Πυροσβεστήρας οροφής για λεβητοστάσιο

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102410 από μανολης
σκεφτικές να βαλεις πυραντοχη γυψοσανίδα αναμεσα στους λέβητες και στις δεξαμενες η ποιο οικονομικά μπορεις να κανεις ενα ντουβάρι ετσι ώστε να μην εχεις κανενα πρόβλημα

www.knauf.gr/www/el/ksira_domisi/domikes...rds.php?prod_id=5556

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by μανολης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102500 από DOOM_NX

dimlyk έγραψε: εναλλακτικα πουλα το πετρελαιο κι παρε 3 τονους πελλετ να βγαλεις τον χειμωνα :woohoo:

Και πόσο να πουλήσω τα 600 λίτρα για να φτάσει να αγοράσω 3 τόνους; 1,5 €/λίτρο; :silly:

Άστο, το κρατάμε για ώρα ανάγκης... Μόνο μην εξατμιστεί! :S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102621 από DOOM_NX
Λεπόν... Ρώτησα έναν ξάδερφο που είναι στην Πυροσβεστική για το θέμα των πυροσβεστήρων. Μου είπε καλύτερα ο 12κιλος αφού μιλάμε μόνο για 10-15 ευρώ διαφορά και είναι ο μεγαλύτερος που πουλάει. Αλλά για να πάρω μια καλύτερη απάντηση πήρε τηλέφωνο ένα συνάδελφο που εγκρίνει τα σχέδια πυροπροστασίας. Αυτός μου είπε ότι με 1 πυροσβεστήρα οροφής θα κάνω δουλειά και να τον βάλω εκεί που αναμένεται να βγουν οι πρώτες φλόγες από τον καυστήρα. Με δυσκόλεψε αυτή η σκέψη διότι είναι καπακωμένος και αέρα παίρνει από τις γρίλιες που βρίσκονται και στις 3 πλευρές. Αλλά αν είναι να καεί κάτι, εκτός από τα καλώδια και τον πετροβάμβακα που είναι μέσα στα καπάκια, αυτό θα είναι το σιλό. Οπότε μου πρότεινε να τον τοποθετήσω 70-80 εκατοστά πάνω από το σιλό.

Έφυγα και πήγα για να τον αλλάξω. Είπα στον άνθρωπο πως έχουν τα πράγματα, ανέφερα και τις προτάσεις του vag και ότι είμαι άχρηστος, οπότε δεν μπορώ να τον κρεμάσω μόνος μου :P
Κανονίσαμε να μας επισκεφτεί κάποια στιγμή, να δει το μέρος και να μας προτείνει λύσεις. Θα του πληρώσουμε και την εργασία, αρκεί να γίνει σωστά η δουλειά. Μη μας έρθει και σε κάνα κεφάλι 20 κιλά σίδερο...

I will keep you updated.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102635 από vag1234
Απλά να έχεις υπ'όψη σου ότι Π.χ. το 34 Β που γράφει ο πυροσβεστήρας επάνω αφορά συγκεκριμένο πυροθερμικό φορτίο π.χ. 12 kg ξύλα (δεν το θυμάμαι ακριβώς τώρα θα δω τις σημειώσεις και θα σου πω). Οπότε η ποσότητα του κατασβεστικού υλικού θα πρέπει να γίνει βάση του ύψους του πυροθερμικού φορτίου που έχεις στην αποθήκη σου.. Για τα λεβητόστάσία υγρών καυσίμων υπήρχε η απαίτηση για 1 πυροσβεστήρα οροφής 12 kg και έναν φορητό πυροσβεστήρα 12 kgr βάση νομοθεσίας. Με τα στερεά όμως πελλετ και τα λοιπά θεωρώ ότι είναι λίγο πιο επικίνδυνα τα πράγματα.

Στο πετρέλαιο θέμανσης αν πετάξεις ένα τσιγάρο αναμένο σε μιά διαρροή πιο πιθανό είναι να σβήσει το τσιγάρο παρά να αναφλεγεί το πετρέλαιο..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102645 από DOOM_NX

vag1234 έγραψε: Απλά να έχεις υπ'όψη σου ότι Π.χ. το 34 Β που γράφει ο πυροσβεστήρας επάνω αφορά συγκεκριμένο πυροθερμικό φορτίο π.χ. 12 kg ξύλα (δεν το θυμάμαι ακριβώς τώρα θα δω τις σημειώσεις και θα σου πω). Οπότε η ποσότητα του κατασβεστικού υλικού θα πρέπει να γίνει βάση του ύψους του πυροθερμικού φορτίου που έχεις στην αποθήκη σου.. Για τα λεβητόστάσία υγρών καυσίμων υπήρχε η απαίτηση για 1 πυροσβεστήρα οροφής 12 kg και έναν φορητό πυροσβεστήρα 12 kgr βάση νομοθεσίας. Με τα στερεά όμως πελλετ και τα λοιπά θεωρώ ότι είναι λίγο πιο επικίνδυνα τα πράγματα.

Στο πετρέλαιο θέμανσης αν πετάξεις ένα τσιγάρο αναμένο σε μιά διαρροή πιο πιθανό είναι να σβήσει το τσιγάρο παρά να αναφλεγεί το πετρέλαιο..

Καλά και το πέλλετ εκτός καυστήρα δύσκολα ανάβει... Αλλά ποτέ δεν ξέρεις... Οπότε εγώ θα βάλω τουλάχιστον έναν 12άρι πάνω από τον καυστήρα και θα δούμε για τα υπόλοιπα όταν έρθει ο τεχνικός...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102654 από michalisgr
καλησπερα.. επειδη η δουλεια μας εχει να κανει με συστηματα ασφαλειας και πυροσβεστικα ειδη αν θελεις κανε με ενα τηλεφωνο να σου πω αναλυτικα τι ακριβως πρεπει να κανεις.

Ενημερωτικα και μονο ο πυρ/ρας Ξ/Κ 6 Κιλων Οροφης PO θελει βαση νομου καθε χρονο συντηρηση αν ειναι για ενοικ. δωματια. Αν ειναι για απλη οικιακη χρηση καλο ειναι να τον κανεις καθε 2-3 χρονια επειδη σκονη μεσα πετρωνη οπως επισης και η πιεση του χανεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ