Ηλιακός και Θέρμανση (Ηλιοθερμία)

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1950 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Ηλιακός και Θέρμανση (Ηλιοθερμία)

Ολοι λενε οτι χρειαζονται παρα πολλα τμ για να ζεσταθει το νερο.
Κοστος?
Μεσος ορος 10.000euro!!!
Πανε καλα?
Μηπως ειναι ακομα ενα πεδιο ελευθερο για να αισχροκερδισουν απο αυτους που θελουν να βαλουν ενα τετοιο συστημα?

Εξαρτάται τι έχουν στο νου τους...
1000 lt νερό θέλουν περίπου 15m^3 από ηλιακούς συλλέκτες κλειστού κυκλώματος.
Το ποσό για την εγκατάσταση αυτή δεν είναι μεγάλο. Περίπου 2500 ευρώ με την εγκατάσταση και τον κυκλοφορητή.
Από εκεί και πέρα όμως το κόστος ανεβαίνει σαν τρελό.
Που θα το βάλεις; Τι ποιότητας θα είναι το Boiler; Πόσο μακριά από τα πάνελ θα είναι το Boiler (υπάρχει το πρόβλημα της μόνωσης των σωλήνων); Τι αυτοματισμούς θα έχει;

Δυστυχώς, αυτό το αρχικό κόστος σκέφτεται ο κάθε "επαγγελματίας" και δεν κάνει την σχετική επένδυση.
Π.χ. τα ξενοδοχεία.
Εν έτη 2011 σχεδόν όλα έχουν boiler θερμού νερού με πετρέλαιο ή με φυσικό αέριο!!!
Με λίγα λόγια σε λίγο στα κρεβάτια θα έχουν δέρματα αντί για σεντόνια οι πρωτόγονοι... :evil: :evil: :evil:

Το ίδιο σκέφτεται και ο ιδιώτης.
Συνήθως όμως οι κατεργάρηδες πωλητές του προτείνουν ότι πιο περίπλοκο υπάρχει.
Πόσοι είναι αυτοί που έχουν προτείνει να υπάρχουν δύο Boiler στο σπίτι (με επικοινωνία) μόνο για την θέρμανση; Και τα οποία φυσικά θα είναι ανεξάρτητα από την παροχή θερμού νερού;
Αυτό όμως ρίχνει το κόστος στο μισό!!!
- Και θα έχω ρε γαμώτο δύο boiler για να ζεσταίνομαι και ένα ανεξάρτητο ηλιακό θερμοσίφωνα;
Ναι, γιατί αυτό θα έχει πιο μικρό κόστος εγκατάστασης...
- Μα θα έχω όλη την σκεπή γεμάτη με ηλιακά πάνελ... Εγώ γύφτος δεν γίνομαι...
Ε τότε πλήρωνε σαν χαϊβάνι πέλλετ και πετρέλαιο...

Λοιπόν όντως σε μία κρύα μέρα με ήλιο, ο θερμικός λέβητας μπορεί να μην ανάψει καν εάν έχετε ηλιακή θέρμανση...
Ακόμα όμως και να ανάβει, θα υπάρχει τρελή οικονομία, γιατί θα υπάρχει μεγάλη υποβοήθηση από τον λέβητα.

Οι πιο πολλοί θα πείτε: μα το βράδυ που χρειαζόμαστε τη ζέστη, δεν υπάρχει ήλιος!!!
Εάν το σπίτι το ζεσταίνει όλη την ημέρα μόνο η ηλιακή θέρμανση, το σπίτι θα κρατάει την θερμότητα και το βράδυ η κατανάλωση του θερμικού καυστήρα θα είναι κάτω από το 1/3...
Άρα με δύο ή τρεις τόννους πέλλετ θα βγάζετε όλη τη χρονιά!!!
Δεν είναι κακό νομίζω... :P :P :P

Μειονέκτημα: θα κάνετε πολλά χρόνια για να κάνετε απόσβεση ένα ηλιακό σύστημα θέρμανσης.
Πλεονέκτημα: Το σπίτι θα είναι ζεστό περισσότερες ώρες και βέβαια η κατανάλωση του καυσίμου θα είναι ελάχιστη...
Προσοχή: δυσλειτουργεί σε περίεργες περιοχές όπως το Νευροκόπι ή το Καρπενήσι, αλλά είναι τέλειο για την Κρήτη, την Πελοπόννησο ή την Θεσσαλία...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1953 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Ηλιακός και Θέρμανση (Ηλιοθερμία)
εχω μια ερώτηση και μήν με παρεξηγήσετε αλλά η εμπειρία μου στα ηλιακά είναι ότι έχει προκύψει από την ενασχόληση μου με τα ηλιακά θερμικά της Windhager (άρα μικρή...).

Στην Αυστρία και την Γερμανία έχει βρωμίσει ο τόπος ηλιακά, με μικρή ηλιοφάνεια και πολύ κρύο, χιόνια και πάγους. Εκεί τα ηλιακά γιατί δεν σπάνε? Και γιατί είναι κατάλληλα για εκεί και όχι για το Νευροκόπι ή άλλες τέτοιες περιοχές της Ελλάδος με χαμηλή ηλιοφάνεια?

Μήπως είναι θέμα υλικών? Μήπως είναι θέμα ψυκτικού υγρού που βάζουν στις σωλήνες? Δηλαδή εδώ στην Ελλάδα γιατί να σπάνε? Εχει κανείς εμπειρία στο θέμα να μου απαντήσει?

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1963 από γιαννης δελτα

egglezos έγραψε: εχω μια ερώτηση και μήν με παρεξηγήσετε αλλά η εμπειρία μου στα ηλιακά είναι ότι έχει προκύψει από την ενασχόληση μου με τα ηλιακά θερμικά της Windhager (άρα μικρή...).

Στην Αυστρία και την Γερμανία έχει βρωμίσει ο τόπος ηλιακά, με μικρή ηλιοφάνεια και πολύ κρύο, χιόνια και πάγους. Εκεί τα ηλιακά γιατί δεν σπάνε? Και γιατί είναι κατάλληλα για εκεί και όχι για το Νευροκόπι ή άλλες τέτοιες περιοχές της Ελλάδος με χαμηλή ηλιοφάνεια?

Μήπως είναι θέμα υλικών? Μήπως είναι θέμα ψυκτικού υγρού που βάζουν στις σωλήνες? Δηλαδή εδώ στην Ελλάδα γιατί να σπάνε? Εχει κανείς εμπειρία στο θέμα να μου απαντήσει?

Οσο μεγαλυτερο υψομετρο τοσο πιο καθαρος ηλιος που συνεπαγεται καλυτερη αποδοση στα ηλιακα. Δηλαδη την ιδια ημερα ενας ηλιακος σε υψομετρο 1000μ. με εναν ηλιακο στα 50μ υψομετρο αποδιδει καλυτερα στο υψομετρο γιατι ειναι πιο κοντα στον ηλιο. Στο θεμα του σπασιματος να ξερεις οτι υπαρχει ειδικο υγρο που υποχρεωτικα μπαινει στο κυκλωμα για να μην παγωνεικαι να μην εξατμιζεται το νερο που κυκλοφορει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1967 από theo64
Απαντήθηκε από theo64 στο θέμα Ηλιακός και Θέρμανση (Ηλιοθερμία)
Το καλοκαίρι που ενδιαφέρθηκα για ηλιακή υποβοήθηση στην θέρμανση το κόστος ήταν απαγορευτικό. Γιαυτό σκέφτηκα την εξής πατέντα: Απο την ημέρα που άρχισα να ανάβω το λέβητα για θέρμανση συνέδεσα τα ζεστά νερά του ηλιακού στην είσοδο του κρύου νερού του μπόιλερ και έτσι το μπόιλερ αντί να πέρνει κρύο νερό απο το δίκτυο ύδρευσης πέρνει το ζεστό νερό απο τον ηλιακό με αυτό τον τρόπο τις ημέρες που έχει ηλιοφάνεια το μπόιλερ πέρνει ζεστό νερό απο τον ηλιακό και δεν χρειάζεται να θερμάνω το νερό. Απο τη στιγμή που θα σταματίσει η θέρμανση του σπιτιού την άνοιξη με μία απλή βάνα θα απομονώσω το μπόιλερ και θα πέρνω απευθείας το ζεστό νερό για χρήση απο τον ηλιακό. Το κόστος της παραπάνω πατέντας λιγότερο απο 100€ γιατί προυπήρχαν και το μπόιλερ και ο ηλιακός.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1969 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Ηλιακός και Θέρμανση (Ηλιοθερμία)

γιαννης δελτα έγραψε:

egglezos έγραψε: εχω μια ερώτηση και μήν με παρεξηγήσετε αλλά η εμπειρία μου στα ηλιακά είναι ότι έχει προκύψει από την ενασχόληση μου με τα ηλιακά θερμικά της Windhager (άρα μικρή...).

Στην Αυστρία και την Γερμανία έχει βρωμίσει ο τόπος ηλιακά, με μικρή ηλιοφάνεια και πολύ κρύο, χιόνια και πάγους. Εκεί τα ηλιακά γιατί δεν σπάνε? Και γιατί είναι κατάλληλα για εκεί και όχι για το Νευροκόπι ή άλλες τέτοιες περιοχές της Ελλάδος με χαμηλή ηλιοφάνεια?

Μήπως είναι θέμα υλικών? Μήπως είναι θέμα ψυκτικού υγρού που βάζουν στις σωλήνες? Δηλαδή εδώ στην Ελλάδα γιατί να σπάνε? Εχει κανείς εμπειρία στο θέμα να μου απαντήσει?

Οσο μεγαλυτερο υψομετρο τοσο πιο καθαρος ηλιος που συνεπαγεται καλυτερη αποδοση στα ηλιακα. Δηλαδη την ιδια ημερα ενας ηλιακος σε υψομετρο 1000μ. με εναν ηλιακο στα 50μ υψομετρο αποδιδει καλυτερα στο υψομετρο γιατι ειναι πιο κοντα στον ηλιο. Στο θεμα του σπασιματος να ξερεις οτι υπαρχει ειδικο υγρο που υποχρεωτικα μπαινει στο κυκλωμα για να μην παγωνεικαι να μην εξατμιζεται το νερο που κυκλοφορει.


Αυτό το πιό κοντά στον ήλιο τι το ήθελες? :S Είμαστε 150 εκατομμύρια χιλιόμετρα απόσταση από τον ήλιο, τα 1000 μέτρα λες να κάνουν διαφορά? Αποδίδει καλύτερα σε υψόμετρο, λόγω μικρότερης νέφωσης και ρύπων. Αν η μέρα είναι πεντακάθαρη, καμία διαφορά θάλασσα-βουνό... :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1970 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Ηλιακός και Θέρμανση (Ηλιοθερμία)

theo64 έγραψε: Το καλοκαίρι που ενδιαφέρθηκα για ηλιακή υποβοήθηση στην θέρμανση το κόστος ήταν απαγορευτικό. Γιαυτό σκέφτηκα την εξής πατέντα: Απο την ημέρα που άρχισα να ανάβω το λέβητα για θέρμανση συνέδεσα τα ζεστά νερά του ηλιακού στην είσοδο του κρύου νερού του μπόιλερ και έτσι το μπόιλερ αντί να πέρνει κρύο νερό απο το δίκτυο ύδρευσης πέρνει το ζεστό νερό απο τον ηλιακό με αυτό τον τρόπο τις ημέρες που έχει ηλιοφάνεια το μπόιλερ πέρνει ζεστό νερό απο τον ηλιακό και δεν χρειάζεται να θερμάνω το νερό. Απο τη στιγμή που θα σταματίσει η θέρμανση του σπιτιού την άνοιξη με μία απλή βάνα θα απομονώσω το μπόιλερ και θα πέρνω απευθείας το ζεστό νερό για χρήση απο τον ηλιακό. Το κόστος της παραπάνω πατέντας λιγότερο απο 100€ γιατί προυπήρχαν και το μπόιλερ και ο ηλιακός.


Πόση ώρα θα κάνει το νερό του ηλιακού να περάσει μέσα από το boiler και να φτάσει στην βρύση που το ζητάει και πόσα λίτρα πάνε έτσι χαμένα? Ή το boiler είναι πάντα ζεστό από τον λέβητα και εννοείς ότι δεν παίρνει κρύο νερό από βρύση, αλλά χλιαρό-ζεστό από τον ηλιακό, οπότε κάνει οικονομία?
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ