Τι θερμοκρασία έχετε & πότε θα ανάψετε θέρμανση;

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115530 από STAF

soureal έγραψε: Συμπέρασμα; Μεγάλο πράγμα η μόνωση παίδες και εκεί πρέπει να εστιάζουμε γιατί το τι καις μπορεί να γίνει ασύμφορο με μια υπουργική απόφαση.

Το θέμα είναι αυτό που καις να πιάνει τόπο.


Τα ειπες ολα με μια σου φραση :whistle:

Γιώργος

Μόνο αν στούς νεότερους μάθεις τα μυστικά σου
μεγάλη θα'ναι η προκοπή και η χαρά δικιά σου!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115560 από glf
Και Κοζάνη που είμαι και τα βράδια η θερμοκρασία πέφτει, υπάρχουν μέρες που ανάβουν το βράδυ τα τζάκια.
Εγώ με την Α/Θ έχω πάνω από μήνα που είναι ανοιχτή αν και το πότε δουλεύει είναι σχετικό.

Φέτος έχω αλλάξει λίγο τον τρόπο που την ελέγχω με τους θερμοστάτες. Το κυριότερο είναι ότι τα δωμάτια μπαίνουν σε πρόγραμμα "άνεσης" στις 3 το μεσημέρι που έχει ενεργοποιηθεί το "νυχτερινό". Οπότε τότε που είναι και κρύο το πάτωμα η αντλία θα τραβήξει αρκετά Α.
Το νυχτερινό είναι μέχρι τις 5. Πέρυσι συνήθως στις 5 έμπαινε στους θερμοστάτες το economy mode και έκλειναν για να ξανανάψουν το βράδυ στις 2 που έχει πάλι το νυχτερινό. Αλλά έτσι είχαμε ένα σχετικό θέμα άνεσης αφού ξυπνούσαμε το πρωί με ζέστη. Η αλήθεια είναι οτι οι μικρές πολλές φορές κοιμούνται και ξεσκέπαστες αν και οι θερμοστάτες είναι στο 22-23 μέγιστο.

Φέτος λοιπόν τα έχω να δίνουν από τις 3 το μεσημέρι μέχρι τις 10 το βράδυ. Τώρα που δεν έχει κρύο, ήδη στις 5 τα πιο πολλά δωμάτια κλείνουν το θερμοστάτη. Αλλά και μετά που θα έχει πιο πολύ κρύο πιστεύω να ζητάνε λιγότερο από την αντλία μετά τις 5 και να είναι ανεκτό στην καταναλωση.

Δίνω σημασία στο νυχτερινό γιατί έχω και κοινωνικό τιμολόγιο οπότε οι 1500 κιλοβατώρες είναι το όριο που καλό είναι να μην ξεπεράσω, στην κατανάλωση του κανονικού. Στο μειωμένο σου λέει κάψε όσο θες.
Βέβαια, διάβασα ότι εαν ένα μόνο τρίμηνο ξεπεράσεις τις 1500, τότε θα χρεωθείς κανονικά , χωρίς κοινωνικό τιμολόγιο μόνο την κατανάλωση πάνω από τις 1500.

ελπίζω να μην μπερδευτήκατε με το κοινωνικό και το μειωμένο. έτσι πάντως βγαίνει πολυυυ οικονομικά η χρήση της Α/Θ. το κοινωνικό είναι λίγο πιο φτηνό και από το νυχτερινό...

α και τζάκι άναψα 3 βράδια μόνο και μόνο για τη φλόγα που μου έλειψε, στα πρώτα καλά κρύα του Οκτώβρη. γενικά έχω ξύλα και το τζάκι θα ανάβει κατά τις 8 το βράδυ για συμπλήρωμα στο μισό σπίτι που καλύπτει, όταν έξω πάει από 5 βαθμούς και κάτω..
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by glf.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115574 από row5
Καστοριά σήμερα το απόγευμα 11 Νοεμβρίου το πρώτο άναμα ξυλόσομπας στον πρώτο όροφο 70 τμ με εξωτερική θερμοκρασία 11 βαθμούς και υγρασία.
Στον δεύτερο όροφο 50 τμ τα παιδιά ανάβουν θερμοπομπούς τα απογεύματα στα δωμάτια τους εδώ και 15 μέρες.
Λίγα πράγματα,ο καιρός είναι μαλακός και δεν ξεκίνησαν ακόμη τα γνωστά κρύα της περιοχής

μας.
Σε αναμονή τελικών διαδικασιών του εξοικονομώ γιά έναρξη εργασιών θερμομόνωσης και εγκατάστασης αντλίας θερμότητας και τζακιού ,ναι του γνωστού, Invicta Selenic 700 14 kw,thank's Asteris.
Θα ενημερώνω γιά τις εργασίες.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by row5.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115583 από elgreco
Εδώ στην Κέρκυρα αργεί πολύ να χειμωνιασει φέτος. Τα βραδιά η εξωτερική δεν εχει πέσει κάτω από 14 σε γενικές γραμμές και αυτό παραθαλάσσια και στα ανατολικά του νησιού. Αυτήν την στιγμή με την καταιγίδα και εχει 18!
Ο σατουρν καίει λίγα ξύλα προς το παρών μόνο για ζνχ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115608 από alex_nous
Παραλία Επανωμής Θεσσαλονίκης θερμοκρασία σπιτιού 21,9 βαθμοί με μπόλικη όμως υγρασία, 68%. Μέχρι στιγμής ούτε λόγος για θέρμανση. Δεν έχω δει την θερμοκρασία να πέφτει κάτω από 20,5. Έγιναν δύο ανάμματα στο τζάκι για δοκιμή με ασήμαντη κατανάλωση ξύλων. Τα μετεωρολογικά δεδομένα δείχνουν πτώση από αύριο-μεθαύριο. Αρκετά χαρήκαμε μάλλον, μέσα Νοέμβρη πιάσαμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115615 από vag1234
Μάλλον από ότι φαίνεται θα το 'μπουμπουνίσουμε' από Παρασκευή..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ