Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' Oίκον" - Προτάσεις & Σχόλια

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11789 από akapsali

Τάκης έγραψε:

kakos έγραψε: [
α) ανεξάρτητα με την την κατηγορία που θα ενταχθεί το κτήριο μετά την πρώτη ενεργειακή επιθεώρηση θα πρέπει μετά τις παρεμβάσεις που θα κάνεις στο κτήριο να ανέβεις τουλάχιστον 1 κατηγορία.


Με τη νέα διακήρυξη του προγράμματος επιλέξιμα είναι τα σπίτια που με την πρώτη ενεργειακή επιθεώρηση βρίσκονται στην κατηγορά Δ ή χαμηλότερη.


Τάκης

και εγω αυτό κατάλαβα ....αλλά ο κακος εχει αλλη αποψη....

Αν οντως ισχυει αυτό μάλλον το σπίτι μου δεν είναι επιλέξιμο,το κόβω για κατηγορία Γ.
Ποσο αυστηροί ειναι οι ενεργ εοιθεωρητες; ανα σπιτι απο Γ μπορί να γίνει Δ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11792 από Τάκης

akapsali έγραψε:
Αν οντως ισχυει αυτό μάλλον το σπίτι μου δεν είναι επιλέξιμο,το κόβω για κατηγορία Γ.
Ποσο αυστηροί ειναι οι ενεργ εοιθεωρητες; ανα σπιτι απο Γ μπορί να γίνει Δ;


Στο σάιτ του εξοικονομώ, exoikonomisi.ypeka.gr/, έχει έναν οδηγό που χονδρικά σου δείχνει την κατάταξη του σπιτιού. Για μικροδιαφορές εκτιμώ ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα, θα το πάει ο επιθεωρητής στην κατηγορία που βολεύει.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11793 από kakos

akapsali έγραψε:

kakos έγραψε:

akapsali έγραψε: Καλησπερα σε ολους

Πρεοκυψαν μερικές απορίες

α)Επειδή δεν το καταλαβα, τωρα με την τροποοισηση του προγραμματος για να ενταχθεις στο προγραμμα θα πρεπει το σπιτι να χαρακτηριστει απο Επιθεωρητη σε Κατηγορία Δ και μεγαλυτερη;

β) Τους ενεργειακους επιθεωρητες που κατατάσουν το σπίτι σε ενεργειακή κατηγορία ποιος τους καλεί και τους επιλέγει ,ηι Τράπεζα ή ο ιδιοκτητης.
Δηλαδή το ενεργεικό πιστοποιητικο που απαιτείτε φροντιζει ο ιδιοκτητης να το το βγάλει η το βγάζει η τράπεζα.
γ) Σχετικά με το εισοδημα και για να ενταχθεις στην κατηγορία του 70% λέει οτι θα πρεπει το ατομικό εισοδημα να ειναι κατω απο 12000 € η το οικογενειακό κάτω απο 20000€
Εγω με την γυναικα μου έχουμε οικογενεικό 20300 € αλλά η γυναίκα μου εχει ατομικό 0 €
η Αδεια του σπιτιου και το σπίτι το εχουμε 50-50
Μπορεί να ενταχθεί η γυναικα μου μονη της στη κατηγορία του 70%

Ευχαριστώ


α) ανεξάρτητα με την την κατηγορία που θα ενταχθεί το κτήριο μετά την πρώτη ενεργειακή επιθεώρηση θα πρέπει μετά τις παρεμβάσεις που θα κάνεις στο κτήριο να ανέβεις τουλάχιστον 1 κατηγορία.

β) Τον ενεργειακό επιθεωρητή τον επιλέγεις εσύ μέσα απο την λίστα ενεργειακών επιθεωρητών που βρίσκετε στο site του ΥΠΕΚΑ. Τον πληρώνεις κανονικά και σου επιστρέφουν τα χρήματα μόνο αν ενταχθεις στο πρόγραμμα (εννοείται ότι θα πρέπει να εγκριθεί και η αίτηση σου και να ολοκληρώσεις τις διαδικασίες)

γ) αφού κάνεις μια φορολογική δήλωση (εσύ και η σύζυγος σου) δεν μπορεί να γίνει αυτό που λές.
Τώρα βέβαια αν η φετινή σας δήλωση (λόγο περικοπών κλπ) θα είναι κάτω απο 20000€ καλύτερα περίμενε. Λεφτά υπάρχουν... :cheer: :cheer: :cheer: και όπως πάνε τα πράγματα με την απορρόφηση του ΕΣΠΑ θα υπάρχουν στο ταμείο για αρκετό καιρό ακόμη. :woohoo: :woohoo:


Ευχαριστώ για την αμεση ανταποκριση σου
α) Πές μου αν τα λεω καλά , ερχεται ο επιθεωρητης συντασει τη μελετη και με κατατασει πχ στην Γ κατηγορια.Εγω ομως θελω να βάλω μονο τζάκι καλοριφερ. Υπάρχει περιπτωση να μην ανεβω ενργ. κατηγορια μονο με το τζάκι και να κάνω και άλλη παρεμβαση πχ να βάλω και ηλικό θερμοσίφωνα για να αλλάξω ενρτγ.κατηγορια και ενταχθώ στο πρόγραμμα

β) ποσο κοστιζει η κάθε επιθεωρηση ; Θέλει μια πριν και μια μετά, και πάντα υπάρχει περίπτωση να μην εγκριθει η αιτηση σου και να χρεωθεις την πρωτη επιθεώρηση.

γ) Οντως Φέτος το οικογενειακό εισόδημα είναι πολυ κατω απο 20000€, Νομιζεις οτι θα προλάβω και θα υπάρχουν χρήματα μεχρι τον Ιούνιο που θα κάνουμε την δήλωση; ή να μην το ρισκάρω και να πάω στην κατηγορία του 40%;


Η κατηγορία (προς τα επάνω) έχει να κάνει με τις παρεμβάσεις που γίνονται και πόσο αυτές μειώνουν ενεργειακά το κτήριο. Υπάρχουν συντελεστές για κάθε παρέμβαση. Ο επιθεωρητής καταγράφει την κατάσταση του κτηρίου. Εισάγει τα δεδομένα σε ειδικό πρόγραμμα του υπουργείου και βγαίνει ένας συντελεστή. Κατόπιν συζητάτε μαζί, προτείνει θα έλεγα καλύτερα (επιθεωρητής και ιδιοκτήτης) τις παρεμβάσεις που θα πρέπει να κάνεις στο κτήριο προκειμένω να ανέβει έστω και μία κατηγορία. Δεν γνωρίζω αν οι παρεμβάσεις που θέλεις να κάνεις είναι ικανές να ανεβάσουν κατηγορία ενεργειακή το δικό σου. Αυτό θα σου το πεί ο επιθεωρητής. Στην ερώτησή σου για το πόσες φορές πληρώνεις τον επιθεωρητή η απάντηση είναι, μια φορά. Δεύτερη έρχετε για να ελέγχο που σημαίνει ότι έχεις μπει στο πρόγραμμα. Οι τιμές πάνε με το τετραγωνικό δεν ξέρω ποσο ακριβώς είναι μπορείς να το ψάξεις στο SITE του ΥΠΕΚΑ
www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=340&language=el-GR

Η γνώμη μου είναι να περιμένεις αν και για αυτά που θέλεις να αλλάξεις το βλέπω λίγο χλωμό για να ενταχθείς στο πρόγραμμα. Θα πρέπει να κάνεις ποιο ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΕΣ παρεμβάσεις στο κτήριο απο το να αλλάξεις τζάκι το οποίο νομίζω ότι δεν προβλέπετε κι΄όλας.

"Αναβάθμιση του συστήματος θέρμανσης και παροχής ζεστού νερού χρήσης.
Στην κατηγορία αυτή περιλαμβάνεται:

Η εγκατάσταση νέου ή αντικατάσταση συστήματος καυστήρα ή/και λέβητα με καινούριο σύστημα πετρελαίου ή φυσικού αερίου (κεντρικό ή ατομικό) ή σύστημα που λειτουργεί κυρίως με την αξιοποίηση ανανεώσιμης πηγής ενέργειας, Α.Π.Ε., (π.χ. καυστήρας βιομάζας, αντλίες θερμότητας, ηλιοθερμικά συστήματα, κλπ.) ή σύστημα συμπαραγωγής ηλεκτρισμού και θερμότητας υψηλής απόδοσης (ΣΗΘΥΑ). Η εγκατάσταση / αντικατάσταση αφορά στον ηλεκτρομηχανολογικό εξοπλισμό του λεβητοστασίου στο σύνολό του και του δικτύου διανομής (αυτοματισμοί, κυκλοφορητές, καμινάδα, αντικατάσταση ή μόνωση σωληνώσεων, κλπ.). Δεν είναι επιλέξιμες οι δαπάνες για δεξαμενή πετρελαίου και τερματικές μονάδες απόδοσης θερμότητας (σώματα καλοριφέρ, ενδοδαπέδιο σύστημα, κλπ).
Η τοποθέτηση διατάξεων αυτομάτου ελέγχου της λειτουργίας του συστήματος θέρμανσης, όπως χρονοδιακόπτες, αυτοματισμούς αντιστάθμισης ή/και υδραυλικής ισορροπίας για τη ρύθμιση των μερικών φορτίων (τρίοδη ή τετράοδη ηλεκτροβάννα, ρυθμιστές στροφών κυκλοφορητών, κλπ), θερμοστάτες χώρων, θερμοστατικές κεφαλές θερμαντικών σωμάτων, κλπ., συμπεριλαμβανομένων συστημάτων θερμιδομέτρησης για την κατανομή δαπανών θέρμανσης.
Η τοποθέτηση ηλιακών συστημάτων για την παροχή ζεστού νερού χρήσης (συλλέκτης, δοχείο αποθήκευσης νερού, βάση στήριξης, σωληνώσεις, κλπ).


Ειδικά για την περίπτωση πρότασης αντικατάστασης καυστήρα/ λέβητα πετρελαίου με νέο ίδιας τεχνολογίας θα πρέπει με βάση τα χαρακτηριστικά τους και τα αποτελέσματα της ανάλυσης καυσαερίων να τεκμηριώνεται επαρκώς, από τον Ενεργειακό Επιθεωρητή, η ανάγκη για την αλλαγή έναντι συντήρησης ή χημικού καθαρισμού (π.χ. λέβητας που έχει υποστεί ανεπανόρθωτες φθορές)."

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": akapsali

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11797 από akapsali
@kakos

σε προηγουμενο post o ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ εγραψε..
Όπως λέει η εγκύκλιος του ΥΠΕΚΑ, για αυτονόμηση θέρμανσης, ναι επιδοτείται.

και εγω καπου το διαβασα οτι οι λέβητες στερεας βιομάζας επιδοτουνται..

Θα πρεπει να βρώ ενα εν επιθεωρητη για να κάνουμε ενα ελεγχο να δουμε σε ποια κατηγορία ειμαι και πως μπορω να αλάξω κατηγορία

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11799 από kakos

akapsali έγραψε: @kakos

σε προηγουμενο post o ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ εγραψε..
Όπως λέει η εγκύκλιος του ΥΠΕΚΑ, για αυτονόμηση θέρμανσης, ναι επιδοτείται.

και εγω καπου το διαβασα οτι οι λέβητες στερεας βιομάζας επιδοτουνται..

Θα πρεπει να βρώ ενα εν επιθεωρητη για να κάνουμε ενα ελεγχο να δουμε σε ποια κατηγορία ειμαι και πως μπορω να αλάξω κατηγορία


Σωστά οι λέβητες και αυτοί υπό προϋποθέσεις νομίζω όχι τα ενεργειακά τζάκια.... Διάβασε παραπάνω το έκανα αντιγραφή απο το Site. Περισσότερα όμως θα σου πεί ένας ενεργειακός.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11905 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

kakos έγραψε:

akapsali έγραψε: @kakos

σε προηγουμενο post o ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ εγραψε..
Όπως λέει η εγκύκλιος του ΥΠΕΚΑ, για αυτονόμηση θέρμανσης, ναι επιδοτείται.

και εγω καπου το διαβασα οτι οι λέβητες στερεας βιομάζας επιδοτουνται..

Θα πρεπει να βρώ ενα εν επιθεωρητη για να κάνουμε ενα ελεγχο να δουμε σε ποια κατηγορία ειμαι και πως μπορω να αλάξω κατηγορία


Σωστά οι λέβητες και αυτοί υπό προϋποθέσεις νομίζω όχι τα ενεργειακά τζάκια.... Διάβασε παραπάνω το έκανα αντιγραφή απο το Site. Περισσότερα όμως θα σου πεί ένας ενεργειακός.


αν θυμάμαι καλά, αναφέρεις πως έχετε κεντρική θέρμανση, οπότε έτσι όπως σαφώς το αναφέρει, η αυτονόμηση επιδοτείται...
Στην ουσία ένας ενεργειακός επιθ θα είναι ο πλέον αρμόδιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.107 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ