Κλείσιμο των καθρεπτών στα κουφώματα

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #108395 από jnet
Στα ανοιγματα των κουφωμάτων στο σπίτι μου εχω κάθρεπτες(αν το λέω καλά γιατί ετσι το θυμάμαι από την κατασκευή) δηλαδη το κουτι από το στορι μπαίνει εκεί μέσα ομως υπάρχει ενα κενο το οποίο μου είπαν τοτε οτι καλό θα ήταν για μόνωση να κλείσει. Νομίζω τότε(2003) μου είχαν πεί οτι το καταληλότερο ηταν ο Ηρακλείτης.

Εχετε καμμιά αποψη τι θα μπορουσε να μπεί

Θα βαλω και φωτογραφία αργότερα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #108457 από jnet

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #108464 από glf
και φελιζόν μπορείς να χώσεις, και fibran. θα σφηνώσει στο σοβά.
στο τελείωμα δε ξέρω τι μπορείς να κάνεις για να μη φαίνεται άσχημα..
γιατί πχ αν το στοκάρεις, ο στόκος θα πιάσει οριακά επάνω στο κούφωμα και στο φελιζόλ και με τον καιρό μπορεί να φύγει. το κούφωμα έχει και τους κραδασμούς του στο άνοιξε κλείσε και ο σοβάς είναι ανελαστικός.

ούτε και φαντάζομαι μπορείς να βάλεις τόσο φαρδύ άπλωμα μαστίχη (οικοδομική σιλικόνη) που είναι το πιο σωστό για επαφή με το κούφωμα

μυστήριο πέρασμα έχεις για κουφώματα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #108467 από jnet
Ευχαριστώ glf θα τα μετρήσω και θα κοιτάξω να βρω ενα υλικό που θα φωλιάζει 100%.
Κατά τα αλλά λέω να το κλείσω με τσιμεντοσανίδα την οποία θα βιδώσω με βύσματα πάνω στο μπετόν(από αυτό είναι τα κατεβάσματα) και θα εφάπεται στο κουτί από το στόρι.


Δημήτρη περιμένω και δική σου αποψη.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #108472 από mastoras
Εαν ήταν δικό μου.......από εκεί ξεκινάω πάντα. :)

Γέμισμα όλο το κενό, βαθιά, με μαλακό υλικό [πχ ορυκτοβάμαβακα] και στο τελείωμα ένα "φιλέτο" φελιζόλ με πάχος λίγο μεγαλύτερο από το κενό.
Φελιζόλ πολύ χαμηλής ποιότητας, γιατί αυτά είναι και πολύ μαλακά, οπότε θα σφηνώσει στο κενό συγκρατώντας και τον ορυκτοβάμβακα στην θέση του.

Στην συνέχεια ορθά όπως είπες Γιώργο, λωρίδα τσιμεντοσανίδας με καρφωτά βίσματα επάνω στο πρέκι.
Για τελείωμα προσεκτική αρμολόγηση με ειδικό αρμόστοκο [σε φυσίγγιο] τοίχου. Προσοχή..... άλλο υλικό ο αρμόστοκος, άλλο η σιλικόνη. Ο αρμόστοκος βάφεται η σιλικόνη όχι. Επίσης ο αρμοστοκος τοίχου έχει υφή όπως ο σοβάς, και έτσι δεν υπάρχει εκείνη η αντιαισθητική λεία γραμμή των γνωστών "σιλικοναρισμάτων"....ιδίως και εκεί που πέφτει δάχτυλο. :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #108476 από Savvas
Υπάρχει και πιο απλή λύση για μη μπλέκεις με τσιμεντοσανίδες, σοβάδες και δύσκολα φινιρίσματα που δεν έχουν και νοημα στην περίπτωσή σου.

Χαρτοταινία για μασκάρισμα του αλουμινίου ώστε να μη λερωθεί πιο κάτω και γέμισμα του κενού προσεκτικά με αφρό πολυουρεθάνης.

Την άλλη μέρα, κόβεις με μαχαίρι ίσια ότι αφρό περισσεύει κάτω απο το πρέκι, αφαιρείς χαρτοταινία, στοκάρεις και βάφεις.
Άμα για όποιό λόγο έχει ατέλειες η έωση αφρού τσιμέντου, γεμίζεις - διορθώνεις με ελαστικό αρμόστοκο σε φύσιγγα.
Θα είναι μια χαρά και αντέχει πλήρως. Αν δεν σου αρέσει το λείο φινίρισμα του στόκου, αντικετάστησέ τον με μια στρώση έτοιμου επισκευαστικού σοβά μιας στρώσης. Μετά αστάρωμα και βάψιμο.

Υ.Γ. Αν εφαρμόσεις τη λύση του επισκευαστικού σοβά, βάλε και μια λωρίδα υαλοπλέγματος που θα ενσωματωθεί στο σοβά και θα πιάνει όλο το κάτω πλάτος (πολυουρεθάνη+πρέκι) για να αποφύγεις τυχών ρηγμάτωση λόγω συστολο-διαστολών σε ακραίες εναλλαγές θερμοκρασίας και θα είσαι κύριος. :)
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Savvas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ