Eνεργειακή απόδοση

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88460 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Απ: Eνεργειακή απόδοση
Ενεργειακή αναβάθμιση σε κτίριο 30-40 χρόνων μπορεί να είναι λογική η εξωτερική θερμομόνωση κελύφους (μονωτικό,στήριγμα, κόλλα και σοβάς) για την οποία όμως κανένας κατασκευαστής προς το παρόν δεν σου δίνει εγγύηση πέρα της πενταετίας (ότι άλλο σας λένε είναι φούμαρα)..
Η αντικατάσταση κουφωμάτων επίσης (αν και δεν έχω καταλάβει γιατί είναι τόσο ακριβά τα ενεργειακά κουφώματα)..
Μετά πάμε στους ηλιακούς θερμοσίφωνες (ελέω αύξησης της τιμής του ρεύματος τα τελευταία χρόνια)..

Επίσης δεν έχει λογική το ΠΕΑ σε κατοικίες πετρόχτιστες του 1926...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113909 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Eνεργειακή απόδοση
Έχω στα χέρια μου το πιστοποιητικο ενεργιακης απόδοσης της πεθεράς μου μετά τις εργασίες που γίναμε με το εξοικονομώ. Γράφει ότι για θέρμανση το κτήριο θέλει 130,1 kWh/m2 και για ΖΝΧ άλλα 24,2 kWh/m2 .Τι στο καλό σημαίνει αυτό;Πως μπορώ να καταλάβω τι λέβητας είναι απαραίτητος για το σπίτι;Το σπίτι είναι 115τμ και τώρα ποια είναι στην Γ΄ ενεργειακή κλάση

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113920 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Eνεργειακή απόδοση

theoilia έγραψε: Έχω στα χέρια μου το πιστοποιητικο ενεργιακης απόδοσης της πεθεράς μου μετά τις εργασίες που γίναμε με το εξοικονομώ. Γράφει ότι για θέρμανση το κτήριο θέλει 130,1 kWh/m2 και για ΖΝΧ άλλα 24,2 kWh/m2 .Τι στο καλό σημαίνει αυτό;Πως μπορώ να καταλάβω τι λέβητας είναι απαραίτητος για το σπίτι;Το σπίτι είναι 115τμ και τώρα ποια είναι στην Γ΄ ενεργειακή κλάση


130 kw/m2 / έτος σημαίνει, αντιστοιχα το ίδιο για το ΖΝΧ! Οπότε 130 kw/m2 115 m2 = περίπου 15000 kw/έτος αν προσθέσουμε και το ΖΝΧ φτάνεις περίπου στις 17500 KW/έτος.. Άλλα για τα ακριβή KW λέβητα που χρειάζεσαι πρέπει να γίνει μελέτη θερμικών απώλειων. Νομίζω όμως ότι με έναν λέβητα 20KW θα ήσουν ok.. Ελλείψη όμως μελέτης θερμικών απωλειών δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113922 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Eνεργειακή απόδοση
Η μέτρηση για την έκδοση του πιστοποιητικού από τον ενεργειακό επιθεωρητή δεν περιλαμβάνει και τις θερμικές απώλειες;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113923 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Eνεργειακή απόδοση
Ως ένα σημείο ναι τις περιλαμβάνει.. Απλά θα ήμουν πιο σίγουρος αν εκπονούσα μία μελέτη θερμικών απωλειών..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": theoilia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113924 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Eνεργειακή απόδοση
Δηλαδή πχ. ο Farmer Bio στα 16 kw είναι οριακός από ότι κατάλαβα

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ