Υγροποιηση σε μπαλκονοπορτες και πατωμα

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118236 από str1979
οχι απεναντίας με το τζακι ειχα ακομη περισσότερη ζέστη
ισως να ξερενε περισσοτερο την ατμοσφαιρα και να τραβουσε ετσι ενα μερος της υγρασιας του χωρου και να μην εκανε το φαινομενο τοσο εντονο
Το θεμα ειναι οτι αν η λυση ειναι να μονωσω τμηματα της πυλωτης (δοκαρια) προκειμενου να μην εχω αλλο υδρατμους στο πατωμα τοτε πολυ φοβαμαι οτι θα πρεπει να συμβιβαστω με αυτους διοτι δεν μπορω να ξεκινησω τετια εργασια αυτην την περιοδο

Invicta Compact 700
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by str1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118238 από Βιομαζιστής
Χμ! Φοβάμαι ότι φτηνή λύση δεν υπάρχει στην περίπτωσή σου...

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118245 από Gdevil
Πως δεν υπάρχει λύση...
Ξανά το τζάκι...
:silly: :P

Εχμ λίγο σοβαρότερη απάντηση...
Μήπως κατεβάζοντας παντζούρια δείς λίγη διαφορά?
Ειδικά το βράδυ νομίζω είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να κατεβαίνουν


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118248 από kostasd
Φίλε str1979 το πρόβλημα σου είναι αφενός μεν οι θερμογέφυρες όπως σου είπαν και παραπάνω, αφετέρου δε η υψηλή υγρασία που έχει ο αέρας μέσα στο σπίτι σου, με αποτέλεσμα την άνοδο του σημείου δρόσου και την υγροποίηση του πάνω στις κρύες επιφάνειες.
Αν έχεις κάποιο θερμόμετρο επαφής, μέτρα τη θερμοκρασία των επιφανειών όπου γίνεται υγροποίηση και αν έχεις υγρόμετρο, πες μας πόση υγρασία έχεις.

Επίσης δοκίμασε να κάνεις ένα γερό αερισμό του σπιτιού σου το πρωί. Όταν λέω γερό εννοώ 10 λεπτά ανοικτά όλα τα πορτοπαράθυρα. Μετά άναψε θέρμανση και πες μας αν συνεχίζεις να έχεις υγροποιήσεις πάνω στα κουφώματα και σ όσα σημεία έχεις πρόβλημα. Αν δεν αντέξεις για 10 λεπτά, κάνε για 5, αλλά όπως και να χει, στόχος είναι μέσα σε λίγο χρόνο να αντικατασταθεί μεγάλο μέρος του εσωτερικού αέρα με φρέσκο. Οπότε μιλάμε για διαμπερή αερισμό και έντονο, κατά το δυνατόν.

Δοκίμασε αυτό και περιμένω να μας πεις πως πήγε.

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118260 από mastoras
Κράτα όλη την ημέρα σταθερά την θερμοκρασία που έχεις τώρα, και θα εξαλειφθούν όλα τα προβλήματα υδρατμών. :)

Μην ξεχνάμε ότι όταν το πετρέλαιο έρεε σαν νεράκι στους καυστήρες.....δεν είχε κανένας προβλήματα με υδρατμούς, μούχλες, και υγρασίες.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118263 από jnet
Σε εμένα συμβαίνει γιατί δεν εχω τρυπα απορροφητήρα προς αποφυγη των απωλειών που θα είχα. Εβαλα λοιπον φιλτρο ενεργου ανθρακα.
Το αποτέλεσμα ολοι οι υδρατμοι να κυκλοφορούν μεσα στο σπίτι και να καθονται και να υγροποιούνται στις πιό ψυχρές επιφάνειες.

Το μονο που εκανα εγώ γιατί μου συμβαίνει και στις γωνίες στους τοιχους ιδιαίτερα εκει που υπάρχει μπετόν είναι να βάφω με αντιμυκητισιακη μπογιά που δεν επιτρέπει την αναπτυξη μυκητων εκει.



Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.136 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ