Θερμομόνωση

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143383 από makis sparti
Απαντήθηκε από makis sparti στο θέμα Θερμομόνωση
καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές να έχουμε.διάβασα 100 σελίδες :blink: για την θερμομόνωση και έχω μια ερώτηση γιατί δεν το είδα κάπου.50 πόντοι πέτρινος τοίχος παρέχει κάποιο ποσοστό μόνωσης και αν ναι σε τι ποσοστό σε σχέση με τις πολυστερίνες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143389 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Θερμομόνωση
Δε βρήκες τίποτε, γιατί πολύ απλά οι το 50 cm συμπαγούς τοίχου, δεν προσφέρουν ΚΑΜΜΙΑ θερμομόνωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143476 από douka77
Απαντήθηκε από douka77 στο θέμα Θερμομόνωση
η πετρα δεν εχει καμια θερμοχωριτηκοτητα?

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Δε βρήκες τίποτε, γιατί πολύ απλά οι το 50 cm συμπαγούς τοίχου, δεν προσφέρουν ΚΑΜΜΙΑ θερμομόνωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143480 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση
αλλο πραγμα η θερμοχωρητικοτητα κι αλλο η μονωση
καλυτερη συμπεριφορα απ την πετρα εχει το τουβλο
το παχος μονο εχει σημασια για την μονωση αλλα οχι η πετρα σαν υλικο
ενδεικτικα το λ για μαρμαρο ειναι 3-3,5 για μαλτεζομπλακες 1 για τσιμεντο 1,5-2 για τουβλο 0,7 και μονωτικο 0,035


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144100 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Θερμομόνωση
Εγω έχω καινούργια θερμοδιακοπτόμενα αλουμίνια και εξωτερικη μόνωση κέλυφος fibran eco xps 6cm και σκεπή με κεραμίδια και με φελιζόλ 3άρι,θέλω να κάνω και κάτι παραπάνω,να κρατήσω τη ζέστη εντός σπιτιού,και λέω στα βορινά δωμάτια να τα ντύσω εσωτερικά μόνο με γυψοσανίδα, και το μεγάλο δίλημμα είναι να βάλω στο δώμα που είναι και αμόνωτο, πετροβάμβακα, ή να βάλω εσωτερικη μόνωση για να μειώσω και το ύψος άλλα και να έχω την ζέστη πιο χαμηλά?/Φοβάμαι το εξής όμως,οτι αν βάλω μόνωση με πετροβάμβακα πάνω στη πλάκα θα ζεσταίνω τα τσιμέντα της πλάκας,ενω στο εσωτερικό πιστεύω θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα.Εσεις τι λέτε?Βέβαια στη δική μου περίπτωση είναι πιο οικονομικό και πιο εύκολο να βάλω την μόνωση πάνω στην πλάκα αλλα εγω θέλω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144145 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Θερμομόνωση
Γενικα προτιμαμε πανω απο την πλακα .... Την θερμοτητα που θα παρουν τα μπετα θα στην ξαναδωσουν στον χωρο οταν θα χρειαστει .... Βεβαια εξαρταται και για τι υψος μιλαμε αλλα δεν φανταζομαι κατι τραγικο .
Οι σκετες γυψοσανιδες που αναφερεις ελαχιστα θα βοηθησουν .... Αφου ομως εχεις εξωτερικη μονωση πιθανοτατα δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω ειδικα αν μονωσεις και το ταβανι ... Φυσικα εσυ ξερεις αν υπαρχει καποιο θεματακι μπορεις ομως να κανεις πρωτα τοο ευκολο και μετα επανεξεταζεις την κατασταση :-)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.169 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ