Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' Oίκον" - Προτάσεις & Σχόλια

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #12450 από jnet

cdisl έγραψε:

jnet έγραψε: cdisl καλωσόρισες και σου εχω μια ερώτηση . Βλέποντας τον χαρακτηρισμό της μονοκατοικία αναφέρει οτι δεν πρεπει να υπάρχει οριζόνια ιδιοκτησία. Δηλαδή αυτά τα σπίτια δεν μπορουν να μπουν στο πρόγραμμα?


jnet, συγγνωμη, αλλα δεν καταλαβα το ερωτημα σου. Διατυπωσε το αλλιώς η δ΄ψσε περισσότερες λεπτομέρειες...


Σε ένα αγροτεμάχιο έχουν κτιστεί 2 μονοκατοικίες και έγινε σύσταση οριζόντιου ιδιοκτησίας με την οποία πουλήθηκε στον έναν ιδιοκτήτη. Μπορεί να υπαχθεί στο εξοικονομώ?

Να τι είδα και το ρωτώ

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2. Επιλέξιµες κατοικίες – Ωφελούµενοι
2.1. Επιλέξιµες Κατοικίες
2.1.1. Ορισµοί
Για τις ανάγκες του Προγράµµατος και λαµβάνοντας υπόψη ότι:
α. το ενδιαφέρον από ενεργειακής πλευράς εστιάζεται στην λειτουργική συµπεριφορά του
κτηρίου ως ενιαίο σύνολο και
β. σε πολλές κατηγορίες κτηρίων για το επιτρεπτό της υλοποίησης παρεµβάσεων έχει
εφαρµογή ο αστικός κώδικας και ειδικότερες συµφωνίες µεταξύ ιδιωτών,
ισχύουν οι ακόλουθοι ορισµοί:
- Μονοκατοικία: το ενιαίο κτήριο που περιλαµβάνει µία µόνο ιδιοκτησία και τα
τυχόν παραρτήµατά της, σε ένα ή περισσότερα επίπεδα, εντός ενιαίου οικοπέδου ή
γηπέδου (και όχι τµήµατος αυτού µε πράξη σύστασης καθέτου ή οριζοντίου
ιδιοκτησίας)
.
- Πολυκατοικία: το ενιαίο κτήριο ή συγκρότηµα κτηρίων που περιλαµβάνει
περισσότερες από µία ιδιοκτησίες µε σύσταση ή µη οριζόντιας ή κάθετης
ιδιοκτησίας.
- ∆ιαµέρισµα: ιδιοκτησία σε πολυκατοικία για χρήση κατοικίας.
Επιλέξιµη κατοικία είναι η µονοκατοικία, η πολυκατοικία για το τµήµα της που αφορά
στο σύνολο των διαµερισµάτων του κτηρίου, καθώς και το µεµονωµένο διαµέρισµα

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #12456 από cdisl
jnet,
Αν και δεν μου έτυχε ανάλογη περίπτωση στην πράξη, από αυτά που παραθέτεις, κατάλαβα ότι ΔΕΝ μπορείς να μπεις στο πρόγραμμα.Αλλα, μήπως θα ήταν καλύτερα να ρωτήσεις σε κάποιο υποκατάστημα τράπεζας περιχώρων ή επαρχίας για να σιγουρευτείς 100%?
Πιστεύω οι τράπεζες εκεί θα έχουν συναντήσει ήδη ανάλογες περιπτώσεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #12458 από Τάκης

jnet έγραψε:

cdisl έγραψε:

jnet έγραψε: cdisl καλωσόρισες και σου εχω μια ερώτηση . Βλέποντας τον χαρακτηρισμό της μονοκατοικία αναφέρει οτι δεν πρεπει να υπάρχει οριζόνια ιδιοκτησία. Δηλαδή αυτά τα σπίτια δεν μπορουν να μπουν στο πρόγραμμα?


jnet, συγγνωμη, αλλα δεν καταλαβα το ερωτημα σου. Διατυπωσε το αλλιώς η δ΄ψσε περισσότερες λεπτομέρειες...


Σε ένα αγροτεμάχιο έχουν κτιστεί 2 μονοκατοικίες και έγινε σύσταση οριζόντιου ιδιοκτησίας με την οποία πουλήθηκε στον έναν ιδιοκτήτη. Μπορεί να υπαχθεί στο εξοικονομώ?

Να τι είδα και το ρωτώ

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2. Επιλέξιµες κατοικίες – Ωφελούµενοι
2.1. Επιλέξιµες Κατοικίες
2.1.1. Ορισµοί
Για τις ανάγκες του Προγράµµατος και λαµβάνοντας υπόψη ότι:
α. το ενδιαφέρον από ενεργειακής πλευράς εστιάζεται στην λειτουργική συµπεριφορά του
κτηρίου ως ενιαίο σύνολο και
β. σε πολλές κατηγορίες κτηρίων για το επιτρεπτό της υλοποίησης παρεµβάσεων έχει
εφαρµογή ο αστικός κώδικας και ειδικότερες συµφωνίες µεταξύ ιδιωτών,
ισχύουν οι ακόλουθοι ορισµοί:
- Μονοκατοικία: το ενιαίο κτήριο που περιλαµβάνει µία µόνο ιδιοκτησία και τα
τυχόν παραρτήµατά της, σε ένα ή περισσότερα επίπεδα, εντός ενιαίου οικοπέδου ή
γηπέδου (και όχι τµήµατος αυτού µε πράξη σύστασης καθέτου ή οριζοντίου
ιδιοκτησίας)
.
- Πολυκατοικία: το ενιαίο κτήριο ή συγκρότηµα κτηρίων που περιλαµβάνει
περισσότερες από µία ιδιοκτησίες µε σύσταση ή µη οριζόντιας ή κάθετης
ιδιοκτησίας.
- ∆ιαµέρισµα: ιδιοκτησία σε πολυκατοικία για χρήση κατοικίας.
Επιλέξιµη κατοικία είναι η µονοκατοικία, η πολυκατοικία για το τµήµα της που αφορά
στο σύνολο των διαµερισµάτων του κτηρίου, καθώς και το µεµονωµένο διαµέρισµα


Από τα παραπάνω προκύπτει ότι μπορεί να ενταχθεί ως διαμέρισμα και όχι ως μονοκατοικία. Ποιά η διαφορά; Ό,τι ισχύει σε διαμέρισμα πολυκατοικίας.
Για πληροφορίες καλύτερα θα ήταν να τηλεφωνείται στην αρμόδια διεύθυνση του ΥΠΕΚΑ, τηλ 210-9797400, είναι πιο ειδικοί και γνώστες από κάποιον υπάλληλο της τράπεζας που μπορεί να είναι καλά ή μέτρια πληροφορημένος.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #12467 από jnet

Τάκης έγραψε:

jnet έγραψε:

cdisl έγραψε:

jnet έγραψε: cdisl καλωσόρισες και σου εχω μια ερώτηση . Βλέποντας τον χαρακτηρισμό της μονοκατοικία αναφέρει οτι δεν πρεπει να υπάρχει οριζόνια ιδιοκτησία. Δηλαδή αυτά τα σπίτια δεν μπορουν να μπουν στο πρόγραμμα?


jnet, συγγνωμη, αλλα δεν καταλαβα το ερωτημα σου. Διατυπωσε το αλλιώς η δ΄ψσε περισσότερες λεπτομέρειες...


Σε ένα αγροτεμάχιο έχουν κτιστεί 2 μονοκατοικίες και έγινε σύσταση οριζόντιου ιδιοκτησίας με την οποία πουλήθηκε στον έναν ιδιοκτήτη. Μπορεί να υπαχθεί στο εξοικονομώ?

Να τι είδα και το ρωτώ

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2. Επιλέξιµες κατοικίες – Ωφελούµενοι
2.1. Επιλέξιµες Κατοικίες
2.1.1. Ορισµοί
Για τις ανάγκες του Προγράµµατος και λαµβάνοντας υπόψη ότι:
α. το ενδιαφέρον από ενεργειακής πλευράς εστιάζεται στην λειτουργική συµπεριφορά του
κτηρίου ως ενιαίο σύνολο και
β. σε πολλές κατηγορίες κτηρίων για το επιτρεπτό της υλοποίησης παρεµβάσεων έχει
εφαρµογή ο αστικός κώδικας και ειδικότερες συµφωνίες µεταξύ ιδιωτών,
ισχύουν οι ακόλουθοι ορισµοί:
- Μονοκατοικία: το ενιαίο κτήριο που περιλαµβάνει µία µόνο ιδιοκτησία και τα
τυχόν παραρτήµατά της, σε ένα ή περισσότερα επίπεδα, εντός ενιαίου οικοπέδου ή
γηπέδου (και όχι τµήµατος αυτού µε πράξη σύστασης καθέτου ή οριζοντίου
ιδιοκτησίας)
.
- Πολυκατοικία: το ενιαίο κτήριο ή συγκρότηµα κτηρίων που περιλαµβάνει
περισσότερες από µία ιδιοκτησίες µε σύσταση ή µη οριζόντιας ή κάθετης
ιδιοκτησίας.
- ∆ιαµέρισµα: ιδιοκτησία σε πολυκατοικία για χρήση κατοικίας.
Επιλέξιµη κατοικία είναι η µονοκατοικία, η πολυκατοικία για το τµήµα της που αφορά
στο σύνολο των διαµερισµάτων του κτηρίου, καθώς και το µεµονωµένο διαµέρισµα


Από τα παραπάνω προκύπτει ότι μπορεί να ενταχθεί ως διαμέρισμα και όχι ως μονοκατοικία. Ποιά η διαφορά; Ό,τι ισχύει σε διαμέρισμα πολυκατοικίας.
Για πληροφορίες καλύτερα θα ήταν να τηλεφωνείται στην αρμόδια διεύθυνση του ΥΠΕΚΑ, τηλ 210-9797400, είναι πιο ειδικοί και γνώστες από κάποιον υπάλληλο της τράπεζας που μπορεί να είναι καλά ή μέτρια πληροφορημένος.


H απάντηση από την αρμόδια διευθυνση του ΥΠΕΚΑ ήταν οτι δεν υπάρχει θέμα αλλά δεν μου φάνηκε και τόσο σιγουρη αυτή που μου μιλούσε. Προσπαθώ να βγαλω μια ακρή πριν καλέσω ενεργιακό επιθεωρητή.
Ουτε από την τράπεζα ηξεραν κατι παραπανω και μου είπαν να πάρω την αρμόδια διευθυνση του ΥΠΕΚΑ.
Και εγώ θεωρώ οτι μάλλον θα εμπίπτει στα διαμερίσματα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #12468 από Τάκης

jnet έγραψε:
H απάντηση από την αρμόδια διευθυνση του ΥΠΕΚΑ ήταν οτι δεν υπάρχει θέμα αλλά δεν μου φάνηκε και τόσο σιγουρη αυτή που μου μιλούσε. Προσπαθώ να βγαλω μια ακρή πριν καλέσω ενεργιακό επιθεωρητή.
Ουτε από την τράπεζα ηξεραν κατι παραπανω και μου είπαν να πάρω την αρμόδια διευθυνση του ΥΠΕΚΑ.
Και εγώ θεωρώ οτι μάλλον θα εμπίπτει στα διαμερίσματα.


Σίγουρα δεν υπάρχει θέμα. Θα ήταν παλαβό να επιχορηγούν διαμερίσματα και όχι μονοκατοικίες. Αν στο Ε9 το παρουσιάζεις σαν μονοκατοικία, δηλ με ποσοστό 100%, θα προχωρήσεις σαν να είναι μονοκατοικία. Άλλως, αν εμφανίζεται σαν μέρος του οικοπέδου, με τις διαδικασίες του διαμερίσματος. Στην ουσία δεν αλλάζει κάτι.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13469 από geoman28
Καλησπέρα, Χρονιά πολλά σε όλους, Είναι το 1ο μου θέμα εδώ.

Έχω κάνει Αίτηση και εγώ για το πρόγραμμα, και περιμένω εδώ και 2 εβδομάδες για προέγκριση για 3 διαμερίσματα σε πολυκατοικία.

Τα πράγματα είναι πολύ μπερδεμένα.. είχα πάει 5 φορές μέχρι να κάνω την Αίτηση, και 20 τηλέφωνα, γύρισα όλες τις τράπεζες (4), κατάφερα να βγάλω άκρη μόνο στην Πειραιώς, μετά από 3 επισκέψεις μου είπαν πως ήταν έτοιμοι για τις αλλαγές που μπήκαν στο πρόγραμμα στις 07/03/11. Δηλαδή 13 μήνες μετά.
Η κοπέλα που με εξυπηρέτησε, για τα πάντα έπαιρνε τηλεφωνώ στα κεντρικά, εγώ ήμουν ποιο ενημερωμένος.
Μην μακρηγορώ με περιττά στο φόρουμ, θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις για κάποιες απορίες που έχω.

Τα 2 διαμερίσματα είναι του 1972 και το 3ο του 1991, δεν ξέρω τι μονώσεις έχουν.
Θα ήθελα να μάθω εάν επιδοτήτε και η κεντρική θέρμανση και η ατομική, γιατί δεν υπάρχει τίποτα από τα 2. Μιλάω για 2 σόμπες πέλλετ στα 2 διαμερίσματα, αντικατάσταση σε ενεργειακό τζάκι νερού στο 3ο και λέβητα για κεντρική εγκατάσταση (μάλλον ζητάω πολλά).Τα σώματα είναι απαράδεχτο που δεν τα συμπεριλαμβάνουν στο πρόγραμμα, διάβασα παραπάνω πως με λίγη βοήθεια του εγκαταστάτη μπορείς να τα βάλεις. Τι κόστος έχουν περίπου και τι να προτιμήσω Αλουμίνιο, απλό μιλάω για Αττική.

Αυτά για αρχή, συγνώμη εάν σας κούρασα..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.133 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ