Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' Oίκον" - Προτάσεις & Σχόλια

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #12208 από cdisl
Είμαι πολιτικός Μηχανικός στο Επάγγελμα και Ενεργειακός Επιθεωρητής.
Γενικά να ξέρετε ότι βάζοντας απλώς έναν ηλιακό στο πρόγραμμα το σπίτι ανεβαίνει στάνταρ μια κατηγορία.
Οι λέβητες βιομάζας (ξύλο-πέλλετ) επιδοτούνται μέχρι 5000 € για αυτόνομη θέρμανση (ακόμα και σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη). Στο κόστος συμπεριλαμβάνονται και οι εργασίες σύνδεσης των σωμάτων μεταξύ τους σε περίπτωση που περνάτε από κεντρική σε αυτόνομη θέρμανση. Δεν επιδοτούνται τα σώματα καλοριφέρ, αλλά σε συννενόηση με τον εγκαταστάτη μπορείτε να φουσκώσετε λίγο την τίμη του λέβητα (αν σας παίρνει) και να βάλετε και σώματα.
Ένας χοντρικός μπουσουλας από την μέχρι τώρα εμπειρία μου για την ενεργειακή κατάταξη ενός σπιτιού είναι ο εξής: Σπίτι χτισμένο μέχρι το 1980(πριν την εφαρμοφή του κανονισμού θερμομόνωσης) είναι κατηγορια Η, Ζ, το πολύ Ε. Σπίτι χτισμένο από το 1980 μέχρι το 2010 μπορεί να είναι κατηγορίας Η,Ζ,Ε,Δ βαριά βαριά Γ (αν έχει ηλιακό, καινούρια σχετικά κουφωματα, καλό προσανατολισμό,κλπ).Ανοιχτές εστίες καύσης (ακόμα και ενεργεικές) δεν απιδοτούνται γιατί θεωρείται ότι καλύπτουν σε θέρμανση λίγα τμ (πχ 30-40) και έχουν χαμηλή απόδοση σε σχέση με τους λέβητες.
Αν έχετε οποιαδήποτε απορία είμαι στη διαθεση σας να βοηθήσω αν μπορώ...
P.S. Στο φόρουμ αυτό μπήκα γιατί φέτος έβαλα λέβητα πέλλετ και έχω ξετρελαθεί με το υλικό. Θέλω να ενημερώνομαι από άλλους πάνω σε κάποια θέματα και αν μπορώ να ενημερώνων με τη σειρά μου κι εγώ...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": KERBEROS, foxsat, kobra2, dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #12210 από KERBEROS
Καλωσήρθες...
Αν θέλεις, κάνε και μια παρουσίαση του λέβητά σου.

Σ' ένα φόρουμ καταναλωτών οι πολιτικοί μηχανικοί είστε πολύτιμοι. :)

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #12212 από jnet
cdisl καλωσόρισες και σου εχω μια ερώτηση . Βλέποντας τον χαρακτηρισμό της μονοκατοικία αναφέρει οτι δεν πρεπει να υπάρχει οριζόνια ιδιοκτησία. Δηλαδή αυτά τα σπίτια δεν μπορουν να μπουν στο πρόγραμμα?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #12218 από Τάκης

cdisl έγραψε: ....
Οι λέβητες βιομάζας (ξύλο-πέλλετ) επιδοτούνται μέχρι 5000 € για αυτόνομη θέρμανση (ακόμα και σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη). Στο κόστος συμπεριλαμβάνονται και οι εργασίες σύνδεσης των σωμάτων μεταξύ τους σε περίπτωση που περνάτε από κεντρική σε αυτόνομη θέρμανση.
.........


Οι λέβητες βιομάζας ανήκουν στη κατηγορία των ΑΠΕ και θεωρώ ότι επιδοτούνται μέχρι 15000€. Βέβαια οι οδηγίες που είχαν δοθεί στους ενεργειακούς επιθεωρητές στην πρώτη εφαρμογή του προγράμματος, επί Σουφλιά, δεν συμπεριελάμβανανε τοτς λέβητες βιομάζας καθόλου και έτσι δεν τους κατενόμαζαν και στην κατηγορία των ΑΠΕ, αναφερόντουσαν μόνο στις αντλίες θερμότητας και τα σχετικά. Αργ'οτερα με την Μπιρμπίλη μπήκαν και οι λέβητες βιομάζας χωρίς να διορθώσουν τις οδηγίες. Εν πάση περιπτώσει εγώ έχω δώσει για λέβητα πέλλετ δαπάνη 6.500€ και εγκρίθηκε όπως είναι λογικό.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #12225 από akapsali
Αγαπητέ cdisl

σε καλοσωρίζουμε στην παρέα μας.

Αυτό που λές σχετικά με ενα ηλιακό ανεβάζεις κατηγόρία ειναι καλό.

Κατι αλλο τώρα σε οποιον γνωρίζει

Απο οτι διαβασα το προγραμμα το διαχειριζονται οι τράπεζες και σου ζητάνε για αρχή εκαθαριστικό και κάνουν και ελεγχο αν μπορείς να πάρεις δάνειο.

Να θεσω ενα παραδειγμα Εγω τώρα πληρώνω 800€ στεγαστικό το μήνα και σιγουρα δεν μπορω να πάρώ άλλο δάνειο , παρολα αυτα αν βάλω ενα λέβητα -τζάκι και ενα ηλιακό 6.500 € στο 70% επιδότηση ειναι περιπου 4500 επιδότηση και 2000 ιδια συμετοχή που θέλω να τα πληρώσω μετρητοις και να μην χάσω το προγραμμα αφου η τράπεζα δεν αθα μου δινει το υπολοιπο 30% ατοκο

Μπορω να το κάνω\

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #12226 από jnet

akapsali έγραψε: Αγαπητέ cdisl

σε καλοσωρίζουμε στην παρέα μας.

Αυτό που λές σχετικά με ενα ηλιακό ανεβάζεις κατηγόρία ειναι καλό.

Κατι αλλο τώρα σε οποιον γνωρίζει

Απο οτι διαβασα το προγραμμα το διαχειριζονται οι τράπεζες και σου ζητάνε για αρχή εκαθαριστικό και κάνουν και ελεγχο αν μπορείς να πάρεις δάνειο.

Να θεσω ενα παραδειγμα Εγω τώρα πληρώνω 800€ στεγαστικό το μήνα και σιγουρα δεν μπορω να πάρώ άλλο δάνειο , παρολα αυτα αν βάλω ενα λέβητα -τζάκι και ενα ηλιακό 6.500 € στο 70% επιδότηση ειναι περιπου 4500 επιδότηση και 2000 ιδια συμετοχή που θέλω να τα πληρώσω μετρητοις και να μην χάσω το προγραμμα αφου η τράπεζα δεν αθα μου δινει το υπολοιπο 30% ατοκο

Μπορω να το κάνω\

Για αυτό που ρωτάς απευθυνσου στην τράπεζα. Δεν νομίζω να εχεις θέμα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.130 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ