ΚΕΝΑΚ και παρελθόν

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132866 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα ΚΕΝΑΚ και παρελθόν

Savvas έγραψε: Δεν σου είπα ότι δεν περνάει απο την πολεοδομία το επιπλέον. Σου είπα ότι απο τη στιγμή που καλύπτεις τις απαιτήσεις του κανονισμού (εκεί θα μπορούσες να πεις ότι κάποιος δεν κάνει σωστά τη δουλειά του. Το "εγκληματίας" που λες δεν το σχολιάζω), τυχόν επιπλέον υλικά είναι απόφαση του πελάτη αφού αυτός πληρώνει. Είναι δικαίωμα του να πάρει ότι απόφαση θέλει, δεν θα κάνω εγώ κουμάντο στη δική του τσέπη. Η δουλειά μας είναι να τον ενημερώνουμε σωστα. (Όμως τις εποχές που το πετρέλαιο είχε 0,30€) ότι τεχνοοικονομική μελέτη και να έκανες για τη σχέση κόστους οφέλους, δεν έβγαιναν τα νούμερα. Οι αποσβέσεις έρχονταν στην 20ετία. Πως να το κάνουμε τώρα? Πες το άλλου το 2004 να δώσει 15.000-20.000€ παραπάνω για μονώσεις για να τα πάρει πίσω σε 20 χρόνια και περίμενε να σε πάρουν στα σοβαρά.

Εδώ ο άλλος το 2008 έπαιρνε τη τζιπάρα 4.000 κυβικά και σε 2 χρόνια που έφαγε τεκμήριο στο κεφάλι και τη βενζίνη στο 1,70€ το λίτρο έψαχνε γκρεμό να το πετάξει και εν έτη 2004 θα κάναμε σενάρια με πετρέλαιο θέρμανσης στη δεκαετία στο 1.30€ ? Κανείς δεν περίμενε αυτές τις εξελίξεις, οπότε σήμερα καλούμαστε να δούμε τα πράγματα διαφορετικά.

Όσον αφορά το U, αφού ξέρεις απο αυτά, άνοιξε ένα πρόγραμμα και τρέξε ένα σενάριο με πραγματικές ανάγκες-καταναλώσεις ενέργειας, ΔΤ εσωτερικής - εξωτερικής θερμοκρασίας στην Ελλάδα και τις αντίστοιχες μονώσεις (απο 0 έως 10 cm).
Διαχωρίζουμε φυσικά Δώμα (όπου είναι πολύ πιο σημαντικό το πάχος μόνωσης) απο πλευρικούς τοίχους.
Βάζεις μέσα τους παράγοντες κόστος κατασκευής, υλικών και κόστος ενέργειας και μετά βλέπεις τι σου βγάζει.
Μην ξεχάσεις να λάβεις υπόψη και διαφορετικά σενάρια χρήσης (διακοπτόμενη-συνεχής). Και δες στο τέλος τα αποτελέσματα και μου λες. (Για να σε βοηθήσω έχουμε τρέξει σε matlab τέτοιο κώδικα βελτιστοποίησης και τα αποτελέσματα δεν ήταν έτσι όπως τα λες).
Τώρα βέβαια αυτά είναι γενικεύσεις και κάθε περίπτωση είναι κάπως διαφορετική, όμως η βασική αρχή ισχύει. Προ του 2010 με τον ΚΘΚ, δεν έβγαιναν τα νούμερα με τίποτα, όσο το κόστος της ενέργειας αυξάνει, τόσο μετατοπίζεται το σημείο ισορροπίας της καμπύλης κόστους-οφέλους. Τώρα με τον ΚΕΝΑΚ θες, δε θες είναι πιο αυστηρά τα πράγματα και σου προδιαγράφει άλλες τιμές.

Ρίξε μια ματιά καθαρά για το ισοζύγιο ενέργειας με το πάχος μόνωσης και σε αναλύσεις τύπου
[img size=100]http://www.deckerhomeservices.com/Insulation thickness.bmp[/img]
και


για να πάρεις μια ιδέα.


Υ.Γ. Και να σου δώσω το άλλο άκρο? Πριν απο 2 χρόνια, με φωνάζει ο κουμπάρος μου να πω μια γνώμη στο σπίτι ενός φίλου του (χωριό, κλιματική ζώνη Α) που έφτιαχνε τότε. Όλο καμάρι μας λέει ο τύπος το έκανα "τούμπανο" το σπίτι στις μονώσεις, 10cm εξωτερικές και 8 cm εσωτερικές μονώσεις. Μου πήγαν 20.000€ τα μονωτικά (μόνο οι πολυστερίνες) αλλά θα γίνει ωραίο!
Κοιτάζω και τι να δω, τον έβαλαν να βάλει 10άρα μονωση και κεραμοσκεπή στην Α ζώνη (παραθαλάσια περιοχή).
Ας το καταπιούμε αυτό, (που αν ήξερε ο άλλος ότι η έννοια του παθητικού σπιτιού είναι ότι κλιματίζεις όλο το χρόνο και δεν κρατάς 6 μήνες ανοιχτά τα παράθυρα επειδή ζείς σε καταπληκτικό κλίμα. Αλλά το παθητικό, παθητικό, λες μένει στον αρκτικό κύκλο...).
Όταν κατάλαβα τι εννοούσε εσωτερικές μονώσεις, μου έφυγε η μασέλα. Τον έβαλαν και μόνωσε τους εσωτερικούς τοίχους του σπιτιού, μεταξύ δωματίων.... :woohoo: Διπλές τοιχοποιίες, πολυστερίνες κτλ.
Σφαγή.

Τι του λες τότε εκεί? Ήρθα σε πολύ δύσκολη θέση.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132871 από aggelost
Απαντήθηκε από aggelost στο θέμα ΚΕΝΑΚ και παρελθόν
Ποσο αγοραζε την θερμοδιακοπη ο αλουμινας αρκετα ακριβα τοτε και καμια σχεση το ΡVC με το αλουμινιο τα εχω δουλεψη και τα δυο οταν δουλευα σε αυτον τον τομεα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132878 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα ΚΕΝΑΚ και παρελθόν

Savvas έγραψε: Όταν κατάλαβα τι εννοούσε εσωτερικές μονώσεις, μου έφυγε η μασέλα. Τον έβαλαν και μόνωσε τους εσωτερικούς τοίχους του σπιτιού, μεταξύ δωματίων.... :woohoo: Διπλές τοιχοποιίες, πολυστερίνες κτλ. Σφαγή.
Τι του λες τότε εκεί? Ήρθα σε πολύ δύσκολη θέση.


κορυφαιο!!!!!!!!!!!

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132886 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα ΚΕΝΑΚ και παρελθόν

aggelost έγραψε: Ποσο αγοραζε την θερμοδιακοπη ο αλουμινας αρκετα ακριβα τοτε και καμια σχεση το ΡVC με το αλουμινιο τα εχω δουλεψη και τα δυο οταν δουλευα σε αυτον τον τομεα


Λογικά (δεν είμαι αλουμινάς), το κοστολόγιο σε ένα κούφωμα έχει ως εξής:

1) Υλικό κάσας/φύλλου (με το βάρος), 2) εργασία για κοπή & συναρμολόγηση, 3) εργασία για τοποθέτηση, 4) ρολλό (υλικά και μοτέρ), 5) χρώμα, 6) εργολαβικό κέρδος, 7) εξαρτήματα (γωνίες γωνιάστρας, μηχανισμοί, λάστιχα, κλπ).

Ακόμα λοιπόν και 100% να είναι βαρύτερο το κούφωμα λόγω θερμοδιακοπής, δε διακιολογείται το να είναι περισσότερο από 20-30% ακριβότερο σε σχέση με το απλό. Θα χρειαστεί περισσότερη ώρα να το κόψει/μοντάρει/τοποθετήσει? Περισσότερα εξαρτήματα? Άλλο μηχανισμό ανάκλησης?

Συνεπώς, το ότι τα πάσαραν με 70% ακριβότερα ήταν ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΑΡΑΛΟΓΟ. Τόσο απλά........

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132888 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα ΚΕΝΑΚ και παρελθόν
Σάββα, το "εγκληματίας" ήταν και για να "τονίσω" την άποψή μου σχετικά με την αμέλεια, ελαφρότητα που αντιμετωπιζόταν το θέμα των απωλειών.

Σχετικά με το U. Αν ένα στοιχείο έχει U=1 W/m2/oK και ένα έλλο έχει U=0.5 W/m2/oK, σημαίνει ότι το ένα σε σχέση μετο άλλο έχει 50% περισσότερες απώλειες.

Αν λοιπόν έχουμε 100 m2 σπίτι, διαστάσεων 10m x 10m, τότε έχει ΠΕΡΙΠΟΥ εξωτερικές τοιχοποιΐες:
4 x 10 x 3 = 120 m2 (δεν έβαλα παράθυρα). Άρα για ένα χειμώνα 5 μηνών, με μέση εξωτερική θ=12 oC και επιθυμητή εσωτερική θ=20 oC, θα έχουμε διαφορές στις απώλειες:

120 m2 x 0.5 W/m2/oK x 8 οK x 150 ημέρες x 24 h/ημέρα = 1728 kWh.

Από την ταράτσα, 100 m2 έχει: 1440 kWh.

Άρα χωρίς τα κουφώματα, έχει διαφορά σε απώλειες: 3168 kWh * 0.20 ευρώ/kWh = 630 ευρώ μόνο το χειμώνα, χωρίς τα κουφώματα, χωρίς το καλοκαίρι και την απαιτούμενη ψύξη.

Συνεπώς, οι καλές μονώσεις, είναι επένδυση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132897 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα ΚΕΝΑΚ και παρελθόν

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Σάββα, το "εγκληματίας" ήταν και για να "τονίσω" την άποψή μου σχετικά με την αμέλεια, ελαφρότητα που αντιμετωπιζόταν το θέμα των απωλειών.

Σχετικά με το U. Αν ένα στοιχείο έχει U=1 W/m2/oK και ένα έλλο έχει U=0.5 W/m2/oK, σημαίνει ότι το ένα σε σχέση μετο άλλο έχει 50% περισσότερες απώλειες.

Αν λοιπόν έχουμε 100 m2 σπίτι, διαστάσεων 10m x 10m, τότε έχει ΠΕΡΙΠΟΥ εξωτερικές τοιχοποιΐες:
4 x 10 x 3 = 120 m2 (δεν έβαλα παράθυρα). Άρα για ένα χειμώνα 5 μηνών, με μέση εξωτερική θ=12 oC και επιθυμητή εσωτερική θ=20 oC, θα έχουμε διαφορές στις απώλειες:

120 m2 x 0.5 W/m2/oK x 8 οK x 150 ημέρες x 24 h/ημέρα = 1728 kWh.

Από την ταράτσα, 100 m2 έχει: 1440 kWh.

Άρα χωρίς τα κουφώματα, έχει διαφορά σε απώλειες: 3168 kWh * 0.20 ευρώ/kWh = 630 ευρώ μόνο το χειμώνα, χωρίς τα κουφώματα, χωρίς το καλοκαίρι και την απαιτούμενη ψύξη.

Συνεπώς, οι καλές μονώσεις, είναι επένδυση.


Αν και έχει πολύ χοντροειδείς προσεγγίσεις ο συλλογισμός σου, επειδή δεν έχω τώρα χρόνο θα σου πω το εξής για να δεις περίπου τα νούμερα.

Κάνε τώρα τις πράξεις 3.168KWh* 0,030€ (που ήταν χοντρικά το κόστος της KWh με φθηνό πετρέλαιο) = 95€ το έτος

Βάλε τώρα (τα έξτρα υλικά) 1.500€ /95 € και θα βγάλεις 16 χρόνια μόνο για τις απόσβεσεις πολυστερίνης. Στην πραγματικότητα είναι αρκετά πιο σύνθετο.
Αν επιπλέον βάλεις το κόστος ανοιγμάτων (που η διαφορά τιμής ήταν πολύ μεγαλύτερη) πας πάνω απο 25 χρόνια και χωρίς να υπολογίζεις τοκοχρεολύσια αρχικού κεφαλαίου που σε πήγαιναν στο 30+ χρόνια για απόσβεση.

Σου είπα, άλλο πράγμα το τότε και άλλο το σήμερα, παρόλο που διαφωνώ και στους υπολογισμούς απωλειών που βάζεις, αλλα αυτό είναι πταίσμα. Αυτό που θέλω να σου πω φαίνεται και τώρα.
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Savvas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kostasd, trifoky

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ