Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75580 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα
Στην περιοχη μου,το 90% των ηλιακών τοποθετούνται απο δυο συγκεκριμενες εταιρίες,χωρις να εχω ακουσει να υπαρξει το παραμικρο προβλημα.(αν θεωρηθει διαφιμηση ας σβηστει)
www.ebil.gr/
www.xafis.com.gr/

Πέρυσι την ανοιξη που ρωτησα τα 200λιτρα με συλλέκτες 2(2χ1) ειχανε 900 ευρω τελική τιμη με την τοποθετηση στην ταρατσα ή στην στεγη.
θεωρω πλέον οτι ειναι πολλά τα 200 λιτρα και θα κινηθω προς τα 150-160.

θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο.Εφόσον μια χειμωνιατικη ημερα με συνεφια εχει το νερο θερμοκρασια 40 βαθμών πως μπορει να φτασει τους 50-60 με την χρηση του λέβητα; Τι αυτοματισμος πρεπει να μπει;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75583 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα
Σερπατίνα ζεστού νερού από τον λέβητα. Τριπλής ενέργειας λέγεται έτσι ο ηλιακός. Να μπει και βάνα, να μην γυροφέρνουν τζάμπα τα νερά του λέβητα πάνω στην ταράτσα/σκεπή στον ηλιακό, αν δεν χρειάζεσαι θέρμανση, είναι πολλές οι απώλειες να συντηρείς ζεστό ένα καζάνι έξω όταν πλησιάζει ή πέφτει και κάτω από τους μηδέν η θερμοκρασία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75589 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

Sp4wN έγραψε: Αυτό είναι ευχάριστο . Μακάρι να είχαν όλοι να λένε τα ίδια καλά σχόλια από ελληνικές εταιρείες .
Το προηγούμενό μου σχόλιο χρησιμοποιήθηκε ώς αστείο.
Ελπίζω να το εξέλαβες έτσι και να μή σε έθιξα με κάποιο τρόπο :)


δυστυχως νικο τα οσα τραγικα διαβαζουμε εδω μεσα για τους ελληνες κατασκλευαστες κοντευουν να μας κανουν να ξεχασουμε οτι ο 40ετιας λεβητας μας ειναι κατα 90% ελληνικος κι ενα αντισχοιχα μεγαλο ποσοστο ηλιακων της πρωτης και δευτερης γενιας και οι μισες ηλεκτρικες οικιακες συσκευες μεχρι και πριν μερικα χρονια ...γενικως περασμενα μεγαλεια ,,,ελπιζω να μην γινει το ιδιο κι εδω


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75591 από k2r2
Απαντήθηκε από k2r2 στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

Sp4wN έγραψε: Αυτό είναι ευχάριστο . Μακάρι να είχαν όλοι να λένε τα ίδια καλά σχόλια από ελληνικές εταιρείες .
Το προηγούμενό μου σχόλιο χρησιμοποιήθηκε ώς αστείο.
Ελπίζω να το εξέλαβες έτσι και να μή σε έθιξα με κάποιο τρόπο :)

Όχι καλέ μου άνθρωπε μην το συζητάς! Φυσικά και το εξέλαβα ως αστείο και ήταν και ωραίο!
Μακάρι όπως λες να είχαμε μόνο καλά σχόλια για ελληνικές εταιρίες. Μακάρι με την όλη συγκυρία που ζούμε να βοηθάμε όσο μπορούμε ελληνικές εταιρίες εφόσον βέβαια βλέπουμε πως αξίζουν την υποστήριξή μας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75592 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

Asteris έγραψε: Σερπατίνα ζεστού νερού από τον λέβητα. Τριπλής ενέργειας λέγεται έτσι ο ηλιακός. Να μπει και βάνα, να μην γυροφέρνουν τζάμπα τα νερά του λέβητα πάνω στην ταράτσα/σκεπή στον ηλιακό, αν δεν χρειάζεσαι θέρμανση, είναι πολλές οι απώλειες να συντηρείς ζεστό ένα καζάνι έξω όταν πλησιάζει ή πέφτει και κάτω από τους μηδέν η θερμοκρασία.


Το δοχειο αδρανειας που εχω εχει διπλή σερπαντινα,οι οποιες εχουν γινει ενα κυκλωμα και μου δινουν ΖΝΧ.
Δεν υπαρχει καποιος τροπος να συνδεθει εκει ο ηλιακος;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75604 από γιαννης-δραμα

χρηστος8 έγραψε: 8

γιαννης-δραμα έγραψε: Για τους Thermohellas ρε παιδια ξερετε τιποτα η θα την πατησω,μου προτεινε τον 160 λιτρων αλλα δεν ρωτησα για πιο μοντελο(θα μπει στην ταρατσα της πολυκατοικιας που εχει πολυ χωρο και η σωληνωσεις θα κατεβουν απο τον φωταγωγο)!Το προγραμα μου εγκριθηκε στα 1300 ευρα.



Δεν τον ξερω Γιαννη.
Απο οτι εχω δει την σελιδα τους φαινεται πολυ καλος...απλως δεν ειναι ανοξειδωτο το καζανι.
Κατα τα αλλα ο 160αρης εχει 2,3 τετραγωνικα συλλεκτη (καποιοι βαζουν 1,5 η και 1,8
Οπως και το γυαλι των συλλεκτων που λεει οτι ειναι 4mm παχος...ειναι ομως security class;;;
Τι εγγυηση εχει Γιαννη;;;

Χρηστο δεν ρωτησα παραπανω πραγματα γιατι περιμενω να μπουν οι προκαταβολες και μετα να διαπραγματευτω(λαθος μου),παντως εχει εναν μεσα στο μαγαζι σε τομη και μου αρεσε πολυ.Θα παω μεσα στην εβδομαδα και θα τον ξεψαχνισω και θα γραψω εντυπωσεις και τεχνικα χαρακτηριστικα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ