Δάση και Δασαρχεία

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20418 από N1k0s
Δάση και Δασαρχεία δημιουργήθηκε από N1k0s
Διαβάζω συνέχεια ότι κόβουμε ανεξέλεγκτα τα δάση μας και καταστρέφουμε το περιβάλλον μας για να ζεσταθούμε ... Ομως ισχύει αυτό ή λέμε ότι μας κατέβει από το μυαλό ;

Σήμερα Κυριακή δεν μπορώ να πάρω τηλέφωνο σε δασαρχείο να ρωτήσω ακαδημαικά τουλάχιστον ή και δεν ξέρω κάποιον γεωπόνο ή δασολόγο να μου πει τι γίνεται με την νόμιμη ή και περιβαλλοντική κοπή των δασών , είμαι σίγουρος ότι κόβονται δέντρα για την δημιουργία αντιπυρικών ζωνών και την συντήρηση τους , είμαι σίγουρος ότι κόβονται τα άρρωστα δέντρα , τουλάχιστον αυτά που δεν σώζονται και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν κανόνες κοπής δέντρων ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #48604 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Απ: Δάση και Δασαρχεία

N1k0s έγραψε: Διαβάζω συνέχεια ότι κόβουμε ανεξέλεγκτα τα δάση μας και καταστρέφουμε το περιβάλλον μας για να ζεσταθούμε ... Ομως ισχύει αυτό ή λέμε ότι μας κατέβει από το μυαλό ;

Σήμερα Κυριακή δεν μπορώ να πάρω τηλέφωνο σε δασαρχείο να ρωτήσω ακαδημαικά τουλάχιστον ή και δεν ξέρω κάποιον γεωπόνο ή δασολόγο να μου πει τι γίνεται με την νόμιμη ή και περιβαλλοντική κοπή των δασών , είμαι σίγουρος ότι κόβονται δέντρα για την δημιουργία αντιπυρικών ζωνών και την συντήρηση τους , είμαι σίγουρος ότι κόβονται τα άρρωστα δέντρα , τουλάχιστον αυτά που δεν σώζονται και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν κανόνες κοπής δέντρων ...


Ανεξελεγκτη εχει γινει η κοπη των δεντρων σε Ελλαδα και εξωτερικο. Το επαγγελμα μου Δασοπονος και αν και δεν δουλευω σε Δασαρχειο λογω του οτι δουλευα για 1,5 χρονο μαζι τους(Δασαρχειο Αρτας) εχω ακομα καλες σχεσεις. Τωρα ασχολουμε με το ΟΣΔΕ των παραγωγων οποτε αν μπορω να βοηθησω καπου μου λετε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49067 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Δάση και Δασαρχεία
ΟΣΔΕ ? Τι σημαίνει.

Εάν συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό [όπως την φετινή χρονιά] να "ξυλεύουμε" εκτάσεις των δασών της Βαλκανικής Χερσονήσου........... ποιες είναι οι προβλέψεις σας ?

Προλαβαίνουν οι αναδασώσεις, η φυσική αναπαραγωγή, και άλλα, να αποκαθιστούν τις υλοτομημένες εκτάσεις ελεγχόμενες και μη.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49106 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Απ: Δάση και Δασαρχεία

mastoras έγραψε: ΟΣΔΕ ? Τι σημαίνει.

Εάν συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό [όπως την φετινή χρονιά] να "ξυλεύουμε" εκτάσεις των δασών της Βαλκανικής Χερσονήσου........... ποιες είναι οι προβλέψεις σας ?

Προλαβαίνουν οι αναδασώσεις, η φυσική αναπαραγωγή, και άλλα, να αποκαθιστούν τις υλοτομημένες εκτάσεις ελεγχόμενες και μη.



ΟΣΔΕ: Ολοκληρωμένο Σύστημα Διαχείρισης Ελέγχου για τη την αναγνώριση αγροτεμαχίων με βάση τις ορθοφωτογραφίες και τεχνικές γεωγραφικών συστημάτων πληροφοριών (έχει σχέση και με τις επιδοτήσεις). Κάτι σαν αγροτικό κτηματολόγιο, με λίγα λόγια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49139 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Απ: Δάση και Δασαρχεία

tas έγραψε:

mastoras έγραψε: ΟΣΔΕ ? Τι σημαίνει.

Εάν συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό [όπως την φετινή χρονιά] να "ξυλεύουμε" εκτάσεις των δασών της Βαλκανικής Χερσονήσου........... ποιες είναι οι προβλέψεις σας ?

Προλαβαίνουν οι αναδασώσεις, η φυσική αναπαραγωγή, και άλλα, να αποκαθιστούν τις υλοτομημένες εκτάσεις ελεγχόμενες και μη.



ΟΣΔΕ: Ολοκληρωμένο Σύστημα Διαχείρισης Ελέγχου για τη την αναγνώριση αγροτεμαχίων με βάση τις ορθοφωτογραφίες και τεχνικές γεωγραφικών συστημάτων πληροφοριών (έχει σχέση και με τις επιδοτήσεις). Κάτι σαν αγροτικό κτηματολόγιο, με λίγα λόγια...



Ακριβως αυτο σημαινει το ΟΣΔΕ.
Οχι ουτε οι αναδασωσεις αλλα και ουτε οι δενδροφυτευσεις προλαβαινουν να αποκαταστησουν τη ζημια που εχουν κανει τα ανθρωπινα χερια,χρειαζονται τουλαχιστον 20 χρονια για να αρχισει ενα νεο δεντρο να δινει στη φυση αυτα που εδιναν εκεινα που υλοτομηθηκαν,καηκαν η γερασαν.
Ακομα και οι δασοφυλακες εχουν γινει παρα πολυ ελαστικοι οταν ερχονται αντιμετωποι με παρανομους οι οποιοι εχουν τη δικαιολογια οτι το κανουν για να ταισουν τα παιδια τους, επισης το κρατος πλεον δεν δινει αυτοκινητα αλλα ουτε και χρηματα για να μπορει ο δασοφυλακας να κανει την οποια δουλεια του αρμοζει.

Πλεον εχει ξεφυγει παααρα πολυ η κατασταση και τα Δαση ειναι το Α και το Ω για την ζωη του πλανητη και οσων κατοικουν σε αυτον.

Ειναι σε ολους γνωστα ολα αυτα απλα κανενας δεν πραττει απλα ειμαστε ακροατες και παρατηρητες μεχρι να γινει το μεγαλο ΜΠΑΜ και μετα θα ψαχνουμε λυσεις ενω θα ειναι ηδη πολυ αργα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49143 από kostas tz
Απαντήθηκε από kostas tz στο θέμα Απ: Δάση και Δασαρχεία

tas έγραψε:

mastoras έγραψε: ΟΣΔΕ ? Τι σημαίνει.

Εάν συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό [όπως την φετινή χρονιά] να "ξυλεύουμε" εκτάσεις των δασών της Βαλκανικής Χερσονήσου........... ποιες είναι οι προβλέψεις σας ?

Προλαβαίνουν οι αναδασώσεις, η φυσική αναπαραγωγή, και άλλα, να αποκαθιστούν τις υλοτομημένες εκτάσεις ελεγχόμενες και μη.



ΟΣΔΕ: Ολοκληρωμένο Σύστημα Διαχείρισης Ελέγχου για τη την αναγνώριση αγροτεμαχίων με βάση τις ορθοφωτογραφίες και τεχνικές γεωγραφικών συστημάτων πληροφοριών (έχει σχέση και με τις επιδοτήσεις). Κάτι σαν αγροτικό κτηματολόγιο, με λίγα λόγια...
φιλε μου συγνωμη για την παρεμβαση αλλα με ενδιαφερη αυτη η υπηρεσια που μπορω να τη βρω (ενοω που ανηκει σε περιφερια? σε νομαρχια?σε κανα υπουργιο)


Η πειρα ειναι μια χτενα που την αποκτας οταν εισαι πια φαλακρος!!!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kostas tz.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ