Ασύρματος θερμοστάτης χώρου - Εμπειρίες χρήσης;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50601 από spyroskosmas

mtsag έγραψε: Καλησπέρα!

Στον πάνω όροφο του σπιτιού μου (υπνοδωμάτια) ο θερμοστάτης είναι τοποθετημένος στο διάδρομο, όπου αφενός δεν είναι κοντά σε κάποιο σώμα καλοριφέρ και αφετέρου δεν αντικατοπτρίζει τις συνθήκες στα υποδωμάτια (επαφή με εσωτερικό περιβάλλον, ανοίγματα, κλπ). Ως καλύτερη λύση έχω βρει την αγορά ενός ασύρματου θερμοστάτη χώρου.

Υπάρχει κανείς στο forum που να έχει εμπειρία από τέτοιο πράγμα και να μπορεί να μου προτείνει κάποιο μοντέλο;

Ευχαριστώ!



Ασύρματος θερμοστάτης SIEMENS RDH 10 RF/SET τοποθετημένος σε σπίτι αντίστοιχο με το δικό σου. Ο δέκτης τοποθετήθηκε στο σημείο του παλιού θερμοστάτη, και ο πομπός είναι μετακινούμενος. Ο δέκτης έχει και φωτεινές ενδείξεις λειτουργίας. Θα λύσεις μια για πάντα το θέμα σου.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50617 από LEONAS
Ανεβασε τον 1 βαθμο παραπανω δεν θα γινει και
η καταστροφη του κοσμου.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50677 από DOOM_NX

LEONAS έγραψε: Ανεβασε τον 1 βαθμο παραπανω δεν θα γινει και
η καταστροφη του κοσμου.

Ανεβάζοντας το θερμοστάτη 1 βαθμό, ξοδεύεις 10% παραπάνω καύσιμο.

Χαμηλώνοντας 1 βαθμό το θερμοστάτη, εκλύεις 300kg λιγότερο CO2 το χρόνο.

Για ξαναπές το αυτό με την καταστροφή του κόσμου! :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50765 από mtsag
Βασικά, το πρόβλημα περιπλέκεται από το γεγονός ότι ο υπάρχων θερμοστάτης έχει διαφορικό 1 βαθμό C. Δηλαδή, αν είναι ρυθμισμένος στους 20.5 C, θα σταματήσει ο λέβητας στους 21 και θα ξαναπάρει μπρος στους 20 βαθμούς. Αφενός λοιπόν ο διάδρομος δεν χάνει ευκολα 1 βαθμό Κελσίου μεσα στη νύχνα, ενώ για τα υπνοδωμάτια (που έχουν εξωτερικούς τοίχους και κουφώματα) είναι πολύ πιο εύκολο. Αφετέρου αυτή η μείωση της θερμοκρασίας κατά 1 βαθμό Κελσίοτ που πρέπει να συντελεστεί για να ξαναπάρει το σύστημα γίνεται αισθητή και είναι δυσάρεστη.

Μια λύση σαφώς και είναι να πάρω έναν θερμοστάτη με μικρότερο διαφορικό. Και σκέφτομαι ότι εκεί που είναι να κάνω το έξοδο να πάρω και ένα ασύρματο σύστημα για να μήν έχω πάλι πρόβλημα.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mtsag.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50942 από Asteris
Θερμοστατικές κεφαλές θα βάλεις σε όλα τα δωμάτια και θα βάλεις τον θερμοστάτη στους 22, της κορούλας την θερμοστατική στους 21 και τα άλλα δωμάτια στους 19-20. Και να μάθεις να κοιμάσαι στους 17-18, μιά χαρά είναι σαν θερμοκρασία, βάλε και άλλη μιά κουβέρτα αν δεν αντέχεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50954 από mtsag

Asteris έγραψε: Θερμοστατικές κεφαλές θα βάλεις σε όλα τα δωμάτια και θα βάλεις τον θερμοστάτη στους 22, της κορούλας την θερμοστατική στους 21 και τα άλλα δωμάτια στους 19-20. Και να μάθεις να κοιμάσαι στους 17-18, μιά χαρά είναι σαν θερμοκρασία, βάλε και άλλη μιά κουβέρτα αν δεν αντέχεις...


Οπότε (αν έχω καταλάβει το concept της θερμοστατικής κεφαλής σωστά) ο θερμοαστάτης χώρου θα μπει πχ στους 22 για να δώσει σήμα στο λέβητα και για να εξασφαλίσουμε ότι δεν θα κόψει από εκει; Στη συνέχεια, οι θερμοστατικές κεφαλές θα ρυθμίζουν πλέον τη ροή του νερού στα σώματα για να επιτευχθεί η επιθυμητή θερμοκρασία; Έτσι είναι; Αυτό όντως ακούγεται σαν μια πολυ καλή λύση!

EDIT: Έτσι όμως δεν θα τα παίξει ο κυκλοφορητής; Μάλλον κάτι θα έχω μπερέψει.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mtsag.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ