του σπιτιού. Έχω 80 τμ και εκείνος 100. Από επάνω έχω ταράτσα και εκείνος από κάτω ακατοίκητο σπίτι. Συντελεστές δεν έχω ούτε μπορώ να βρω. Αν κάνω αυτό που λέω με το ασύρματο θερμοστάτη θα γράφουν οι ώρες σα να δουλεύουν και αλλά δώματα ή θα πετύχω οικονομία;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137188 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Ασύρματος θερμοστάτης
Το θέμα της θερμιδομέτρηση-ωρωμέτρησης είναι κατι που πρεπει να το συμφωνησετε μεταξύ σας. Αν δεν συμφωνηθεί σωστά θα νοιωθει ο ενας οτι πληρωνει παραπανω απο τον αλλον. Τι μετρητή εχετε? Ωρομέτρησης? Δηλαδη μετράει ποσες ωρες είναι ανοιχτή η ηλεκτροβάνα?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137189 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Ασύρματος θερμοστάτης

jnet έγραψε: Το θέμα της θερμιδομέτρηση-ωρωμέτρησης είναι κατι που πρεπει να το συμφωνησετε μεταξύ σας. Αν δεν συμφωνηθεί σωστά θα νοιωθει ο ενας οτι πληρωνει παραπανω απο τον αλλον. Τι μετρητή εχετε? Ωρομέτρησης? Δηλαδη μετράει ποσες ωρες είναι ανοιχτή η ηλεκτροβάνα?

Αν θυμάμαι καλά ο μετρητής δεν ξεκινάει όταν παίρνει μπροστά ο λέβητας αλλά μετά από λίγο όταν ανοίγει η Βάνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137190 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Ασύρματος θερμοστάτης
Επειδή δεν πρόκειται να βρω άκρη μαζί του και δεν θέλω να τσακωθώ, αν βάλω ασύρματο θερμοστάτη μόνο για το παιδικό θα πετύχω οικονομία ή θα ειναι σαν να δουλεύουν όλα τα σώματα του σπιτιου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137191 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Ασύρματος θερμοστάτης
Το εξηγήσαμε και σε άλλο νήμα. Αυτό που λες με τα κλειστά σώματα απαιτεί θερμιδομέτρηση.
Με την ωρομέτρηση δεν έχει σημασία αν έχεις κλειστά τα άλλα σώματα, η καταγραφή αφορά όλο το κύκλωμα με βάση τον πίνακα κατανομής δαπανών που βγαίνει απο τα χιλιοστά και κανονικά χρεώνεσαι σα να θερμαίνεις όλο το σπίτι. Ο ασύρματος θερμοστάτης δεν παίζει σχεδόν κανένα ρόλο, η θέρμανση με αυτό τον τρόπο για ένα δωμάτιο θα κοστίζει "καραραβίσια" σε εσένα και οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες θα τρίβουν τα χέρια τους.

Μόνο με προφορική συμφωνία θα μπορούσατε να καταλήξετε σε μια μπακαλίστικη λύση, αλλά όπως λες ο πεθερός σου δεν είναι άνθρωπος για τέτοιες συζητήσεις και η εμπειρία λέει ότι σε αυτές τις περιπτώσεις η παρεξήγηση είναι θέμα χρόνου να συμβεί.
Πίνακα κατανομής δαπανών για ένα δωμάτιο με την ωρομέτρηση, κανένας σοβαρός μηχανολόγος δεν θα δεχτεί να σου δώσει.
Οπότε ή πληρώνεις κανονικά για τη θέρμανση όλου του σπιτιού, ή βάζεις θερμιδομέτρηση, ή ξεχνάς το λέβητα και ψάχνεις άλλη λύση για να ζεστάνεις το δωμάτιο.

Υ.Γ. Το κόστος της θερμιδομέτρησης θα πρέπει να κατανεμηθεί στους ιδιοκτήτες και γενικά είναι το πιο δίκαιο σύστημα. Κάποιος που ενδιαφέρεται για την πραγματικά σωστή και δίκαιη κατανομή των λειτουργικών εξόδων θέρμνασης δεν θα έπρεπε να έχει αντίρρηση στην τοποθέτηση του. Η απόσβεση έρχεται σύντομα.

Υ.Γ.2 Με την ωρομέτρηση ο υπολογισμός δεν γίνεται έτσι όπως λέει ο πεθερός σου. Στην πραγματικότητα γίνεται ένας πίνακας κατανομής δαπανών απο μηχανολόγο (που λαμβάνει υπόψη τα μ², τις απώλειες των διαμερισμάτων και σωληνώσεων, το μέγεθος των εγκατεστημένων σωμάτων καλοριφέρ κτλ) και βγάζει με τους κατάλληλους συντελεστές τι πρέπει να πληρώνει το κάθε διαμέρισμα ανάλογα με τις ώρες που γράφει το ρολόι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137194 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Ασύρματος θερμοστάτης
Γνωμη μου ειναι να βαλεις ενα μικρο κλιματιστικο ινβερτερ στο υπνοδωματιο και να απεξαρτηθεις απο την κεντρικη θερμανση και τον πεθερο σου.Το ρευμα που καταναλωνει για τις ωρες λειτουργιας ειναι ελαχιστο και θα χεις και δροσισμο το καλοκαιρι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ