Ηλιακός και Θέρμανση (Ηλιοθερμία)

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1858 από jnet
Θα μπορούσα τα νερα από τον ηλιάκο μου τους χειμερινούς μήνες που χρειάζομαι θέρμανση να τα κατευθύνω σε ενα δοχείο αδρανειας στο οποίο επάνω θα εχω συνδέσει και τον οποιόδηποτε αλλον λέβητα οπότε από τον ήλιο θα μπορώ να φτάνω τα νερά μου στους 40 βαθμούς C και από εκεί και περα να αναλάμβανε ο λέβητας ή πρεπει να πάρω αλλά panels για την δουλειά αυτή;

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1878 από pantelis1973
κανενας ειδικος για εδω?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1881 από Τάκης

pantelis1973 έγραψε: κανενας ειδικος για εδω?

Αφού δεν απαντάνε οι ειδικοί ας πούμε τη γνώμη μας εμείς οι άσχετοι. Δεν υπάρχει νόημα να το κάνεις παρά μόνο με συστοιχία ηλιακών συλλεκτών (και κυκλοφορητή) για να υπάρχει ορατό αποτέλεσμα. Διότι αφενός τον χειμώνα ο ήλιος είναι λίγος και τι θερμοκρασία να ανεβάσει ένας συλλέκτης σε ένα δοχείο αδρανείας που θάναι το λιγότερο 1000 λίτρα. Συχρόνως αχρηστεύεις ουσιαστικά τον ηλιακό σου για τους θερινούς μήνες που θα μπορούσε από μόνος του να σου παρέχει ζεστό νερό. Χρησιμοποιώντας συστοιχία το αποτέλεσμα γίνεται ορατό αλλά και ακριβό. Οι χώρες που χρησιμοποιούν αυτές τις λύσεις δίνουν και γενναίες επιδοτήσεις και γίνεται συμφέρον.
Όλα τα παραπάνω με επιφύλαξη, έτσι τάχω αντιληφθεί, χωρίς νάμαι και ειδικός.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1883 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Ηλιακός και Θέρμανση (Ηλιοθερμία)

Τάκης έγραψε:

pantelis1973 έγραψε: κανενας ειδικος για εδω?

Αφού δεν απαντάνε οι ειδικοί ας πούμε τη γνώμη μας εμείς οι άσχετοι. Δεν υπάρχει νόημα να το κάνεις παρά μόνο με συστοιχία ηλιακών συλλεκτών (και κυκλοφορητή) για να υπάρχει ορατό αποτέλεσμα. Διότι αφενός τον χειμώνα ο ήλιος είναι λίγος και τι θερμοκρασία να ανεβάσει ένας συλλέκτης σε ένα δοχείο αδρανείας που θάναι το λιγότερο 1000 λίτρα. Συχρόνως αχρηστεύεις ουσιαστικά τον ηλιακό σου για τους θερινούς μήνες που θα μπορούσε από μόνος του να σου παρέχει ζεστό νερό. Χρησιμοποιώντας συστοιχία το αποτέλεσμα γίνεται ορατό αλλά και ακριβό. Οι χώρες που χρησιμοποιούν αυτές τις λύσεις δίνουν και γενναίες επιδοτήσεις και γίνεται συμφέρον.
Όλα τα παραπάνω με επιφύλαξη, έτσι τάχω αντιληφθεί, χωρίς νάμαι και ειδικός.


Σωστά...με ένα πάνελ δεν κάνεις και πολλά πράγματα, άν και η μεγάλη ηλιοφάνεια της χώρας μας δικαιολογεί ακόμα και την χρήση ενός πάνελ, το οποίο απλά θα "σπαει" την θερμοκρασία του νερού στο Δ.Α. Αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά, από 3 πάνελ και πάνω, με δοχείο αδρανείας 1000 - 1500 λίτρα και το ΄λέβητα πάνω στο Δ.Α. να ελέγχει θερμοκρασίες και να συμπληρώνει όταν χρειάζεται. Ανάλογα τον λέβητα υπάρχουν και τα κατάλληλα ηλεκτρονικά, ή μπορείς να πάρεις dedicated ηλεκτρονικά για αυτή την δουλειά και θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με λίγο παραπάνω κόστος.

Φανταστείτε ότι στην Αυστρία αυτά τα επιδοτούν...εδώ που είμαστε ευλογημένοι από τον ήλιο δεν ξέρουμε ακόμα τί είναι η ηλιακή θέρμανση...πόσο μάλλον επιδοτήσεις (και όπως λέει και ο Κός Κώστας, τα λεφτά των επιδοτήσεων πήγαν σε ακριβά εισαγόμενα κλιματιστικά... ;) )

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1886 από γιαννης δελτα

jnet έγραψε: Θα μπορούσα τα νερα από τον ηλιάκο μου τους χειμερινούς μήνες που χρειάζομαι θέρμανση να τα κατευθύνω σε ενα δοχείο αδρανειας στο οποίο επάνω θα εχω συνδέσει και τον οποιόδηποτε αλλον λέβητα οπότε από τον ήλιο θα μπορώ να φτάνω τα νερά μου στους 40 βαθμούς C και από εκεί και περα να αναλάμβανε ο λέβητας ή πρεπει να πάρω αλλά panels για την δουλειά αυτή;

Εχω ηλιακη υποβοηθηση εδω και 6 μηνες με καλα αποτελεσματα αλλα βασικη προυποθεση να εχεις θερμανση δαπεδου και λεβητα με αντισταθμηση. Οτι αποριες εχετε θα σας της λυσω. Με σκετο ηλιακο δεν κανεις τιποτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1893 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Ηλιακός και Θέρμανση (Ηλιοθερμία)

γιαννης δελτα έγραψε:

jnet έγραψε: Θα μπορούσα τα νερα από τον ηλιάκο μου τους χειμερινούς μήνες που χρειάζομαι θέρμανση να τα κατευθύνω σε ενα δοχείο αδρανειας στο οποίο επάνω θα εχω συνδέσει και τον οποιόδηποτε αλλον λέβητα οπότε από τον ήλιο θα μπορώ να φτάνω τα νερά μου στους 40 βαθμούς C και από εκεί και περα να αναλάμβανε ο λέβητας ή πρεπει να πάρω αλλά panels για την δουλειά αυτή;

Εχω ηλιακη υποβοηθηση εδω και 6 μηνες με καλα αποτελεσματα αλλα βασικη προυποθεση να εχεις θερμανση δαπεδου και λεβητα με αντισταθμηση. Οτι αποριες εχετε θα σας της λυσω. Με σκετο ηλιακο δεν κανεις τιποτα.


Εσυ καταρχή πρεπει να μας περιγράψει την λύση που έχεις για να την δούνε και οι υπόλοιποι αλλά βασικά αυτοί που θέλουν να ξεκινησουν τώρα, μια και ενδοδαπέδια δεν την κάνεις εκ των υστέρων. Αν θέλεις σου ανοίγω και είδικη κατηγορία ολοκληρωμένα(ή υβριδικά) συστηματα θερμανσης για να το βάλουμε μέσα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ