Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου... με τι; Προτάσεις;...

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98972 από angelucky
Καλησπερα σε ολους εδω μεσα και χρονια πολλα για τις ημερες.
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση που ισως να εχει εξερευνηθει η ερωτηθει πολλακις εδω μεσα αλλα θα ηθελα μια επιπλεον κατευθυνση ειναι η αληθεια.
Αυτη τη στιγμη μενω σε μονοκατοικια 120τμ στη Θεσσαλια και η λυση που εχω για θερμανση ειναι ενας λεβητας πετρελαιου.Αφου περασε λοιπον και αυτος ο δυσκολος χειμωνας απο πλευρας κοστους της θερμανσης θα ηθελα να ρωτησω τι μου προτεινετε
Αγορα λεβητα πελλετ?
Αγορα λεβητα φυσικου αεριου για το μπαλκονι που θα εχω και ζεστο νερο συνεχεια(ειναι σημαντικο αυτο για τη γυναικα μου ειναι αληθεια)
Καποια αλλη προταση?
Φετος εκαψα συνολικα 3,5 τονους πετρελαιο και αυτο πονεσε!!!! Ευχαριστω για τις απαντησεις ολους σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98973 από petrosp13
Πιστεύω ότι όποιον και να ρωτήσεις, διαφορετική απάντηση θα πάρεις
Διάβασε κάποιες αναλύσεις που έχουν δημοσιευτεί εδώ και γενικά στο ίντερνετ με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα κάθε μέσου, και αποφάσισε μόνος σου
Δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη με το τι θα λέει ο ένας και ο άλλος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98974 από dimlyk
κατα σειρα ευκολιας χρησης
λεβητας αεριου (εαν ειναι διαθεσιμο)
λεβητας πελλετ
λεβητας ξυλου

κατα σειρα κοστους
ξυλο
αεριο-πελλετ (εδω χρειαζεται και η πυθια )

σε καθε περιπτωση προσοχη στην διαστασολογηση

φυσικα υπαρχει και η αντλια θερμοτητας
με την απολυτη ευκολια χρησης αλλα υψηλο αρχικο κοστος
και κοστος χρησης χαμηλοτερο ολων με ενα αλλα.... :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98977 από Asteris
Βασικά με 3.5 τόνους πετρέλαιο στον φετινό χειμώνα, σε σπίτι 120τμ, το πρώτο πράμα που χρειάζεσαι είναι μόνωση...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": AngelsGR

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98978 από jnet
Με ακριβώς τα ίδια στοιχεία με εσένα σαν σπίτι έβαλα λέβητα Pellet. Με την έλευση του ενεργειακού επιθεωρητή και στην ερώτηση μόνωση η θέρμανση τα στοιχεία ήταν αμφιλεγόμενα και τελικά αποφάσισα τον λέβητα. Θεωρώ ότι η τεχνολογία σε όλα προχωράει πολύ γρήγορα.
Είναι μια δύσκολη έρευνα αγοράς. Αφού ξεκινάς τόσο νωρίς να το ψάχνεις μη διαστάσεις να δεις όλες τις λύσεις πριν αποφασίσεις τι ταιριάζει σε εσένα. Στο energ.gr θα βρεις πολύ ύλη.
Καλό διάβασμα και Καλή απόφαση. Και είπαμε δεν βιαζόμαστε έχεις 5 μήνες μπροστά. Εγώ χρειάστηκα 5 μήνες πριν αποφασίσω.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99056 από AngelsGR
οπως ειπε και ο Asteris, η μονωση ειναι η αρχη.

Απο εκει και μετα, για μενα 2 λυσεις υπαρχουν, ειτε πετρελαιο, ειτε πελλετ. Ειχα τις ιδιες αποριες μεχρι πριν λιγους μηνες και τελικα επελεξα πελλετ λεβητα γιατι ενω ειχα λεβητα πετρελαιου, μου ζηταγανε περισσοτερα χρηματα να μου τον τοποθετησουν απ' οτι να αγορασω νεο λεβητα πελλετ με εγκατασταση!! Καλοοοοοοο????

Το αεριο επειδη δεν εχει η πολη μου δικτυο φοβηθηκα να βαλλω δεξαμενη, οταν μονο ενας δυο φερνουν αεριο στην περιοχη μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ