Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' Oίκον" - Προτάσεις & Σχόλια

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11698 από akapsali

jnet έγραψε:

akapsali έγραψε: Αγαπητοί Φίλοι Καλησπέρα.

Θα ηθελα να ρωτήσω αν επιδοτείται η εγκατασταση "ενεργειακου" τζακιού με αερα η νερό και με καυσιμο ξύλο σαν πηγή θερμανσης

exoikonomisi.ypeka.gr/Default.aspx?TabID=690


Ευχαριστώ για την άμεση ανταποκριση σας

Θα την μελετήσω και αν εχω απορίες πιστευω θα με βοηθησετε!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11780 από akapsali
Καλησπερα σε ολους

Πρεοκυψαν μερικές απορίες

α)Επειδή δεν το καταλαβα, τωρα με την τροποοισηση του προγραμματος για να ενταχθεις στο προγραμμα θα πρεπει το σπιτι να χαρακτηριστει απο Επιθεωρητη σε Κατηγορία Δ και μεγαλυτερη;

β) Τους ενεργειακους επιθεωρητες που κατατάσουν το σπίτι σε ενεργειακή κατηγορία ποιος τους καλεί και τους επιλέγει ,ηι Τράπεζα ή ο ιδιοκτητης.
Δηλαδή το ενεργεικό πιστοποιητικο που απαιτείτε φροντιζει ο ιδιοκτητης να το το βγάλει η το βγάζει η τράπεζα.
γ) Σχετικά με το εισοδημα και για να ενταχθεις στην κατηγορία του 70% λέει οτι θα πρεπει το ατομικό εισοδημα να ειναι κατω απο 12000 € η το οικογενειακό κάτω απο 20000€
Εγω με την γυναικα μου έχουμε οικογενεικό 20300 € αλλά η γυναίκα μου εχει ατομικό 0 €
η Αδεια του σπιτιου και το σπίτι το εχουμε 50-50
Μπορεί να ενταχθεί η γυναικα μου μονη της στη κατηγορία του 70%

Ευχαριστώ
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by akapsali.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11783 από kakos

akapsali έγραψε: Καλησπερα σε ολους

Πρεοκυψαν μερικές απορίες

α)Επειδή δεν το καταλαβα, τωρα με την τροποοισηση του προγραμματος για να ενταχθεις στο προγραμμα θα πρεπει το σπιτι να χαρακτηριστει απο Επιθεωρητη σε Κατηγορία Δ και μεγαλυτερη;

β) Τους ενεργειακους επιθεωρητες που κατατάσουν το σπίτι σε ενεργειακή κατηγορία ποιος τους καλεί και τους επιλέγει ,ηι Τράπεζα ή ο ιδιοκτητης.
Δηλαδή το ενεργεικό πιστοποιητικο που απαιτείτε φροντιζει ο ιδιοκτητης να το το βγάλει η το βγάζει η τράπεζα.
γ) Σχετικά με το εισοδημα και για να ενταχθεις στην κατηγορία του 70% λέει οτι θα πρεπει το ατομικό εισοδημα να ειναι κατω απο 12000 € η το οικογενειακό κάτω απο 20000€
Εγω με την γυναικα μου έχουμε οικογενεικό 20300 € αλλά η γυναίκα μου εχει ατομικό 0 €
η Αδεια του σπιτιου και το σπίτι το εχουμε 50-50
Μπορεί να ενταχθεί η γυναικα μου μονη της στη κατηγορία του 70%

Ευχαριστώ


α) ανεξάρτητα με την την κατηγορία που θα ενταχθεί το κτήριο μετά την πρώτη ενεργειακή επιθεώρηση θα πρέπει μετά τις παρεμβάσεις που θα κάνεις στο κτήριο να ανέβεις τουλάχιστον 1 κατηγορία.

β) Τον ενεργειακό επιθεωρητή τον επιλέγεις εσύ μέσα απο την λίστα ενεργειακών επιθεωρητών που βρίσκετε στο site του ΥΠΕΚΑ. Τον πληρώνεις κανονικά και σου επιστρέφουν τα χρήματα μόνο αν ενταχθεις στο πρόγραμμα (εννοείται ότι θα πρέπει να εγκριθεί και η αίτηση σου και να ολοκληρώσεις τις διαδικασίες)

γ) αφού κάνεις μια φορολογική δήλωση (εσύ και η σύζυγος σου) δεν μπορεί να γίνει αυτό που λές.
Τώρα βέβαια αν η φετινή σας δήλωση (λόγο περικοπών κλπ) θα είναι κάτω απο 20000€ καλύτερα περίμενε. Λεφτά υπάρχουν... :cheer: :cheer: :cheer: και όπως πάνε τα πράγματα με την απορρόφηση του ΕΣΠΑ θα υπάρχουν στο ταμείο για αρκετό καιρό ακόμη. :woohoo: :woohoo:

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11786 από akapsali

kakos έγραψε:

akapsali έγραψε: Καλησπερα σε ολους

Πρεοκυψαν μερικές απορίες

α)Επειδή δεν το καταλαβα, τωρα με την τροποοισηση του προγραμματος για να ενταχθεις στο προγραμμα θα πρεπει το σπιτι να χαρακτηριστει απο Επιθεωρητη σε Κατηγορία Δ και μεγαλυτερη;

β) Τους ενεργειακους επιθεωρητες που κατατάσουν το σπίτι σε ενεργειακή κατηγορία ποιος τους καλεί και τους επιλέγει ,ηι Τράπεζα ή ο ιδιοκτητης.
Δηλαδή το ενεργεικό πιστοποιητικο που απαιτείτε φροντιζει ο ιδιοκτητης να το το βγάλει η το βγάζει η τράπεζα.
γ) Σχετικά με το εισοδημα και για να ενταχθεις στην κατηγορία του 70% λέει οτι θα πρεπει το ατομικό εισοδημα να ειναι κατω απο 12000 € η το οικογενειακό κάτω απο 20000€
Εγω με την γυναικα μου έχουμε οικογενεικό 20300 € αλλά η γυναίκα μου εχει ατομικό 0 €
η Αδεια του σπιτιου και το σπίτι το εχουμε 50-50
Μπορεί να ενταχθεί η γυναικα μου μονη της στη κατηγορία του 70%

Ευχαριστώ


α) ανεξάρτητα με την την κατηγορία που θα ενταχθεί το κτήριο μετά την πρώτη ενεργειακή επιθεώρηση θα πρέπει μετά τις παρεμβάσεις που θα κάνεις στο κτήριο να ανέβεις τουλάχιστον 1 κατηγορία.

β) Τον ενεργειακό επιθεωρητή τον επιλέγεις εσύ μέσα απο την λίστα ενεργειακών επιθεωρητών που βρίσκετε στο site του ΥΠΕΚΑ. Τον πληρώνεις κανονικά και σου επιστρέφουν τα χρήματα μόνο αν ενταχθεις στο πρόγραμμα (εννοείται ότι θα πρέπει να εγκριθεί και η αίτηση σου και να ολοκληρώσεις τις διαδικασίες)

γ) αφού κάνεις μια φορολογική δήλωση (εσύ και η σύζυγος σου) δεν μπορεί να γίνει αυτό που λές.
Τώρα βέβαια αν η φετινή σας δήλωση (λόγο περικοπών κλπ) θα είναι κάτω απο 20000€ καλύτερα περίμενε. Λεφτά υπάρχουν... :cheer: :cheer: :cheer: και όπως πάνε τα πράγματα με την απορρόφηση του ΕΣΠΑ θα υπάρχουν στο ταμείο για αρκετό καιρό ακόμη. :woohoo: :woohoo:


Ευχαριστώ για την αμεση ανταποκριση σου
α) Πές μου αν τα λεω καλά , ερχεται ο επιθεωρητης συντασει τη μελετη και με κατατασει πχ στην Γ κατηγορια.Εγω ομως θελω να βάλω μονο τζάκι καλοριφερ. Υπάρχει περιπτωση να μην ανεβω ενργ. κατηγορια μονο με το τζάκι και να κάνω και άλλη παρεμβαση πχ να βάλω και ηλικό θερμοσίφωνα για να αλλάξω ενρτγ.κατηγορια και ενταχθώ στο πρόγραμμα

β) ποσο κοστιζει η κάθε επιθεωρηση ; Θέλει μια πριν και μια μετά, και πάντα υπάρχει περίπτωση να μην εγκριθει η αιτηση σου και να χρεωθεις την πρωτη επιθεώρηση.

γ) Οντως Φέτος το οικογενειακό εισόδημα είναι πολυ κατω απο 20000€, Νομιζεις οτι θα προλάβω και θα υπάρχουν χρήματα μεχρι τον Ιούνιο που θα κάνουμε την δήλωση; ή να μην το ρισκάρω και να πάω στην κατηγορία του 40%;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11787 από Τάκης

kakos έγραψε: [
α) ανεξάρτητα με την την κατηγορία που θα ενταχθεί το κτήριο μετά την πρώτη ενεργειακή επιθεώρηση θα πρέπει μετά τις παρεμβάσεις που θα κάνεις στο κτήριο να ανέβεις τουλάχιστον 1 κατηγορία.


Με τη νέα διακήρυξη του προγράμματος επιλέξιμα είναι τα σπίτια που με την πρώτη ενεργειακή επιθεώρηση βρίσκονται στην κατηγορά Δ ή χαμηλότερη.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11788 από kakos

Τάκης έγραψε:

kakos έγραψε: [
α) ανεξάρτητα με την την κατηγορία που θα ενταχθεί το κτήριο μετά την πρώτη ενεργειακή επιθεώρηση θα πρέπει μετά τις παρεμβάσεις που θα κάνεις στο κτήριο να ανέβεις τουλάχιστον 1 κατηγορία.


Με τη νέα διακήρυξη του προγράμματος επιλέξιμα είναι τα σπίτια που με την πρώτη ενεργειακή επιθεώρηση βρίσκονται στην κατηγορά Δ ή χαμηλότερη.



:ohmy: :ohmy: :ohmy: ουπς δεν το ήξερα αυτό.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.120 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ